Podkategorie

Systemy alarmowe

Wszelkiego rodzaju alarmy są obecnie jedną z najskuteczniejszych metod ochrony mienia przed włamaniem. Dzięki nim z roku na rok notuje się coraz mniej wtargnięć na posesje oraz kradzieży sprzętów znajdujących się np. w domach jednorodzinnych. Według różnych statystyk, liczba takich spraw spada średnio od 3 do nawet 5 procent w skali dwunastu miesięcy. Duża też w tym zasługa udoskonalenia urządzeń alarmowych, które dzięki temu działają sprawniej i skuteczniej zabezpieczają budynki mieszkalne przed intruzami.

Historia użytkowania alarmów w domach sięga XIX wieku. Pierwszą instalację tego rodzaju opatentował w roku 1853 rzemieślnik z Sommerville pod Bostonem - Augustus Russell Pope. Był to na tamte czasy wynalazek przełomowy, gdyż do tamtego momentu o ewentualnym pojawieniu się złodzieja informowały jedynie przydomowe zwierzęta. W porównaniu do dzisiejszych systemów alarmowych, instalacja Pope’a była bardzo prymitywna. Obecnie alarmy oferują szereg rozmaitych funkcji, pozwalających maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo posiadanego mienia.

Alarmy do zastosowań domowych

Domowe alarmy, bez względu na rodzaj, działają w oparciu o podobny schemat. Ich głównym zadaniem jest zaalarmowanie domowników o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Poszczególne modele robią to przez uruchomienie sygnalizatorów optycznych lub dźwiękowych. Te reagują na określone sygnały, które docierają do nich od różnego rodzaju receptorów. Najczęściej spotkać się można z alarmami wyposażonymi w czujniki podczerwieni reagujące na ruch (PIR) lub w czujniki magnetyczne (tzw. kontaktrony), które umieszcza się w oknach, drzwiach bramach wjazdowych, bramach garażowych itd. Pierwsze z nich włączają sygnalizatory, gdy w ich obrębie (w momencie włączonego czuwania) zarejestrowana zostanie obecność niepożądanej osoby. Z kolei czujniki magnetyczne reagują w momencie, gdy odczytane zostanie manipulowanie przy możliwych wejściach do obiektu.

Systemy alarmowe są dość łatwe w obsłudze. Konfigurowanie instalacji, a także jej uzbrojenie lub rozbrojenie polega na skorzystaniu np. z panelu dotykowego, tabletu czy aplikacji na smartfona (dotyczy głównie inteligentnych budynków). Zwykle czynność ta ogranicza się do podania specjalnego szyfru.

Co ważne – systemy alarmowe nie tylko zabezpieczają domy, ale też obiekty pożytku publicznego, fabryki, hale produkcyjne, warsztaty itp. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i uniwersalne.

Schemat budowy alarmów

System alarmowy składa się nie tylko z sygnalizatorów oraz receptorów. Sercem instalacji jest centrala, która steruje mechanizmem i odpowiada za jego zasilanie. Bardziej zaawansowane modele posiadają również telefoniczny dialer, moduł GSM lub radiopowiadomienie. Rozwiązania te przekazują określoną drogą informacje na temat systemu do odpowiednich osób. Na rynku dostępne są także instalacje, które po wykryciu niepożądanych działań uruchamiają specjalne blokady uniemożliwiające intruzowi dostanie się do budynku, a także ewentualną ucieczkę.

Obok czujników działających na podczerwień oraz czujników magnetycznych, coraz częściej spotyka się czujki działające na ultradźwięki. Wykorzystują one fale akustyczne z niesłyszalnego przez człowieka zakresu i uruchamiają się po ruchu powietrza. Z tego względu są dość często podatne na fałszywe alarmy.

Mówiąc o nowoczesnych systemach alarmowych, trzeba pamiętać, że nie ograniczają się one jedynie do urządzeń zabezpieczających mienie przed kradzieżą. W ich skład wchodzą także elementy mające na celu zabezpieczyć domowników przed innymi zagrożeniami. Tu warto wymienić chociażby alarmy przeciwpożarowe, które uruchamiane są przez czujniki dymu lub termiczne. W biurach lub fabrykach dodatkowo uruchamiane są specjalne natryski, mające na celu jak najszybsze ugaszenie pożaru. Ponadto, coraz częściej zaleca się montaż czujników tlenku węgla. Powinno się instalować wszędzie tam, gdzie występuje realne zagrożenie ulatniania się tego gazu. Jeśli w domu korzysta się z instalacji LPG, warto zastanowić się nad zakupem czujników reagujących właśnie na ten związek chemiczny.

Alarmy a monitoring

Elementem wspomagającym systemy alarmowe jest oczywiście monitoring. To coraz częściej stosowane rozwiązanie, które można zauważyć również w prywatnych domach jednorodzinnych. Bardzo ciekawą technologią, która sprawdza się np. podczas wyjazdu na wakacje, jest symulacja obecności domownika. Nowoczesne systemy są wyposażone w tę opcję i skutecznie odstraszają rabusiów przed dokonaniem włamania do naszego domu.

Ponadto, rozróżnia się instalacje alarmowe przewodowe i bezprzewodowe. Te ostatnie doniedawna uważane były za nieco mniej skuteczne, choć postęp technologiczny sprawił, że ich użyteczność obecnie jest taka sama, jak w przypadku systemów opartych na kablach i przewodach. Warto wspomnieć, że o ile użytkowanie alarmów nie należy do zadań trudnych, o tyle montaż rozwiązania wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego najlepiej zlecić to wykwalifikowanej firmie.

Jak wybrać odpowiedni alarm

Decydując się na zakup systemu alarmowego, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze – bardzo istotny jest rozmiar obiektu, w jakim działać ma instalacja. Im większy budynek, tym więcej czujników wokół niego się instaluje. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na rodzaj zabudowy i jej funkcję. W miejscach, gdzie wyraźnie występuje zagrożenie np. pożaru czy zaczadzenia, niezbędne jest zamontowanie odpowiedniego rodzaju czujników. Często zaleca się również wzięcie pod uwagę terenu wokół obiektu. Jeśli alarm ma reagować nie tylko pod samym budynkiem, ale także. po wtargnięciu na posesję, warto zdecydować się na modele o wystarczającym zasięgu. Ponadto, ważne jest, by czujniki instalowane na zewnątrz posiadały odpowiednie stopnie ochronności świadczące o odporności sprzętu np. na działanie mrozu czy silnych opadów atmosferycznych.

W ofercie sklepu El12.pl posiadamy różnego rodzaju komponenty niezbędne do stworzenia pełnego systemu alarmowego w budynku. Prowadzimy sprzedaż m.in. modułów centralnych oddymiania. Wśród nich znajdują się czujniki, sygnalizatory a także moduły wspomagające. Oferujemy wysokiej jakości czujniki tlenku węgla, gazu ziemnego, dymu itd.

Ponadto, oferujemy różnego rodzaju detektory ruchu, zarówno te klasyczne, jak i radarowe, mikrofalowe i wiele innych. W naszym sklepie znaleźć można osprzęt pochodzący od renomowanych producentów. Sprzedajemy urządzenia takich marek jak B.E.G., Berker, F&F, Finder, Hager, Helicon, Kanlux, Lange, Legrand, Merten, Eaton, Orno Polska, Ospel, Pawbol ,Polo, Schneider Electric, Sonel, Theben oraz Zamel.

Wśród oferowanych produktów znajdują się modele z różnych rodzin systemów alarmowych, w tym Aria, F&Homeradio, Fiorena, Impresja, KNX Easy, KNX RF Quicklink, Odace, Polo.Fiorena, System M i Systo. Poszczególne urządzenia mogą się od siebie różnić stopniem ochrony. Prowadzimy sprzedaż osprzętu spełniającego normy IP20, IP40, IP41, IP44, IP54, IP55 i IP65. Prowadzimy sprzedaż elementów systemów alarmowych działających pod napięciem z przedziału od 9,6 do 230 V. Nadają się one do montażu powierzchniowego, natynkowego, podtynkowego oraz częściowo zagłębionego. Zasięg urządzeń mieści się w granicy od 0,6 do 200 metrów.