Podkategorie

Mierniki cęgowe

Miernik cęgowy to urządzenie, które służą do pomiaru prądu przemiennego płynącego w pojedynczym przewodzie elektrycznym. Wykorzystuje ono prawo Ampere’a i działa na zasadzie przekładnika prądowego. W dużym uproszczeniu – miernik cęgowy jest połączeniem podstawowego multimetru cyfrowego z czujnikiem prądu.

Zadania i zalety mierników cęgowych

Za jego pomocą możliwe jest precyzyjne zmierzenie natężenia prądu elektrycznego płynącego przez obwody lub urządzenia czynne. Odbywa się to przez przyłożenie do nich specjalnych cęgów. Wynik pomiaru wystarczy następnie odczytać z ekranu LCD. Za ogromną zaletę urządzenia należy uznać fakt, że dokonuje ono pomiaru zarówno prądu zmiennego AC, jak i stałego DC, płynącego w dowolnych obwodach (nawet do 1400 A).

Co istotne – miernik cęgowy może być użyty do określenia napięcia obwodu znajdującego się pod napięciem. Dzięki temu pomiary wykonuje się szybko i wygodnie. Poza tym, że urządzenie wykorzystuje się do określenia wartości prądu przemiennego i stałego, może posłużyć także do mierzenia początkowego prądu rozruchowego, napięcia stałego i przemiennego do 600 V, rezystancji i ciągłości połączeń, temperatury (jednostki Fahrenheita i Celsjusza), częstotliwości oraz cyklu roboczego (wypełnienia). Można wykonywać nim także test diod.

Jak zbudowany jest miernik cęgowy?

Miernik cęgowy to jedno z podstawowych urządzeń pomiarowych stosowanych przez elektryków. Zwykle konstrukcja urządzenia jest bardzo prosta. Do obudowy wykonanej zwykle z twardego tworzywa sztucznego mocuje się obręcz wykonaną z miękkiej stali, która zamykana jest wokół dwóch cewek. Pierwotny obwód stanowi przewód, który jest poddawany pomiarowi pod kątem występowania prądu. Z kolei obwód wtórny tworzy cewka o większej liczbie zwojów, a obniżony w ten sposób prąd można mierzyć łatwo i bezpiecznie.

Rodzaje mierników cęgowych

W podstawowym podziale wyróżnia się mierniki cęgowe analogowe i cyfrowe. Pierwsze z nich wciąż są dostępne w sprzedaży, ale sukcesywnie wypierają je nowocześniejsze modele zapewniające precyzyjniejsze pomiary. Oprócz tego, mierniki dzieli się na takie, które służą do określenia prądu zmiennego i stałego. Te pierwsze wykorzystują zasadę działania przekładników prądowych. To najczęściej spotykany w sprzedaży typ tego urządzenia.

Mierniki cęgowe DC z kolei są modelami nowocześniejszymi, opierającymi swoje funkcjonowanie na zjawisku Halla. Efekt ten polega na wystąpieniu różnicy potencjałów w przewodniku, w którym płynie prąd elektryczny, gdy przewodnik ten znajduje się w poprzecznym do płynącego prądu polu magnetycznym. Wewnątrz takiego miernika znajdują się specjalne hallotrony półprzewodnikowe, czyli magnetometry wykrywające natężenie strumienia magnetycznego. Coraz częściej do sprzedaży trafiają mierniki, które można jednocześnie wykorzystać do pomiaru prądu stałego i zmiennego. Specjalny typ stanowią modele nazywane elastycznymi miernikami cęgowymi. Wykorzystują one cewkę Rogowskiego, czyli specjalny rodzaj transformatora bezrdzeniowego. Takie urządzenia służą wyłącznie do pomiaru prądu zmiennego (AC) i doskonale sprawdzają się w ciasnych miejscach, gdzie dotarcie danego obwodu lub sprzętu jest wyjątkowo utrudnione.

Dodatkowe funkcje i zalety mierników cęgowych

Poszczególne modele mierników cęgowych posiadają szereg dodatkowych funkcji. Znaleźć można chociażby urządzenia przystosowane do określenia prądu upływu (prąd zmienny o bardzo małych wartościach). Istnieją też cęgowe mierniki uziemień, za pomocą których można dokonać precyzyjnego pomiaru rezystancji uziemienia, bez potrzeby przerywania obwodu. Warto wspomnieć również o miernikach mocy, które umożliwiają zmierzenie wszystkich rodzajów mocy i energii odbiorników prądu zmiennego, bez potrzeby przerywania obwodu zasilającego urządzenie elektryczne. Ciekawym przykładem miernika cęgowego jest też model harmoniczny, który poza dokonaniem pomiaru wszystkich rodzajów mocy i energii, jest także w stanie precyzyjnie określi częstotliwości harmoniczne.

Miernik cęgowy posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest to urządzenie bardzo poręczne i praktyczne. Dokonanie pomiaru i odczytanie wyniku z ekranu zajmuje dosłownie chwilę. Ponadto, za ogromny atut sprzętu należy uznać fakt, że podczas używania urządzenia nie ma konieczności wyłączania obwodu. Miernik nie ma wielkich rozmiarów i bez problemu zmieści się w torbie z najpotrzebniejszymi narzędziami. To także gadżet bardzo bezpieczny. Miernik pozwala elektrykowi zrezygnować z dawnej metody pomiaru prądu polegającej na przecięciu przewodu i podłączeniu w tym miejscu przewodów pomiarowych miernika starego typu. Dziś wystarczy użyć sprzętu ze specjalnymi cęgami, które nawet nie mają bezpośredniej styczności z przewodami w trakcie pracy. Sprzęt nie wymaga też specjalnej konserwacji, a jego użycie jest banalnie proste. Całość opiera się na prostym mechanizmie, do którego obsługi nie potrzeba specjalistycznej wiedzy z zakresu elektryki.

Przydatną funkcją wielu mierników jest wyznaczenie wartości maksymalnej i minimalnej. W trakcie kolejnych pomiarów przyrząd zapisuje w pamięci wewnętrznej bieżący wynik jako wartość maksymalną lub minimalną, jeśli ten jest większy lub odpowiednio mniejszy od wartości zapamiętanej od początku włączenia funkcji. Coraz częściej mierniki wyposażone są w złącza USB, dzięki czemu bez problemu można podłączyć je do komputera i sparować z danym oprogramowaniem.

Zastosowanie mierników cęgowych

Mierniki cęgowe wykorzystywane są do pomiarów w urządzeniach przemysłowych, instalacjach elektrycznych budynków różnego rodzaju (mieszkalnych, komercyjnych, użytku publicznego, fabrykach, halach itd.), a także elementach sterujących. To sprzęty bardzo uniwersalne, które powinni mieć w swoim ekwipunku nie tylko profesjonalni elektrycy, ale również majsterkowicze-amatorzy. Mierniki cęgowe doskonale sprawdzają się do mierzenia zarówno małych, jak i ogromnych prądów płynących przez obwody, będą odpowiednie do mierzenia prądu rozrusznika w samochodzie lub w specjalistycznych zastosowaniach, do wykreślania charakterystyki pracy dużych pomp czy silników pracujących w fabrykach. Miernik cęgowy powinien być dobrany do typu pracy, jaką zamierzamy nim wykonać, a także środowiska, w jakim będziemy go używać. Powinien spełniać swoją funkcję przede wszystkim w zakresie rozdzielczości oraz dokładności.

Mierniki cęgowe w ofercie el12

W ofercie sklepu el12.pl znajdują się mierniki cyfrowe kilku renomowanych producentów, m.in. Haupa i Sonel. Posiadamy modele ze świadectwem wzorcowania, które umożliwiają dokonanie wyjątkowo precyzyjnych pomiarów. Ponadto, w sprzedaży znajdują się także same cęgi do mierników, które mogą posłużyć jako zamiennik lub część zapasowa dla oryginalnych cęgów dołączanych fabrycznie do poszczególnych mierników.

Zamówienia realizujemy w możliwie najszybszym terminie. Jeśli zamówiony towar znajduje się aktualnie na stanie magazynu, to powinien trafić pod wskazany przez klienta adres do trzech dni roboczych. Zdarza się jednak, że dany miernik musi zostać przez nas zamówiony. Wówczas realizacja zakupu może wydłużyć się do kilku tygodni. Informacje o stanach magazynowych i przewidywanym czasie dostawy widnieją na karcie każdego produktu.