Podkategorie

Mufy i głowice

Mufa to inaczej złączka prosta. Produkt ten pełni funkcję łącznika i wykorzystuje się go zespalania dwóch elementów, np. rur czy prętów. Niniejsza kategoria zawiera specjalny typ tego osprzętu przeznaczonego do instalacji elektrycznych, czyli mufy kablowe. Jak wskazuje ich nazwa, wykorzystuje się je do tworzenia trwałych połączeń dwóch odcinków kabli. Co istotne – tak wykonane zespolenie ma być w założeniu wytrzymałe mechanicznie oraz elektrycznie w takim samym stopniu, co oprawione mufą przewody. Jednocześnie, właściwości łączonych kabli muszą pozostać niezmienione.

Podstawowe rodzaje muf

Mufy kablowe można podzielić na kilka typów. Poza klasycznymi, opisanymi powyżej, na rynku występują też specjalne modele odgałęźne, które służą do wykonania rozgałęzień od żył kabla. Ponadto, mufy dzieli się na przelotowe i przejściowe. Pierwsze z nich służą do łączenia odcinków kabli tego samego rodzaju. Z kolei modele przejściowe mogą być używane do zespalania odcinków kabli odmiennego typu. Osprzęt ten można wykorzystać zarówno w przypadku okablowania jedno-, jak i wielożyłowego.

Wyróżnia się kilka rodzajów muf specjalistycznych. Specyficzną konstrukcją charakteryzują się m.in. łączniki przeznaczone do kabli opancerzonych lub tych o izolacji polimerowej czy papierowej. W sprzedaży znajdują się także mufy dostosowane do okablowania górniczego, sygnalizacyjnego i typowego dla pomp ciepła. Ze względu na warunki, w jakich funkcjonuje ten osprzęt oraz jakie urządzenia obsługują obrabiane kable, produkuje się go z bardziej wytrzymałych materiałów.

Ciekawym przykładem muf specjalistycznych są te wykonane z żywicy poliuretanowej. Materiał ten skutecznie izoluje, uszczelnia i zabezpiecza łącznik. Nadaje mu też wyjątkowej właściwości – to montażu mufy kablowej żywicznej nie potrzeba bowiem użycia żadnych narzędzi. Posiada ona takie właściwości, że z łatwością dostosowuje się kształtem do odcinków kabli, które mają zostać połączone.

Na rynku występują również mufy taśmowe, które stosuje się do łączenia i naprawiania przewodów. Specjalistyczne taśmy samospajalne są w stanie zrekonstruować uszkodzoną izolację. Z kolei przy użyciu taśmy przewodzącej można zreperować ekrany na żyle roboczej.

Do najczęściej spotykanych rodzajów muf zalicza się te wykazujące właściwości termokurczliwe. Tworzą one mocne i odporne na wilgoć połączenie kablowe po wcześniejszym poddaniu ich obróbce cieplnej. Co ważne – są to przy tym produkty ognioodporne. Występują również mufy zimnokurczliwe o właściwości dokładnie odwrotnej, tzn. nie zaciskają się one pod wpływem wysokiej temperatury. Świetnie spisują się one w przypadku kabli specjalistycznych, działających w trudnych warunkach.

Markowe mufy w ofercie el12.pl

W ofercie sklepu el12 posiadamy szeroki wybór muf kablowych. Prowadzimy sprzedaż modeli żywicznych i żelowych o różnych parametrach czy zastosowaniu. Klienci znajdą u nas m.in. mufy termokurczliwe remontowo-montażowe, płaty termokurczliwe, palczatki termokurczliwe i wiele innych. Wszystko występujące w różnych konfiguracjach i przeznaczone do kabli o różnych wymiarach. Posiadamy mufy przelotowe typu NN i SN.

Kategoria, poza mufami, zawiera także głowice kablowe. To element osprzętu elektrycznego, który służy do wykonania poprawnego i szczelnego zakończenia kabla. Dzięki temu zachowuje on swoje właściwości oraz wymagane parametry wytrzymałościowe (mechaniczne i elektryczne). Głowice kablowe zwykle można spotkać w rozdzielniach na stacjach elektroenergetycznych, w stacjach transformatorowych oraz na słupach w przypadku tzw. skablowania odcinka linii napowietrznej.

Podstawowe rodzaje głowic

Poszczególne głowice różnią się od siebie konstrukcją. Do najpopularniejszych typów zalicza się głowice butelkowe, stożkowe, leżące, płaskie, płaskie kątowe, ołowiane małomasowe, wykonane z żywic sztucznych (syntetycznych), masztowe, płaskie słupowe oraz jednożyłowe. Wybór danego rodzaju w głównej mierze zależy od czynnika izolującego w kablu (izolacja sucha, gazowa, wodna lub olejowa) oraz od wartości napięcia.

Ogólnie jednak głowice służą do podłączania kabli średniego i wysokiego napięcia. Rzadko zdarza się korzystać z nich w przypadku rozdzielnic niskonapięciowych. Poza tym, że osprzęt ma za zadanie zakończyć kabel i zachować jego właściwości, musi także zapewnić odpowiedni rozkład pola elektromagnetycznego. Głowica stanowi też ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, chociażby przed opadami atmosferycznymi czy podmuchami wiatru.

W ofercie sklepu el12 posiadamy dwa typy głowic kablowych – wnętrzowe i napowietrzne. Pierwsze z nich, nazywane także wewnętrznymi, są stosowane wewnątrz stacji transformatorowych i rozdzielnic. Wykazują więc one mniejszy topień ochrony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi czy np. przed rozmaitymi pyłami. Zwykle nie posiadają specjalnych silikonowych kloszy, które występują na powłoce izolacyjnej głowic napowietrznych. Te z kolei, nazywane też zewnętrznymi, mają za zadanie uchronić kabel przed ewentualnymi wyładowaniami powierzchniowymi, które mogą powstawać w warunkach podwyższonej wilgotności. Mówiąc więc wprost – są to modele o większym stopniu ochrony, dostosowane do użytku zewnętrznego.

Mufy, głowice i wiele więcej

Poza mufami i głowicami kategoria zawiera klasyczne rurki termokurczliwe, czyli najprostszy typ osprzętu łączącego przewody. Ich działanie prezentuje się następująco – zaciskają się one na zespalanych odcinkach pod wpływem wysokiej temperatury. Rurki znajdują bardzo szerokie zastosowanie w elektronice, telekomunikacji oraz przemyśle motoryzacyjnym. Służą nie tylko do łączenia, ale i izolacji oraz prawidłowego oznaczania przewodów. Ze względu na swoje właściwości, wykorzystuje się je do możliwie najprostszych i najbardziej standardowych połączeń kablowych.

W sklepie el12 oferujemy też rozmaite taśmy izolacyjne. Dzięki nim można wykonać najprostsze i najszybsze naprawy uszkodzonych izolacji kablowych. Produkt ten stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia ekwipunku elektrycznego. Wykazuje się dużą elastycznością oraz wytrzymałością na rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Poszczególne modele taśm zabezpieczają końcówki przewodów nawet pod napięciem o wartości 600V. Produkt może pomóc w wykonaniu przeróżnych domowych prac, niekoniecznie związanych z siecią elektryczną. Świetnie radzi sobie z łączeniem elementów plastikowych czy łataniem materiałów gumowych. Posiadamy taśmy o wielu kolorach (m.in. czerwone, białe, brązowe, fioletowe i klasyczne czarne) i różnych wymiarach, wykonane z PVC oraz EPR.

Oferujemy osprzęt pochodzący jedynie od sprawdzonych i renomowanych producentów. U nas kupisz produkty takich marek jak 3M, SEZ, Radpol, Kanlux, Haupa, Ergom, Emos, Trytyt, EM Group, Bemko, Atagor, P.H.U. Anticor Waldemar Chudzicki oraz Rawlplug Spółka Akcyjna. Większość prezentowanego asortymentu dostępna jest od ręki. Jeśli dany produkt znajduje się w naszych magazynach, dostarczamy go do klienta w ciągu maksymalnie trzech dni. W przypadku, gdy zasoby wybranego osprzętu się skończyły, realizacja zamówienia wydłuża się do około czterech tygodni. Informacja o dostępności zawsze widnieje na karcie produktu.