Rozdzielnice i obudowy

Rozdzielnice i obudowy

Podkategorie

Rozdzielnice i obudowy

Rozdzielnica elektryczna stanowi bardzo istotny element sieci elektrycznej. Jej główną funkcją jest, jak wskazuje sama nazwa, rozdział, a także przetwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej pomiędzy obwodami i podsystemami. Rozdzielnica sprawia, że cały ten proces przebiega w sposób bezpieczny oraz sprawny. Jednocześnie, stanowi ona dodatkową ochronę obwodu, chroniąc część elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania sieci przed zanieczyszczeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Rozdzielnica pomaga regulować parametry energii elektrycznej, ułatwia dokonywanie różnych pomiarów sieci, a także umożliwia zarządzać pracą urządzeń sterowniczych, co szczególnie istotne jest w przypadku sieci elektrycznych znajdujących się w obiektach przemysłowych.

Jak działa rozdzielnica?

Rozdzielnica, dzieląc prąd do konkretnych obwodów, poniekąd zasila poszczególne urządzenia podpięte do sieci. Zwykle zawiera ona podzespoły, które można podzielić na kilka pomniejszych grup: urządzenia sterownicze (np. styczniki lub przekaźniki), ochronne (bezpieczniki, wyłączniki instalacyjne, wyłącznik różnicowoprądowy czy ogranicznik przepięć), pomiarowe (licznik energii elektrycznej, przekładnik prądowy), oraz regulacyjne (np. sterownik PLC, komputer przemysłowy i regulatory).

Podstawowe rodzaje rozdzielnic

Istnieje wiele rodzajów rozdzielnic. Poszczególne typy można podzielić na kilka sposobów. Podstawowym kryterium jest zasada konstrukcji osprzętu. Pod tym względem rozróżnia się rozdzielnice skrzynkowe, szafowe oraz tablicowe. Wszystkie z nich zalicza się do grona rozdzielnic niskiego napięcia. Modele skrzynkowe wykorzystywane są przede wszystkim do obsługi instalacji w obiektach przemysłowych, w których występuje prąd roboczy nieprzekraczający kilkuset amperów. Jak wskazuje ich nazwa, składają się one ze znormalizowanych wymiarowo skrzynek, które łączy się ze sobą za pomocą śrub lub klinów. Następnie montuje się je do metalowych konstrukcji wsporczych albo bezpośrednio do ściany budynku.

Dawniej rozdzielnice skrzynkowe wykonane były z żeliwa. Z jednej strony wykazywały one bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej jednak, nie posiadały drzwiczek, a płyty czołowe montowało się na śruby do obudowy, co znacząco utrudniało obsługę. Obecnym standardem jest tworzenie rozdzielnic skrzynkowych z blachy (lub ze specjalnego materiału izolacyjnego).

Rozdzielnice szafowe służą do obsługi prądu roboczego nieprzekraczającego wartość kilku tysięcy amperów. Jest to więc rozwiązanie nieco bardziej zaawansowane. Charakteryzuje się ono specyficzną konstrukcją – tego rodzaju rozdzielnice przypominają przemysłowe szafy, które mogą być wolnostojące lub przyścienne. Ponadto, występują modele jedno- i wielomodułowe. W tych drugich, część osprzętu oraz aparatów rozdzielczych jest demontowana jako łączniki wtykowe. Można je łatwo odpiąć od rozdzielnicy, gdyż mają one postać szuflad lub wysuwanych wózków.

Rozdzielnice tablicowe

Najprostsze w konstrukcji są rozdzielnice tablicowe. To w dużym uproszczeniu zestaw zawierający urządzenia łącznikowe i bezpieczniki skojarzone określoną liczbą obwodów odbiorczych, do których płynie prąd pochodzący z obwodów zasilających. Wszystkie elementy znajdują się na jednej płaszczyźnie – tablicy, stąd też jej nazwa. Tego rodzaju rozwiązania do dziś występują w wielu polskich domach czy obiektach użytku publicznego – szkołach, szpitalach itd. Wyposażenie montowane jest przede wszystkim wewnątrz budynków w specjalnej skrzynce rozdzielczej wykonanej z materiału izolacyjnego. Wszelkie połączenia elektryczne między aparatami konstrukcji znajdują się poza tablicą.

Miejsce montażu rozdzielnicy

Konstrukcja rozdzielnicy nie jest jedynym kryterium podziału tego typu aparatury. Rozróżnia się sprzęty chociażby ze względu na miejsce montażu. Tu wyodrębnić można modele wnętrzowe i napowietrzne. Istnieje też podział ze względu na sposób instalacji. W tym przypadku dostępne są takie opcje jak rozdzielnice podtynkowe, natynkowe czy wolnostojące. Ponadto, rozróżnia się modele ruchome (mające możliwość łatwego przemieszczenia) i stacjonarne. Rozdzielnice dzieli się również ze względu na możliwość obsługi oraz typ dostępu do aparatury. Istnieją modele z obsługą jedno- oraz dwustronną.

Warto wspomnieć o podziale w zależności od sposobu montażu podstawowych aparatów elektrycznych w torze prądowym pola rozdzielnicy. Na tej podstawie wyróżnia się modele jednoczłonowe, czyli z aparaturą zamontowaną na stałe, niemożliwą do modyfikacji, oraz dwuczłonowe, z wysuwanymi i odpinanymi elementami aparaturowymi. Bardzo istotnymi parametrami różniącymi rozdzielnice, są oczywiście poszczególne dane techniczne osprzętu, z obsługiwanym napięciem znamionowym na czele.

Rozdzielnice w ofercie el12

W sklepie el12.pl oferujemy rozdzielnice elektryczne niskiego napięcia wytwarzane przez wiodących europejskich producentów. Posiadamy modele takich marek jak: ABB, Astat, Atel, EM Group, Trytyt, Ergom, ETI Polam, Fibox, Hager, Haupa, Hensel, Kanlux, Karwasz, Eaton, Noark, PCE, SEZ i wiele innych. Posiadamy zarówno rozdzielnice i obudowy natynkowe jak i podtynkowe do szerokich zastosowań - od niewielkich instalacji w mieszkaniach lub małych firmach po wielkie hale produkcyjne i przemysłowe. Oferujemy kompletne wyposażenie szaf rozdzielczych oraz niezbędne do prawidłowego działania rozdzielnic akcesoria, w tym reduktory, adaptery, zaślepki, uszczelki, dławice, zamki, elementy montażowe, haki, uchwyty, drzwiczki itd. Na el12.pl znaleźć można również specjalne szyny przeznaczone do montażu aparatury. Dla naszych klientów przygotowaliśmy ofertę szyn aluminiowych, izolatorów wnętrzowych z tworzywa nn oraz szyn miedzianych. Dodatkowo, nabyć można u nas złącza kablowe i pomiarowe (w tym izolacje wolnostojące i napowietrzne złącza kablowe). W ofercie znajdują się rozdzielnice o liczbie rzędów od 1 do 5.

Obudowy do rozdzielnic także kupisz w el12

Osobnym elementem oferty są obudowy do rozdzielnic. W naszym sklepie można nabyć m.in. obudowy izolacyjne, a wśród nich modele hermetyczne, modele przystosowane do rozdziału i pomiaru energii p/t lub n/t, a także rozdzielnie wnętrzowe. Posiadamy również różnego rodzaju obudowy metalowe. Istnieje możliwość łatwego doboru produktu do danego wnętrza. W ofercie znajdują się bowiem obudowy w różnych kolorach (m.in. białe, czarne, szare), dzięki czemu rozdzielnice łatwo zamaskować i sprawić, by nie rzucały się w oczy. Obudowy stanowią estetyczne i skuteczne zabezpieczenie aparatury modułowej.

Produkty dostępne w niniejszej kategorii charakteryzują się różnym stopniem ochronności, m.in. IP00, IP20, IP30, IP40, IP54, IP55, IP65, IP66, IP67, IP68 i wiele innych.

Kupując w sklepie EL12.pl, masz pewność, że nabywasz osprzęt wysokiej jakości. Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie zamówienia realizowane były w najkrótszym możliwym czasie. Dostarczenie zakupionych produktów zwykle zajmuje nam maksymalnie trzy dni. Realizacja zamówienia może jednak wydłużyć się, jeśli aktualnie nie posiadamy w magazynie danego asortymentu. Informacje o stanie magazynowym znajdują się na karcie każdego produktu, tuż pod specyfikacją techniczną. Nie masz pewności, czy dany produkt spełni Twoje oczekiwania? Zapraszamy do kontaktu lub do osobistego odwiedzenia magazynu.