Podkategorie

Uchwyty do prowadzenia kabli i przewodów

Ta kategoria produktów zawiera uchwyty do prowadzenia kabli, czyli osprzęt niezbędny do prawidłowego montażu elementów tworzących instalację elektryczną. Na tej podstronie znaleźć można asortyment, który pozwoli poprowadzić zarówno proste, jak i nieco bardziej skomplikowane oraz niestandardowe sieci zasilające w obiektach mieszkalnych, przemysłowych itd.

Podczas projektowania instalacji elektrycznej podstawą jest dobór odpowiedniego rodzaju kabli i przewodów. Muszą one spełniać wymagane normy oraz być dostosowane do tego, jakie sprzęty będą na co dzień podpięte do sieci. Sam dobór osprzętu nie wystarczy jednak do tego, by gotowa instalacja działała sprawnie i optymalnie. Ogromną rolę odgrywa również sposób montażu kabli i przewodów. Jak się bowiem okazuje, proces ten musi zostać przeprowadzony według określonych zasad.

Uchwyty do prowadzenia kabli i przewodów pomogą ci uniknąć problemów przy instalacji

Podstawowym błędem popełnianym przez osoby układające przewody jest poprowadzenie ich w sposób niedbały i nieprzemyślany. Taka instalacja nie tylko jest narażona na szybkie przeciążenie mogące doprowadzić do awarii, ale też często szpeci wnętrze, gdyż trudno ją zamaskować. Poprawne ułożenie przewodów jest istotne także dlatego, że użyte okablowanie ma służyć na długie lata. Gdy po jakimś czasie przyjdzie komuś wymienić przewody, dobrze byłoby, aby były one umieszczone np. w ścianie wedle obowiązujących standardów. W przeciwnym razie, osoba zajmująca się naprawą, może przez nieuwagę doprowadzić do większych usterek, a cały proces remontu instalacji będzie trwać o wiele dłużej niż początkowo zakładano.

Jak najlepiej stosować uchwyty do prowadzenia kabli i przewodów

Istnieje kilka uniwersalnych zasad układania kabli i przewodów. Przede wszystkim, elementy jednożyłowe należy umieszczać w tzw. rurkach lub korytkach bezpośrednio w tynku lub ewentualnie pod tynkiem. Z kolei przewody wielożyłowe znajdujące się zwykle w powłoce polwinitowej można ułożyć w tym samym miejscu bez dodatkowego zabezpieczenia. W instalacjach podtynkowych ogromne znaczenie ma sposób montażu okablowania. Rurki powinny bowiem być układane pionowo lub poziomo pomiędzy puszkami, gniazdkami, włącznikami, lampami i innymi tego rodzaju punktami. Pod żadnym pozorem nie należy prowadzić ich pod skosem, gdyż łatwo będzie można je przerwać podczas jakichkolwiek prac remontowych prowadzonych w przyszłości. Łatwiej też będzie odtworzyć trasę przebiegu instalacji, gdy tę po jakimś czasie trzeba będzie wymienić na nową.

Pamiętać warto również, że przewód między puszkami naściennymi powinien biec równolegle do sufitu w odległości około 30 centymetrów od jego powierzchni. Można to zrobić równolegle do ościeżnic drzwiowych oraz okiennych (w tym przypadku pionowo) w odległości około 15 centymetrów od krawędzi. Przewody układa się także tuż nad podłogą (np. między dwoma gniazdkami). Tu zasada jest analogiczna jak w przypadku sufitu – osprzęt układa się równolegle do powierzchni w odległości około 30 centymetrów.

W czasie instalacji kabli i przewodów ważną rolę odgrywa ich prawidłowe oznaczenie. Przyspiesza to proces montażu i ułatwia ewentualną wymianę w przyszłości. Najczęściej tego rodzaju osprzęt jest wyróżniany różnymi kolorami już na etapie produkcji. W przypadku przewodów wielożyłowych można zaobserwować dodatkowe oznaczenia cyfrowe. Można też samodzielnie oznaczyć kable, np. za pomocą taśm izolacyjnych lub markerów (o ile zachodzi taka potrzeba).

Uchwyty do prowadzenia kabli i przewodów, a błędy montażowe

W czasie układania kabli i przewodów warto unikać podstawowych błędów. Jeden z nich został już wcześniej opisany, czyli prowadzenie instalacji na skos lub przez środek ściany. Jest to praktyka, której należy unikać bez wyjątku. Ponadto, ogromną uwagę trzeba zwrócić na dobór kabli. Zbyt małe przekroje żył doprowadzą prędzej czy później do przeciążenia instalacji. Wielką rolę odgrywają wszelkie mechanizmy zabezpieczające. W oparciu o posiadaną wiedzę należy umieszczać przewody w takich szynach, uchwytach czy izolacjach, by gotowa sieć działała w pełni sprawnie i wydajnie. Szczególnie istotne jest to w miejscach narażonych na zapalenie, np. na poddaszach czy w kotłowniach.

Układanie kabli powinno być estetyczne i staranne. Poprowadzenie instalacji niechlujnie generuje niepotrzebne koszty i sprawia, że tak skonstruowaną sieć trudniej zamaskować. Zawsze należy układać przewody po najkrótszym odcinku (unikają przy tym przeciągnięcia sieci na skos ściany). Do tego nie wolno zapomnieć o przygotowaniu dokumentacji powykonawczej instalacji, która osobie przeprowadzającej w przyszłości remont sieci zdecydowanie ułatwi pracę. Wspomniana kolorystyka żył także ma znaczenie. Należy jej przestrzegać w sposób konsekwentny i skrupulatny. Wszelkie elementy izolacyjne nie mogą mieć żadnych znamion uszkodzeń. Często zdarza się, że w ścianach znajdują się kable ponacinane lub przełamane. Takie ubytki mogą być powodem późniejszych awarii czy zwarć. Inne istotne kwestie przy konstruowaniu instalacji elektrycznej to: tworzenie opisów bezpieczników, skonstruowanie optymalnych rozdzielnic oraz używanie dodatkowych elementów, takich jak uchwyty, spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa.

Sprawdzone uchwyty do prowadzenia kabli i przewodów znajdziesz w el12.pl

W sklepie el12.pl znaleźć można wiele rodzajów produktów przeznaczonych do umocowania przewodów i kabli w wybranych płaszczyznach. Oferujemy m.in. klasyczne uchwyty, haczyki, łańcuszki proste, zaciski, uchwyty typu FLOP, uchwyty samoprzylepne, wbijane uchwyty haczykowe, zaciski do trytytek, uchwyty do podwieszenia przewodów, obejmie mocujące, proste uchwyty paskowe, uchwyty USMO, USHM, USMP, wysięgniki, klipsy, ogniwa, wieszaczki i wiele innych. To osprzęt, który często ułatwia układanie przewodów, szczególnie, jeśli mają się one znaleźć w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach lub kształtach.

Na el12.pl znajdziesz asortyment pochodzący jedynie od renomowanych producentów. Posiadamy uchwyty takich marek jak: Atel, 3M, Baks, Hensel, Kopos, Ospel, TT Plast, Simet, Tehalit, Marten, EM Group, OBO Bettermann, Lapp Kabel, Kontakt-Simon, Emiter, Schneider Electric i wiele innych. Wśród dostępnych uchwytów można znaleźć elementy wykonane z takich materiałów jak mosiądz, nylon, stal, stal cynkowana galwanicznie, stal nierdzewna, stal węglowa, stal sprężynowa, PVC, POM, polietylen, poliamid różnego typu itd. Mając na uwadze fakt, jak istotne jest zachowanie przejrzystości instalacji, oferujemy osprzęt w różnej kolorystyce. U nas dostać można uchwyty i inne elementy montażowe w takich kolorach jak biały, czarny, czerwony, srebrny, szary i transparentny.

Kupując na el12.pl, masz pewność, że Twoje zamówienie dotrze do Ciebie w najkrótszym możliwym czasie. Zwykle okres realizacji zakupów wynosi maksymalnie trzy dni robocze. Zdarza się, że niektórych produktów nie posiadamy aktualnie w magazynie. W takim przypadku dostarczenie produktu pod wskazany przez klienta adres trwać może nawet kilka tygodni. Informacje o aktualnych stanach magazynowych oraz przewidywanym czasie realizacji zamówienia znajdują się na karcie każdego produktu (tuż pod specyfikacją techniczną).