Podkategorie

Wyłączniki różnicowoprądowe

Wyłącznik różnicowoprądowy (nazywany też różnicówką, bezpiecznikiem różnicowoprądowym lub wyłącznikiem przeciwporażeniowym) to elektryczne urządzenie zabezpieczające instalację elektryczną, które rozłącza obwód po wykryciu, że wartość wpływającego do niego prądu nie jest taka sama co prądu wypływającego (zgodnie z I prawem Kirchhoffa).

Główne zadanie tego osprzętu polega na uchronieniu ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym przy pośrednim bądź bezpośrednim dotyku danego urządzenia. Ponadto, wyłączniki różnicowoprądowe minimalizują ryzyko uszkodzenia poszczególnych urządzeń podpiętych do sieci oraz powstania pożaru w budynku.

Historia wyłączników różnicowoprądowych

Pierwsze urządzenia, które dziś można uznać za prototypy współczesnych wyłączników różnicowoprądowych, powstały w latach 50. XX wieku w Republice Południowej Afryki. Opracował je Henri Rubin – inżynier pracujący dla firmy C.J. Fuchs Electrical Industries. Wymyślony przez niego system ochrony oparty na tzw. zimnej katodzie w mgnieniu oka zyskał sławę i był powszechnie instalowany m.in. w kopalniach złota. Z czasem rozwiązania te ulepszono i zaczęto instalować w fabrykach czy nawet gospodarstwach domowych. Powszechne stosowanie wyłączników różnicowoprądowych datuje się na początek lat 70. XX wieku.

Budowa wyłączników różnicowoprądowych

Wyłączniki różnicowoprądowe zbudowane są z czterech zasadniczych elementów – zestyków torów prądowych (wraz z zamkiem i załączającą dźwignią), wyzwalacza różnicowoprądowego (zwykle występującego po postacią spolaryzowanego przekaźnika), przekładnika Ferrantiego, czyli specjalnego pierścienia ferromagnetycznego, przez który przechodzą przewód neutralny oraz przewody fazowe, a także z obwodu testowania wyłącznika – specjalnego podzespołu umożliwiającego sprawdzenie działania urządzenia w trakcie eksploatacji.

Zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego

Zgodnie ze wspomnianym I prawem Kirchhoffa - wektorowa suma prądów płynących przez przekładnik jest równa zero podczas normalnej pracy. Jeśli jednak w chronionym obwodzie pojawi się tzw. prąd upływowy, wówczas suma prądów w oknie przekładnika będzie miała inną wartość, co należy uznać za zjawisko wyjątkowo niepożądane. Głównym zadaniem różnicówki jest w takiej sytuacji odłączyć instalację od zasilania. Specjalna budowa osprzętu sprawia, że ten reaguje na awarie automatycznie.

Rodzaje wyłączników różnicowoprądowych

Podstawy podział opiera się na kryterium obsługiwanego prądu zadziałania. W ten sposób wyróżnia się wyłączniki wysokoczułe reagujące na prąd o natężeniu mniejszym niż 30 mA, średnioczułe (zakres 30-500 mA) oraz niskoczułe, czyli takie, które działają jedynie na prąd o natężeniu przekraczającym wartość 500 mA.

Inna klasyfikacja opiera się na rodzaju wykrywanego prądu upływającego. Na tej podstawie rozróżnia się wyłączniki AC – reagujące na prąd przemienny sinusoidalny, wyłączniki A – różnicówki wykrywający prąd różnicowy przemienny sinusoidalny, wyprostowany jednopołówkowo i impulsowy, a także wyłączniki typu B, które dodatkowo obsługują prąd stały.

Wyłączniki różnią się także pod względem wbudowanych zabezpieczeń nadprądowych. Modele RCCB nie posiadają tego rodzaju ochronnika, w przeciwieństwie do egzemplarzy oznaczanych symbolem RCBO. Wyłączniki mogą też różnić się od siebie liczbą biegunów i obsługiwanym napięciem znamionowym. To ostatnie nie powinno być mniejsze od napięcia sieci, do jakiej zostanie podłączony osprzęt

Zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych

Stanowią one przede wszystkim dodatkową ochronę, obok tzw. samoczynnego wyłączania zasilania, w układach TN-S TN-C-S oraz TT. Rzadziej montuje się je w układach typu IT.

Aby wyłącznik różnicowoprądowy działał prawidłowo i spełniał swoją funkcję, ważne jest, by eksploatować go w odpowiedni sposób. Zaleca się m.in. by raz w miesiącu używać przycisku testowego w celu weryfikacji poprawności reagowania na ewentualną awarię sieci. Niezwłoczne zadziałanie wyłącznika oznacza, że jest on sprawny. Pamiętać należy, by taki test przeprowadzać bez obciążania sieci odbiornikami o dużym poboru mocy.

Wyłączniki różnicowoprądowe zmniejszą ryzyko powstania pożaru. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to typowy osprzęt przeciwpożarowy. Nie chroni on bezpośrednio przed ogniem i nie powoduje jego ugaszenia. Sprzęt ma jedynie za zadanie sprawić, że potencjalne zapalenie się instalacji jest mniej prawdopodobne.

Co więcej – wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna kwestia - wyłącznik różnicowoprądowy nie zabezpiecza przed porażeniem we wszystkich sytuacjach. Przy kontakcie z przewodem ochronnym i przepływie prądu bezpośrednio do uziemienia, człowiek zawsze będzie narażony na porażenie, przy czym prawdopodobnie mniejszym niż w przypadku dotknięcia przewodu niechronionego i w stopniu niezagrażającym życiu czy zdrowiu. Ponadto, różnicówka nie zapewni ochrony przeciwporażeniowej w momencie, gdy zostaną dotknięte dwa przewody objęte zabezpieczeniem (przykładowo przewód fazowy i neutralny), a człowiek jest odizolowany od ziemi.

Wyłączniki różnicowoprądowe w ofercie sklepu internetowego EL12.pl

Posiadamy szeroki wybór modeli klasycznych, z zabezpieczeniem oraz tzw. różnicówek przeciwporażeniowych. Każdy powinien znaleźć tu egzemplarz dostosowany do indywidualnych potrzeb. Posiadamy modele różniące się od siebie typem obsługiwanego prądu różnicowego – A, AC, B, C, a nawet D. Poszczególne egzemplarze obsługują napięcie rzędu 120, 230, 400 i 415 V. Istnieje również możliwość wybory wyłączników różnicowoprądowych ze względu na liczbę posiadanych biegunów (od 1 do 4). Ponadto, w ofercie sklepu EL12.pl znalazły się bezpieczniki obsługujące prąd różnicowy o wartości 10, 100, 300, 500, 1000, 3000 a nawet 10000 mA oraz prąd znamionowy z zakresu od 6 do 125 A.

Posiadamy wyłączniki różnicowoprądowe pochodzące jedynie od renomowanych producentów tego rodzaju osprzętu. Oferujemy produkty takich marek jak ABB, ETI Polam, Hager, Legrand, Eaton, Noark oraz Schneider Electric.

Dokładamy wszelkich starań, by zamawiane produkty jak najszybciej trafiały do klientów. Standardowo czas realizacji wynosi około 3 dni roboczych. Dotyczy to asortymentu, który aktualnie znajduje się w magazynie. Zdarza się jednak, że dany produkt jest chwilowo niedostępny i trzeba poczekać na jego dostawę. Wówczas realizacja zamówienia może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Informacje o stanach magazynowych znajdują się zawsze na karcie produktu pod specyfikacją techniczną. W razie wątpliwości do dostępności asortymentu, zapraszamy do kontaktu z Działem Obsługi Klienta.