Podkategorie

Wyłączniki silnikowe

Ta kategoria produktów zawiera wyłączniki silnikowe, czyli niewielkich rozmiarów urządzenia o przeznaczeniu ochronnym. Ich główne zadanie polega na zapobieganiu uszkodzeń silnika elektrycznego powstałych w wyniku zwarć, przeciążeń czy zablokowania rozruchu. Wyłączniki są także w stanie zabezpieczyć cały mechanizm w przypadku zaniku tzw. fazy. To podstawowy element chroniący silniki o mniejszej mocy i zapewniający ich prawidłowe działanie.

Wyłączniki silnikowe – jak działają?

Nawet najmocniejszy silnik elektryczny jest narażony na przeciążenia lub zwarcia. Wynika to z samej konstrukcji tego rodzaju osprzętu i faktu, że do jego działania niezbędny jest prąd. W każdej chwili dojść może do choćby najmniejszej awarii danego podzespołu, co w efekcie doprowadzi do powstania niepożądanego przepięcia. To z kolei może skutkować zniszczeniem całego silnika. Aby tego uniknąć, montuje się specjalne wyłączniki silnikowe, nazywane potocznie termikami. Jak wskazuje nazwa tych urządzeń, mają one za zadanie odciąć zasilanie elektryczne w chwili powstania zwarcia lub przeciążenia i w ten sposób uchronić cały mechanizm przed poważniejszymi awariami. Podobnie wygląda to w przypadku zaniku fazy.

Wyłączniki silnikowe reagują na prąd przeciążeniowy i zwarciowy. Mogą zapewnić nieprzerwaną pracę silnika, ale tylko wtedy, gdy w obwodzie znajduje się prąd znamionowy. Wtedy osprzęt znajduje zastosowanie w ręcznym włączaniu lub wyłączaniu mechanizmu.

Działanie wyłącznika opiera się w głównej mierze na termicznym wyzwalaczu. Jest to element, który niemal natychmiast reaguje, gdy wykryte zostanie przeciążenie, czyli w dużym uproszczeniu mówiąc, zjawisko polegające na tym, że napięcie prądu w obwodzie okazuje się większe od prądu znamionowego. Wyzwalacz w ten sposób chroni przede wszystkim uzwojenie silnika przed przegrzaniem.

Ważnym elementem wyłączników jest również wyzwalacz elektromagnetyczny, będący tak naprawdę przeciwzwarciowym zabezpieczeniem silnikowym. Jeśli w mechanizmie dochodzi do zwarcia, to właśnie ten podzespół ma za zadanie natychmiastowo zareagować i odciąć zasilanie. Wyzwalacz elektromagnetyczny bezpośrednio odpowiedzialny jest za ochronę silnika podczas wspomnianego już zjawiska zaniku fazy.

Wyłączniki silnikowe – zalety

Większość silników elektrycznych nadaje się do uruchomienia bez zamontowanego wyłącznika. Nie jest to jednak sytuacja wskazana do praktykowania. Bez tego rodzaju zabezpieczenia mechanizm naraża się bowiem na poważne uszkodzenia, które mogą nastąpić, nawet jeśli ma się do czynienia z nowym, nieużywanym sprzętem.

Wyłączniki silnikowe stanowią fundament sytemu ochronnego silników elektrycznych. Minimalizują ryzyko całkowitego zniszczenia przy nierzadko występujących defektach doprowadzających do zwarć czy przeciążeń. Termiki działają szybko, niemal natychmiastowo. W przypadku reagowania na zanik fazy, czas zadziałania osprzętu mierzy się wręcz w milisekundach. Wyłączniki działają automatycznie, ale też zapewniają regulację ręczną. Co ważne – ten typ zabezpieczenia nie chroni samych silników, ale i stycznik. Za sprawą sporej odporności na zwarcia, nie ma potrzeby odbezpieczać poszczególnych napędowych torów, przy czym pamiętać trzeba, by wyłączniki były instalowane przed stycznikami. Co ważne – wyłączniki nie tylko zabezpieczają obwody silnika, ale też rozdziela je i łączy, w zależności od powstałej potrzeby.

Jak dobrać wyłączniki silnikowe?

Aby wyłącznik spełniał swoją funkcję, powinien być poprawnie dobrany do silnika, który ma chronić. Podstawowy parametr, na jaki należy zwrócić uwagę, to prąd silnikowy. Tu do wyboru mamy dwa podstawowe typy termików: jednofazowe i trójfazowe. Ponadto, niezbędne jest wzięcie pod uwagę obsługiwanego prądu znamionowego. Informacje o tej wartości powinny być podane na tablicy silnika. Zasada jest taka, by dobierać wyłączniki o nieco wyższych parametrach. Zwykle wyłączniki działają pod prądem znamionowym około 40A, ale bez problemu można dostać egzemplarze mocniejsze, obsługujące prąd 80A. Ważne jest, by osprzęt tego rodzaju, bez względu na te parametry, posiadał klasę ochrony IP 65. Dzięki temu można być pewnym, że wyłącznik będzie bez problemu pracować w nawet najtrudniejszych warunkach.

Do jakich silników montuje się wyłączniki?

Wyłączniki przeznaczone są przede wszystkim (choć nie jest to sztywną regułą) do silników elektrycznych o małych mocach. Nie ma jednak przeciwskazań do tego, by montować je w nieco mocniejszych mechanizmach. Ponadto, najczęściej instaluje się je w silnikach, które wyjątkowo narażone są na powstanie przepięć, zwarć i przeciążeń (pracujących w trudnych warunkach środowiskowych).

Jakie wyłączniki silnikowe oferujemy?

W sklepie internetowym EL12.pl znaleźć można różnego rodzaju wyłączniki silnikowe. Oferujemy egzemplarze przystosowane do montażu na szynie elektroinstalacyjnej TH35. To najpopularniejszy typ zabezpieczenia silników elektrycznych. Oprócz tego, w zasobach naszego sklepu znalazły się także wyłączniki silnikowe termobimetalowe. To specjalny typ zabezpieczenia, które uruchamia się pod wpływem odkształcenia zawartego bimetalu (stąd nazwa), co doprowadza do odcięcia zasilania. Ponadto w sprzedaży znajdują się różne akcesoria do wyłączników, m.in. obudowy, wyzwalacze, pokrętła, mostki, przekaźniki, podstawy bazowe, styki, płytki montażowe i wiele innych.

Oferujemy sprzęt jedynie renomowanych producentów. Na EL12.pl znajdą Państwo wyłączniki takich marek jak ABB, Eti Polam, Hager, Legrand, Lovato, Eaton czy Schneider Electric. Posiadamy egzemplarze pracujące pod prądem znamionowym o różnej wartości (przedział od 0,16A do 630A dla najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych). Oprócz tego w ofercie znalazły się wyłączniki dwu- i trójbiegunowe. Istnieje możliwość dobrania osprzętu pod kątem obsługiwanego zakresu nastawy prądu minimalnego (od 0,24A do 120A) oraz maksymalnego (od 0,4A do 150A) czy nawet napięcia znamionowego (wartości od 230V do 1000V).

Dlaczego warto kupić wyłączniki silnikowe na EL12.pl?

Oferujemy osprzęt wysokiej klasy przystosowany do pracy z większością silników elektrycznych. Dokładamy wszelkich starań, by złożone zamówienie jak najszybciej trafiło do klienta. Zwykle czas realizacji wynosi do trzech dni roboczych. Wyjątek stanowią sytuację, gdy dany produkt nie jest aktualnie dostępny w magazynie. Wówczas okres dostawy może się wydłużyć. Informacja o orientacyjnym czasie realizacji zamówienia zawsze znajduje się na karcie produktu, obok specyfikacji technicznej.