Podkategorie

Wyłączniki zmierzchowe, automaty schodowe i ściemniacze

Wyłącznik zmierzchowy to urządzenie elektryczne, którego głównym zadaniem jest zdalne załączanie i wyłączanie określonego urządzenia w zależności od natężenia światła. Najczęściej osprzęt tego typu wykorzystuje się do automatycznego uruchamiania lamp zewnętrznych po zmroku i ich wyłączania, gdy np. zaczyna świtać. Wyłącznik zmierzchowy stanowi jeden z podstawowych elementów służących do skonstruowania wydajnego i kompletnego systemu inteligentnego budynku.

Oświetlenie zewnętrzne pełni kilka funkcji. Po pierwsze – ma ułatwiać poruszanie się wokół domu po zmroku. Po drugie – światło przy drzwiach, oknach, alejkach posesji, bramie wjazdowej itd. zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Na tak rozświetlony teren z mniejszym prawdopodobieństwem przedostanie się nieproszony gość, np. dzika zwierzyna lub złodziej. Po trzecie – oświetlenie zewnętrzne stanowi element ozdobny. Odpowiednio zaaranżowane nadaje posesji unikatowego charakteru. Ważne jest, by lampy umiejscowione poza murami budynku mieszkalnego nie tylko były w pełni funkcjonalne, ale też by korzystanie z nich mogło odbywać się w możliwie najwygodniejszy i zautomatyzowany sposób. Tu z pomocą przychodzi wyłącznik zmierzchowy. Osprzęt ten pozwala włączać i wyłączać oświetlenie praktycznie bez fizycznej ludzkiej interwencji.

Jak działa wyłącznik zmierzchowy?

Działanie wyłącznika zmierzchowego można najprościej opisać w następujący sposób: osprzęt samodzielnie włącza połączone z nim lampy (rzadziej inne urządzenia elektryczne), gdy zapada zmrok i wyłącza je, gdy na zewnątrz pojawią się pierwsze promienie słońca. Takie działania tego typu programatora zapewnia fotorezystor. Element ten rozpoznaje moment, w którym natężenie światła na zewnątrz spada. Dochodzi wówczas do podwyższenia rezystancji włącznika, co uruchamia przerzutnik i doprowadza do włączenia lampy. Analogiczna reakcja zachodzi, gdy fotorezystor rejestruje zwiększone natężenie światła zewnętrznego. Różnica polega jedynie na tym, że końcową reakcją procesu jest wyłączenie oświetlenia.

Co istotne – fotorezystor reaguje jedynie na zmiany światła naturalnego (słonecznego). Nie można więc manipulować jego działaniem za pomocą sztucznego oświetlenia. Jednocześnie cecha ta wskazuje na to, że osprzęt wyposażony w ten element powinien znajdować się w miejscu dobrze wyeksponowanym na promienie słońca. Wówczas wyłącznik będzie mógł z największą precyzją i bez większych zakłóceń odpowiednio reagować na dane warunki oświetleniowe panujące na zewnątrz.

Wyłącznik zmierzchowy z sondą

Istnieje kilka rodzajów wyłączników zmierzchowych (określanych również jako czujników zmierzchu). Jednym z nich są tzw. modele z sondą. Urządzenie wyposażone jest w element nazywany potocznie poduszką, która bezpośrednio odpowiada za wykrywanie natężenia promieni słonecznych. Zwykle też wyłączniki te posiadają długie kable (nawet kilkunastometrowe) ułatwiające bezpośrednie połączenie lamp. Ponadto, wysokiej klasy urządzenia z sondą mają wbudowane mechanizmy opóźniające włączenie instalacji. To pozwala regulować pracę urządzenia i lepiej dopasować działanie oświetlenia do własnych potrzeb.

Wyłączniki zmierzchowe z sonda powinny być montowane w miejscach ze stałym dostępem do naturalnego światła (tzn. nie mogą znajdować się w lokalizacjach, które szybko zostaną zacienione). Tylko w takich warunkach mogą działać bez żadnych zakłóceń. Doskonale nadają się chociażby do włączanych i wyłączanych automatycznie lamp oświetlających alejki na posesji czy drogę dojazdową.

Wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu

Czujniki zmierzchu wyposażone w detektor ruchu to jeden z najczęściej stosowanych osprzętów służących do automatycznego załączania się lub rozłączania systemów oświetleniowych. Modele te posiadają światłoczuły komponent reagujący na zmianę natężenia oświetlenia. Jednocześnie wyposażone są w mechanizm, który doprowadza do odpowiedniej reakcji osprzętu tylko wtedy, gdy impuls światła trwa nieprzerwanie przez określony czas. To naturalnie opóźnia nieco włączenie bądź wyłączenie się oświetlenia, ale też zapewnia większą precyzję działania wyłącznika. Uniemożliwia to chociażby uruchomieniu się lamp przy gwałtownych wyładowaniach atmosferycznych.

Wyłącznik zmierzchowy z zegarem

Na rynku funkcjonują także wyłączniki zmierzchowe z zegarem. Osprzęt ten można zaprogramować w taki sposób, by pomiar natężenia promieni słońca rozpoczynał się o tej samej, stałej porze. Jeśli przekroczona zostanie dolna ustalona wartość, dojdzie do uruchomienia lamp. System automatycznie wyłączy się z kolei, jeśli natężenie światła stanie się zbyt wysokie. To rozwiązanie idealne dla obiektów mieszkalnych. Wyłączniki z zegarem docenią z pewnością osoby szukające sposobów na ograniczenie zużycia prądu i tym samym na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Wyłącznik zmierzchowy może występować również w różnych wariantach uwzględniających sposób montażu. W ten sposób wyróżnia się czujniki instalowane na szynie i umieszczane w puszce.

Wyłącznik zmierzchowy – czym kierować się w czasie zakupów

Wyłączniki zmierzchowe posiadają różne parametry techniczne. W pierwszej kolejności należy sprawdzić na zasilanie osprzętu. Najpopularniejsze są mechanizmy działające pod napięciem 230V.

Dobrze jest również zweryfikować temperaturę, w jakiej osprzęt może bezpiecznie pracować. Ta powinna mieścić się w granicach od -25 do około 50 stopni Celsjusza. Do tego zaleca się zweryfikować stopień ochronności produktu. Jeśli ma on być wytrzymały na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinien zostać oznaczony symbolem IP65.

Duże znaczenie ma przeznaczenie włącznika. Jeśli ma on obsłużyć lampy oddalone od siebie nawet o kilkanaście metrów, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w czujniki z sondą. Jeżeli natomiast zależy nam na pełnej funkcjonalności i wygodzie działania, można zdecydować się na osprzęty zegarowe, dające duże pole manewru w kontekście zaprogramowania produktu.

Wyłącznik zmierzchowy – zalety

  • Wygoda – światło włącza się i wyłącza w sposób automatyczny. Nie trzeba pamiętać, by każdego dnia uruchamiać lub dezaktywować oświetlenie o konkretnych porach.
  • Oszczędność – wyłącznik uruchamia lampy tylko wtedy, gdy będą faktycznie potrzebne. To ogranicza zużycie prądu i przekłada się na niższe rachunki.
  • Uniwersalność – wyłączniki nadają się zarówno do zastosowania na posesjach przydomowych, jak i na placach dużych zakładów pracy czy na parkingach.
  • Cena – czujniki zmierzchowe nie są drogie. Wysokiej jakości osprzęt można nabyć już za mniej niż 100 złotych. Cena urządzenia zależy od jego parametrów i specyfikacji.

Wyłącznik zmierzchowy – oferta sklepu el12.pl

Ta kategoria produktów zawiera wyłączniki zmierzchowe pochodzące ze specjalnej linii produktów automatyki budowalnej EXTA. To innowacyjne rozwiązania marki ZAMEL przeznaczone przede wszystkim do skonstruowania nowoczesnych systemów smart house. Osprzęt z rodziny EXTA umożliwia sterowanie praktycznie każdym elementem instalacji w sposób niezwykle prosty i intuicyjny. To jednocześnie produkty uniwersalne, wyróżniające się na tle konkurencji prostym sposobem instalacji. Oferujemy m.in. wyłącznik do montażu natynkowego, automaty schodowe (pozwalające załączać lampy na klatkach schodowych), czujniki sondowe i bezsondowe itd. Ponadto możliwy jest zakup wyłączników zmierzchowych innych producentów. Produkty te dostępne są w kategorii Przekaźników fotoelektrycznych, będących jedną z grup asortymentu wykorzystywanego do tworzenia instalacji automatycznych.