Podkategorie

Agregaty i akcesoria

Agregaty są jednym z rodzajów urządzeń, które magazynują lub produkują i dostarczają energię elektryczną do zasilania innych jednostek. Są one szczególnie przydatne, gdy dochodzi do przerw w dostawie prądu, np. w wyniku awarii. Wówczas za ich pomocą można zasilić nawet te sprzęty i maszyny, które do poprawnego działania potrzebują ogromnej ilości energii. Agregaty stanowią więc swojego rodzaju zabezpieczenie i zwykle traktuje się je jako awaryjne źródło zasilania. Z tego względu najczęściej używa się w ich miejscach wyjątkowo narażonych na przeciążenia sieci czy występowanie różnego rodzaju usterek elektrycznych. Spotkać je można w domach jednorodzinnych, warsztatach czy zakładach produkcyjnych, halach, magazynach itp. To jednak niejedyna funkcja agregatorów. Sprzęty te nierzadko samodzielnie odpowiadają za dostawę energii w miejscach, gdzie nie można liczyć na dostęp do prądu, np. w garażach, przyczepach kempingowych, altanach itd. 

Jak zbudowany jest agregat

Zasadniczymi elementami agregatu prądotwórczego (nazywanego też generatorem) są silnik spalinowy (zasilany benzyną, olejem napędowym, gazem ziemnym, metanem lub gazem LPG) oraz prądnica, która przekształca ruch tłoków w prąd elektryczny. Następnie energia elektryczna jest przekazywana do wybranego fragmentu sieci energetycznej lub, bezpośrednio, do określonego urządzenia.

Wszystkie te elementy znajdują się wewnątrz metalowej konstrukcji, której gabaryty są w głównej mierze zależne od mocy urządzenia. Prądnica agregatu może wytwarzać prąd jednofazowy o nominalnych parametrach 230 V i 50 Hz lub trójfazowy o parametrach 3x400 V i 50 Hz.

Rodzaje agregatów

Agregaty benzynowe występują w wersji z silnikami dwusuwowymi i z czterosuwowymi. Te drugie są wydajniejsze, zwykle kosztują jednak więcej. Tańsze w eksploatacji są urządzenia z silnikami diesla, ponieważ spalają mniej paliwa niż benzynowe. Najwięcej spalają agregatory zasilane gazem płynnym (czyli LPG), który jednocześnie jest najtańszym aktualnie paliwem. Agregaty dobiera się tak, aby mogły zasilać wszystkie lub tylko wybrane urządzenia w danym fragmencie sieci. Dlatego ich parametry należy zawsze oceniać w kontekście potrzeb konkretnych użytkowników. Wybór zaczyna się jednak zawsze od określenia wymaganego napięcia i mocy łącznej urządzeń w układzie. Na tej podstawie dobiera się podstawowe parametry techniczne prądnicy.

Generatory dzieli się nie tylko ze względu na typ paliwa, które napędza zamontowany w maszynie silnik. Urządzenia te można dodatkowo pokategoryzować ze względu na tryb pracy. Agregatory typu standby to sprzęty typowo awaryjne, mające na celu chwilowo zastąpić podstawowe źródło energii. Takie generatory charakteryzują się obciążeniem zmiennym i brakiem możliwości przeciążenia. Ich zupełnym przeciwieństwem są maszyny typu prime, które mają za zadanie ciągle zasilać daną sieć. Wykazują się nieograniczonym czasem pracy i możliwością przeciążenia o 10% przez jedną godzinę na każde dwanaście godzin pracy.

Oprócz tego agregaty prądotwórcze dzieli się ze względu na posadowienie. Klasyczne maszyny stacjonarne są na stałe wpięte do obsługiwanej w danym obiekcie sieci. Często wyposażone są w układ samoczynnego załączania się, czyli tzw. SZR. Taki sprzęt umieszcza się najczęściej na zewnątrz budynku, choć zdarza się (głównie przy generatorach mniejszych gabarytów), że znajdują się wewnątrz obiektu. Ogólnie jednak manewrowanie nimi stanowi spory problem. Dlatego istnieją także agregaty przenośne. Ich obudowa znajduje się na homologowanym podwoziu, które ułatwia przetransportowywanie maszyny np. do różnych pomieszczeń.

Wybór agregatów - o tym warto pamiętać

Wybierając agregat, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego moc, typ silnika, wydajność i gabaryty. Istotnym aspektem jest też głośność pracy maszyny. Niektóre modele generują ogromny hałas, który może wpływać niekorzystnie np. na nasze samopoczucie. Generatory ciche posiadają dźwiękoszczelną obudowę wysokiej jakości, wyposażone są w specjalny system antywibracyjny i tłumiki. Głośność pracy agregatora powinna szczególnie nas zainteresować, jeśli maszyna ma odpowiadać za dostarczenie prądu chociażby na działce rekreacyjnej, gdzie zamierza się odpocząć.

Klienci dużą wagę przykładają również do ceny agregatu. Ta zależy przede wszystkim od jego mocy. Najtańsze modele można nabyć już za około 500 złotych, przy czym trzeba pamiętać, że są to sprzęty mało wydajne, przeznaczone raczej do bardzo sporadycznego użycia. Za około 1000 złotych można już nabyć nieco lepszy generator prądotwórczy z regulacją napięcia AVR, jedną fazą i czterosuwowym silnikiem benzynowym. Wyższej jakości sprzęty, w zależności od technicznych parametrów, kosztują nawet 4000 złotych. Zwykle wykazują się one dźwiękoszczelnością, niskim spalaniem paliwa oraz stabilizacją napięcia. Wybierać agregat na pewno nie warto sugerować się tylko oszczędnością. W domyśle urządzenie to ma służyć nam przez co najmniej kilka lat. Decydując się więc na nieco droższe, ale jednocześnie wydajniejsze i  trwalsze rozwiązania, można w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Agregaty w ofercie el12

Niniejsza kategoria zawiera agregaty pochodzące od renomowanych producentów tego rodzaju sprzętu. W sklepie EL12.pl znaleźć można generatory takich firm jak Awex, Breve, Endress-Polska, ETI Polam, Schneider Eletric i Siemens. Posiadamy sprzęty o następujących stopniach ochronności:

  • IP00,
  • IP20,
  • IP23.

Poszczególne modele agregatorów prądotwórczych dostępnych na EL12.pl obsługują napięcie znamionowe z zakresu 24-400 V. Kategoria, poza generatorami, zawiera także zasilacze transformatorowe (budowane na bazie transformatorów STM z wyjściem DC do wbudowania w przemysłowych instalacjach i urządzeniach automatyki) oraz szereg akcesoriów do tego rodzaju sprzętów, np. specjalistyczne urządzenia zasilające w postaci kondensatorów różnego typu, układy łagodnego rozruchu, zasilacze, moduły wejść, procesory, kasety montażowe, tłumiki zakłóceń, złącza śrubowe, kable, silniki krokowe, przetwornice, serwosilniki i wiele innych. Elementy te mogą posłużyć np. jako części zamienne do fabrycznie montowanych komponentów. Dzięki temu nie trzeba ponownie narażać się na ogromny koszt wynikający z zakupu nowego generatora.

W ofercie sklepu El12.pl, w innych kategoriach, znaleźć można także inne źródła zasilania: baterie (zarówno zwykłe, używane na co dzień, jak i modele specjalistyczne), akumulatory, zasilacze do akumulatorów, zasilacze awaryjne UPS, agregaty, będące samodzielnymi źródłami prądu. Ponadto, W oferujemy ładowarki, transformatory (elektroniczne, energetyczne, separacyjne i toroidalne) i inne.

Standardowo zamówienia realizowane są w przeciągu maksymalnie trzech dni roboczych. Zdarza się jednak, że dane agregatory lub akcesoria nie są aktualnie dostępne w naszych magazynach. W takim przypadku produkt dociera do klienta maksymalnie kilka tygodni po dokonaniu zakupu. Informacje o przewidywanym czasie realizacji oraz o aktualnych zapasach magazynowych znajdują się na karcie każdego produktu, tuż nad jego parametrami technicznymi.