Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Podkategorie

Znaleziono 9 produktów
Strona: 1 z 1

Bateryjny czujnik dymu, 9V 85dB DC-609 biały

Producent: ORNO POLSKA
Indeks lokalny: PRA009ORNO
Nr katalogowy: OR-DC-609
Kod EAN: 5901752481817
Kategoria: Czujniki oddymiania |
W magazynach 14 szt.
DHL, Inpost - dostawa 1-3 dni
Stava - dostawa do 3h
Ilość
szt.

0

Cena: 37,11 zł brutto

Bateryjny czujnik dymu papierosowego 85dB biały

Producent: ORNO POLSKA
Indeks lokalny: PRA002ORNO
Nr katalogowy: OR-DC-623
Kod EAN: 5901752484474
Kategoria: Czujniki oddymiania |
Brak w magazynie
do 2 tygodni
Ilość
szt.

0

Cena: 82,09 zł brutto

Czujnik ciepła i dymu radiowy zasilany bateryjnie, biały

Producent: HAGER
Indeks lokalny: PRA002HAGE
Nr katalogowy: TG551A
Kod EAN: 3599430009747
Kategoria: Czujniki oddymiania |
Brak w magazynie
do 10 tygodni
Ilość
szt.

0

Cena: 725,53 zł brutto

Czujnik dymu Autonomiczny zasilany bateryjnie, 10 lat, biały

Producent: HAGER
Indeks lokalny: PRA004HAGE
Nr katalogowy: TG600AL
Kod EAN: 3599430010514
Kategoria: Czujniki oddymiania |
Brak w magazynie
do 10 tygodni
Ilość
szt.

0

Cena: 221,51 zł brutto

Czujnik dymu radiowy zasilany bateryjnie, biały

Producent: HAGER
Indeks lokalny: PRA001HAGE
Nr katalogowy: TG550A
Kod EAN: 3599430009662
Kategoria: Czujniki oddymiania |
Brak w magazynie
do 10 tygodni
Ilość
szt.

0

Cena: 583,20 zł brutto

Bateryjny czujnik tlenku węgla (czadu), prostokątny 3x1,5V 85dB biały

Producent: ORNO POLSKA
Indeks lokalny: PRA010ORNO
Nr katalogowy: OR-DC-619
Kod EAN: 5901752484245
Kategoria: Czujniki oddymiania |
Brak w magazynie
Ilość
szt.

0

Cena: 109,99 zł brutto

Bateryjny czujnik dymu, 9V 85dB DC-625 biały

Producent: ORNO POLSKA
Indeks lokalny: PRA012ORNO
Nr katalogowy: OR-DC-625
Kod EAN: 5901752486638
Kategoria: Czujniki oddymiania |
Brak w magazynie
Ilość
szt.

0

Cena: 32,77 zł brutto

Bateryjny czujnik tlenku węgla (czadu) 3x1,5V + czujnik dymu 9V biały

Producent: ORNO POLSKA
Indeks lokalny: PRA011ORNO
Nr katalogowy: OR-DC-620
Kod EAN: 5901752484252
Kategoria: Czujniki oddymiania |
Brak w magazynie
Ilość
szt.

0

Cena: 142,14 zł brutto

Bateryjny czujnik tlenku węgla (czadu), prostokątny 3x1,5V 85dB test biały

Producent: ORNO POLSKA
Indeks lokalny: PRA001ORNO
Nr katalogowy: OR-DC-619-TEST
Kod EAN: 5901752486065
Kategoria: Czujniki oddymiania |
Brak w magazynie
Ilość
szt.

0

Cena: 112,03 zł brutto
16 24 32 Produktów na stronie
Czujniki oddymiania

Ta kategoria produktów zawiera elementy systemów alarmowych odpowiadające za sygnalizowanie ulatniającego się we wnętrzach dymu lub tlenku węgla (czadu). To proste w montażu urządzenia, które skutecznie podnoszą bezpieczeństwo domowników. Dostępne w sprzedaży detektory odpowiednio wcześnie informują o zaistniałym zagrożeniu, dzięki czemu istnieje realna możliwość jego zniwelowania lub przynajmniej bezpiecznego ewakuowania się z budynku.

W Polsce każdego roku kilkadziesiąt osób traci życie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Do tego należy doliczyć minimum kilkadziesiąt ofiar pożarów. Ich liczba wzrasta wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Najczęściej do zaprószenia ognia oraz do ulatniania się czadu dochodzi przez wadliwe instalacje domowe. Nieszczęściu można zapobiec lub przynajmniej ograniczyć jego rozmiary, stosując odpowiednie czujniki, które w porę zaalarmują domowników o zaistniałym niebezpieczeństwie. Różnego rodzaju czujniki oddymiania są w stanie skutecznie podnieć poziom bezpieczeństwa w domu lub mieszkaniu. Niewielkim kosztem, w bardzo prosty sposób, można zagwarantować sobie dodatkową ochronę, szczególnie w sytuacji, gdy np. dogrzewa się pomieszczenie starym piecem.

Jak działa czujnik dymu?

Czujnik dymu jest małym urządzeniem, głównie instalowanym pod sufitem, które służą do wykrywania oraz lokalizowania zadymienia, najczęściej zresztą będącego efektem pojawienia się w domu niebezpiecznego ognia. Sprzęty te są zwykle zasilane bateryjne. W zależności od modelu, ich działanie może opierać się na jednej z poniższych metod:

  • czujniki optyczne – wykorzystują światło optyczne lub laserowe. Specjalna dioda nadawcza wysyła wiązki światła, które odbiera dioda odbiorcza. Detektor reaguje na przecięcie lub odbicie tejże wiązki przez dym wnikający do urządzenia.
  • czujniki półprzewodnikowe – działają w oparciu o zainstalowane wewnątrz urządzenia detektory elektroniczne,
  • czujniki jonizujące lub izotopowe – wykorzystują materiały promieniotwórcze, tzn. taki sprzęt składa się z dwóch komór jonizacyjnych z niewielką ilością substancji promieniotwórczych. Jedna z tych komór r jest szczelna i stanowi odniesienie do wskazań z drugiej komory, która jest otwarta na środowisko zewnętrzne. To do tej ostatniej przeniknąć może zatem unoszący się w pomieszczeniu dym. Jeśli do tego by doszło, w komorze nastąpiłaby zmiana pochłaniania promieniowania, a to stanowi podstawę do zasygnalizowania przez urządzenie potencjalnego niebezpieczeństwa (głównie poprzez porównanie napięć wyjściowych między komorą otwartą a zamkniętą, np. komparatorem).

Na co zwrócić uwagę, wybierając czujnik dymu?

Poszczególne modele czujników dymu różnią się od siebie nie tylko sposobem działania, ale też niektórymi parametrami. Warto wziąć je pod uwagę, wybierając idealny detektor dla siebie.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaką kubaturę jest w stanie objąć swoim zasięgiem urządzenie. Im większy dom lub mieszkanie posiadamy, tym szerszy powinien być zakres prac pod kątem obsługiwanego obszaru danego egzemplarza sprzętu. Nierzadko zdarza się, że niezbędny okazuje się zakup więcej niż tylko jednego czujnika. W drugiej kolejności należy sprawdzić odporność termiczną sprzętu, czyli do jakiej maksymalnej temperatury może ono działać. Jeśli detektor ma znaleźć się w kuchni, powinien być odporny na wysokie wartości wskazywane przez termometry, np. do 50 stopni Celsjusza.

Poza tym warto zwrócić uwagę na wilgotność powietrza. Jeśli z jakiegoś powodu sprzęt będzie narażony na ten czynnik, trzeba wybrać model odporny na ewentualne zawilgocenie.

Do tego dochodzą kwestie użytkowe, jak np. rodzaj zasilania. Wygodniejsze jest oczywiście podpięcie sprzętu do prądu, ale nie zawsze jest to rozwiązanie możliwie do zastosowania, a często także mało estetyczne ze względu wystające przewody. Wówczas można zdecydować się na czujniki dymu zasilane bateryjnie. Niektóre osoby zwracają uwagę na to, by detektor był głośny i wyraźny.

Czym jest czujnik tlenku węgla

Czujnik tlenku węgla (czadu) to podobne urządzenie do detektora zadymienia, tyle tylko, że informuje ono o ulatnianiu się bardzo groźnego dla ludzkiego życia związku chemicznego – tlenku węgla. Człowiek samodzielnie nie jest w stanie go wyczuć, gdyż gaz ten nie posiada zapachu. Wchłaniany do krwiobiegu blokuje dopływ tlenu do organizmu, a to z kolei doprowadza do wielu groźnych powikłań, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Odpowiedni czujnik jest jednak w stanie bardzo szybko zidentyfikować ten groźny gaz w domu lub mieszkaniu. Wszystko za sprawą specjalistycznego ogniwa elektrochemicznego. Jeśli dostanie się do niego czad, zachodzi w nim specjalna reakcja, która (w dużym uproszczeniu) uruchamia alarm.

Rodzaje czujników czadu

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje detektorów tlenku węgla:

  • standardowe – przeznaczone jedynie do wykrywania ulatniającego się czadu,
  • detektory tlenku węgla i gazu – pozwalają jednocześnie informować o ulatniającym się czadzie, a także gazie (ziemnym, propanie i butanie),
  • detektory tlenku węgla oraz dymu – informują o ulatniającym się tlenku węgla oraz o ewentualnym zadymieniu.

Czujnik dymu czy czadu – co wybrać?

Najlepiej będzie oczywiście wyposażyć się w oba te urządzenia, ewentualnie w detektor hybrydowy, umożliwiający wykrycie zarówno czadu, jak i dwutlenku węgla pochodzącego z zadymienia. Czujniki tlenku węgla są szczególnie zalecane w budynkach wyposażonych w piece paliwowe, a także gazowe kuchenki, gazowe podgrzewacze wody, kominki itd. Wszędzie tam, gdzie może dojść do ulatniania się tego szkodliwego związku, warto byłoby zainstalować odpowiedni detektor.

Czujnik dymu sprawdzi się natomiast w każdym domu, bez względu na rodzaj stosowanego ogrzewania. Pożar może bowiem pojawić się z różnych przyczyn, np. po zwarciu w instalacji elektrycznej.

Czujniki dymu i tlenku węgla w sklepie el12.pl

Sklep el12.pl oferuje różnego rodzaju czujniki dymu i tlenku węgla. W naszym asortymencie znalazły się przede wszystkim modele zasilane bateryjnie. Prowadzimy sprzedaż produktów tak uznanych marek, jak Hager oraz Orno Polska.

Czas realizacji zamówienia wynosi zwykle 3 dni robocze. Termin ten może się wydłużyć, jeśli danego modelu czujnika nie posiadamy w swoich stanach magazynowych. Informacja o dostępności znajduje się na karcie każdego produktu.

Mapa kategorii
Copyright - 2023 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sklep elektryczny el12 – internetowa hurtownia elektryczna.