Podkategorie

Gniazda blatowe, meblowe

Ta kategoria produktów zawiera gniazda blatowe, czyli specjalne złącza stanowiące część instalacji elektrycznej, które montuje się bezpośrednio w blatach mebli. To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy zamontowanie tradycyjnych kontaktów w ścianie nie jest możliwe bądź podpięcie wtyczek do zwykłych gniazd okazuje się mało funkcjonalne.

Czym wyróżniają się gniazda blatowe?

niazda blatowe (nazywane też nablatowymi lub meblowymi) wyróżniają się na tle innych modeli kontaktów swoją specyficzną konstrukcją. Zostały one bowiem zaprojektowane w taki sposób, by mogły zostać wpuszczone bezpośrednio w nawierzchnię wybranego mebla. Najczęściej, umożliwiają jednoczesne podpięcie co najmniej dwóch urządzeń.

Wbrew swojej nazwie, nadają się do montażu nie tylko w blatach, ale też w płaszczyznach pionowych, np. w ściankach grubszych mebli. Najczęściej instaluje się je w kuchni. Szczególnie przydatne okazało się umieszczanie kontaktów w tzw. wyspach kuchennych. Z tego też względu gniazda blatowe spełniają wyższe (w porównaniu do klasycznych kontaktów ściennych dostępnych w sprzedaży) stopnie ochronności. Powszechne stosowanie ich w kuchni wymusiło na producentach, by gniazdka meblowe były odporne np. na wilgoć i parę. Co więcej – tego rodzaju osprzęt często posiada specjalne osłonki. Istnieje możliwość takiego zamontowania gniazd, by otwory na wtyczki chowały się wewnątrz blatu. Ma to uchronić kontakty np. przed ubrudzeniem i zachlapaniem. Ponadto, pozwala to ograniczyć dostęp do gniazdka małym dzieciom.

Rodzaje gniazd blatowych

Gniazda blatowe można rozróżnić przede wszystkim ze względu na rodzaj obsługiwanych wtyczek. Pod tym względem, klasyfikacja wygląda niemal tak samo jak w przypadku klasycznych kontaktów montowanych do ściany. Na rynku funkcjonują zatem kontakty meblowe:

  • typu C (CEE 7/1) – klasyczne gniazdo z dwoma otworami oraz okrągłym wgłębieniem na wtyczkę. Nie posiadają one bolca uziemiającego.
  • typy E – (CEE 7/5) – gniazda niemal tożsame do typu C, przy czym wyposażone są w bolec uziemiający. Najpopularniejsze kontakty, uznawane obecnie za standard.
  • typu F (CEE 7/3) – tzw. gniazda schuko. W Polsce bardzo rzadko spotykane. Są standardem np. w Niemczech, Holandii i Chorwacji. Podobnie jak kontakty typu C mają one dwa otwory – jeden dla przewodu fazowego, drugi dla neutralnego. Nie mają bolca uziemiającego. Zamiast tego wyposażone są w dwie płaskie blaszki znajdujące się po bokach otworu na wtyczkę.
  • europlug – odmiana gniazdek typu C – bardzo rzadko spotykane. Gniazdka przystosowane do wtyczek o charakterystycznym płaskim kształcie.

Gniazda blatowe występują też w różnych wariantach kolorystycznych. Wszystko po to, by jak najlepiej zamaskować miejsca wtyków i wkomponować je w design mebli. Istnieje także możliwość doboru osprzętu o odpowiedniej liczbie gniazdek.

Gniazda blatowe nie tylko do kuchni

Gniazda meblowe najczęściej instaluje się w kuchni, jednak na tym pomieszczeniu nie kończy się ich zastosowanie. Tego rodzaju osprzęt dobrze sprawdza się także w biurach. Kontakty wpuszczone w biurka stanowią alternatywę dla powszechniejszych gniazd podłogowych. To rozwiązanie idealne dla małych biur, znajdujących się w starych budynkach (np. w kamienicach), gdzie zastosowanie kontaktów w podłodze jest z wielu względów utrudnione.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by gniazda blatowe zainstalować także w salonie czy sypialni. Przy odpowiednim rozmieszczeniu mogą być one bardzo funkcjonalne. Co więcej – nie trzeba będzie martwić się instalacją tradycyjnych kontaktów ściennych, które często psują starannie zaprojektowane wystroje wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że przy niestandardowym wykorzystaniu gniazd blatowych konieczne będzie przerobienie mebli. Najlepiej więc zdecydować się na tego typu osprzęt, gdy szafki i podobne do nich wyposażenie są robione na zamówienie.

Gniazda blatowe USB

Do blatów można wpuścić nie tylko gniazdka zwykłe elektryczne, ale również porty USB. To kolejne rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się zarówno w domu, jak w biurze. Coraz więcej sprzętów ładowana jest i zasilana przewodami zakończonymi tego typu wtyczką. Montaż gniazdka blatowego USB pod wieloma względami może poprawić komfort użytkowania różnych pomieszczeń. Tyczy się to także kuchni, gdzie bez większego problemu można np. podłączyć w trakcie gotowania telefon do ładowania.

Pojedyncze gniazda blatowe

Choć gniazda batowe występują głównie w wariantach z co najmniej dwoma wtykami, istnieją także modele przystosowane do podłączenia jednocześnie tylko jednego urządzenia. Taki osprzęt skierowany jest przede wszystkim do klientów, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na montaż w meblach całej listwy z kontaktami. Pojedyncze gniazdko blatowe sprawdzi się więc w małych kuchniach czy w przypadku wysp kuchennych o niewielkich powierzchni. To także dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby mieć tego rodzaju podłączenie do sieci elektrycznej np. w salonie czy sypialni, ale nie chcą bądź nie mogą dokonać zbyt dużych przeróbek w posiadanych już meblach.

Jak zaplanować rozmieszczenie gniazd blatowych?

Gniazda blatowe nie powinny się rzucać w oczy. Jednocześnie, muszą one znaleźć się w takim miejscu, by ewentualne podłączenie do nich sprzętów w żaden sposób nie kolidowało z innymi czynnościami czy procesami, jakie mają odbywać się w bezpośrednim sąsiedztwie osprzętu. W przypadku blatów kuchennych, wtyki nie mogą więc znajdować się zbyt blisko obszaru roboczego. Z oczywistych względów, nie powinno się też montować ich zbyt blisko zlewu.

W biurach z kolei najlepiej sprawdza się ulokowanie gniazd meblowych w rogach biurka lub na środku tuż przy górnej krawędzi. Takie umiejscowienie jest praktyczne i nawet przy dużej ilości kabli nie powinno w żaden sposób negatywnie wpływać na pracę.

Gniazda blatowe w ofercie el12.pl

Sklep internetowy el12.pl oferuje szeroki wybór gniazd blatowych przystosowanych do instalacji zarówno w kuchni, w biurach, jak i w każdym innym pomieszczeniu. Posiadamy modele z przesłonami, chowane na płasko w powierzchni mebla, a także innowacyjne gniazda wysuwane (okrągłe i prostokątne). W sprzedaży znajduje się osprzęt przystosowany do obsługi różnej liczby wtyczek jednocześnie. Oferujemy gniazdka o różnym designie i kolorze. Dzięki temu łatwo dobrać odpowiedni produkt, by doskonale komponował się z designem mebla. Na el12.pl znajdą Państwo sprzęt pochodzący jedynie od renomowanych producentów. Prowadzimy sprzedaż osprzętu takich marek jak Emiter, GTV, Orno Polska, Tehalit czy Kontakt-Simon.

Zamówienia w sklepie el12.pl realizowane są najszybciej jak to możliwe. Zakupy trafiają do klientów najczęściej w ciągu kilku dni roboczych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dany produkt nie jest aktualnie dostępny w magazynie. Wówczas czas realizacji wydłuża się do kilku tygodni. Informacja o tym, w jakim czasie można spodziewać się przesyłki z zamówionym osprzętem, znajduje się na każdej karcie produktowej, tuż obok specyfikacji technicznej.