Podkategorie

Gniazda ogrodowe

Ta kategoria produktów zawiera gniazda ogrodowe, czyli specjalne złącza będące elementem instalacji elektrycznej, które nadają się do zastosowania na zewnątrz budynków. Wbrew swojej nazwie, kontakty te można instalować nie tylko w ogrodzie, ale też np. na altanach, balkonach, werandach, podjazdach itd.

Gniazda ogrodowe – funkcje

Gniazda ogrodowe, podobnie jak złącza przystosowane do instalacji wewnątrz budynków, umożliwiają przyłączenie poszczególnych urządzeń do instalacji elektrycznej. To oczywiście ma na celu zapewnienie tym sprzętom zasilania, bez którego nie mogłyby one funkcjonować. Mowa tu chociażby o kosiarkach elektrycznych, wszelkich elektronarzędziach, a także lampkach (zarówno tych funkcjonalnych, jak i ozdobnych). Gniazda ogrodowe stanowią część łącznika wtykowego.

Co wyróżnia gniazda ogrodowe na tle innych modeli?

Gniazda ogrodowe w porównaniu do klasycznych kontaktów elektrycznych wyróżniają się o wiele wyższym stopniem ochronności IP (minimum IP44). Ma to na celu uchronić osprzęt przed szybkim zniszczeniem pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Produkty tego rodzaju muszą być odporne na wilgoć, deszcz, mróz, upały czy silne wiatry. Odpowiednio wysoki stopień ochrony ma także zapewnić stabilność połączenia sprzętu z siecią elektryczną. Jakikolwiek defekt może bowiem doprowadzić do zepsucia urządzenia albo do niebezpiecznych przepięć, które w skrajnych przypadkach kończą się awarią całej instalacji i pożarem.

Rodzaje gniazd ogrodowych

Gniazda ogrodowe można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj obsługiwanych wtyczek. Pod tym względem na rynku dominują modele obsługujące wtyki typu CEE 7/17 lub CEE 7/16. To specjalny rodzaj gniazd, nieujęty w klasycznej normie CEE, które nie posiadają uziemienia ochronnego. Służą one przede wszystkim do przyłączenia urządzeń wykonanych w II klasie ochrony – głównie narzędzi ogrodniczych przystosowanych do pracy na zewnątrz.

Oprócz tego wyróżnić można bardziej tradycyjne rodzaje gniazd ogrodowych, np. typu C (CEE 7/1 - popularne gniazda z dwoma otworami oraz okrągłym wgłębieniem na wtyczkę, pozbawione uziemienia w postaci charakterystycznego bolca) czy. typu E (CEE 7/5 - bardzo podobne do przedstawionego powyżej typu C, jednak posiadają one dodatkowe zabezpieczenie w postaci bolca uziemiającego. Z tego względu gniazdka te uważane są za bezpieczniejsze i stopniowo wypierają one modele niewyposażone w ten element). Mniej specjalistycznie gniazdka ogrodowe w ostatnich latach cieszą się zresztą coraz większą popularnością. Umożliwiają one bowiem podłączenie do sieci wielu sprzętów, które do niedawna były używane jedynie wewnątrz budynków, np. ładowarek do telefonów czy laptopów. Ponadto, w klasyczne wtyczki wyposażonych jest wiele rekreacyjnych sprzętów ogrodowych, chociażby grille elektryczne.

Konstrukcja gniazd ogrodowych

Jeśli chodzi o konstrukcję gniazd ogrodowych, to sklepach dostępne są chociażby modele przystosowane do natynkowej instalacji na zewnątrz budynku. Takie kontakty oznaczane są najczęściej stopniem ochrony IP55. Ich charakterystycznym elementem są specjalne klapki ochronne. Pod tym względem w dużej mierze przypominają one wewnętrzne gniazda elektryczne przystosowane do montażu w łazience.

Bardzo często zdarza się, że przyłącze do sieci elektrycznej potrzebne jest z dala od stałego obiektu. Aby gniazdo znalazło się np. na środku posesji, wykorzystuje się specjalne przedłużacze. Te mogą mieć formę klasycznej listwy lub tzw. bębna. Takie kontakty często umożliwiają jednoczesne podłączenie nawet kilku urządzeń. Od niedawna w sprzedaży znajdują się także specjalne gniazda ogrodowe schowane w ozdobnych obudowach przypominających np. kamień. Takie rozwiązanie pozwala sprytnie zamaskować kontakty w ogrodzie, a cała instalacja nie szpeci starannie zaprojektowanych posesji.

Gniazda ogrodowe – słupki zasilające

Prawdziwym hitem ostatnich lat są także słupki zasilające. To nic innego jak niewielkich rozmiarów kolumny wyposażone w gniazda wtykowe. Taki osprzęt montuje się na stałe na zewnątrz budynku z dala od jego ścian. Dzięki temu można używać na całej powierzchni posesji przeróżnych sprzętów, bez użycia mało wygodnych przedłużaczy. Słupki zasilające swoim wyglądem przypominają lampy ogrodowe. Nowoczesne modele są wykonane w bardzo atrakcyjny sposób, nie szpecą przestrzeni i idealne wkomponowują się w ogród. Kolumna najczęściej obudowana jest stalą szlachetną. Cała konstrukcja charakteryzuje się wyjątkową szczelnością, co sprawia, że ryzyko uszkodzenia osprzętu jest naprawdę minimalne.

Gniazda ogrodowe z programatorem czasowym

Nowością są także gniazda ogrodowe w formie słupków zasilających wyposażone w programatory czasowe. Takie rozwiązania pozwala zasilić podłączony sprzęt o ustalonych wcześniej porach. Ułatwia więc to zarządzanie poszczególnymi sprzętami, które nie są wyposażone we własne systemy służące do programowania i planowania. Dzięki gniazdom ogrodowym tego rodzaju można wygodnie korzystać np. dawnego typu zraszaczy.

Gniazda ogrodowe w ofercie el12.pl

Sklep internetowy el12.pl posiada w swojej ofercie różnego rodzaju gniazda ogrodowe. W sprzedaży znajdują się chociażby nowoczesne słupki zasilające oraz kontakty przeznaczone do natynkowego montażu. Ponadto, istnieje możliwość zakupu gniazd wyposażonych w specjalny szpic, które łatwo można utwierdzić bezpośrednio w ziemi. Na el12.pl znajdują się także profesjonalne ogrodowe przedłużacze przystosowane do wtyczek typowych dla elektronarzędzi ogrodowych. Oferujemy produkty sprawdzonych i renomowanych marek, min. Elgotech, Legrand i PCE.

Wszelkie zamówienia realizujemy w najszybszym możliwym terminie. Zakupy klientów dostarczane są pod wskazany adres w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy dany produkt nie znajduje się aktualnie w naszych stanach magazynowych. Wówczas realizacja zamówienia może wydłużyć się do kilku tygodni. Informacja o przewidywanym czasie wysyłki znajduje się na karcie produktu, tuż obok specyfikacji technicznej.