Podkategorie

Kasety sterownicze

Kasety sterownicze mają zastosowanie w budownictwie oraz w przemyśle i stanowią jeden z elementów wyposażenia urządzeń dźwigowo-transportowych służących do przemieszczania pionowego lub poziomego wszelkiego rodzaju ładunków. Służą one do sterowania elektrociągami, obrabiarkami, urządzeniami zdalnego sterowania i wieloma innymi maszynami, dlatego są jednym z podstawowych elementów przemysłowych instalacji elektrycznych. Znaleźć je można przy różnych maszynach stacjonarnych, przy wózkach jezdnych z napędem elektrycznym, a także przy rolkach transportowych służących do przenoszenia towarów.

Ponieważ urządzenia te pracują często w wymagających warunkach, obudowa kasety sterowniczej musi być wykonana z trwałego tworzywa sztucznego, które da dodatkową ochronę dla zabudowanych wewnątrz elementów. Niektóre kasety sterownicze oraz kasety z przyciskiem bezpieczeństwa posiadają podwyższoną odporność na oddziaływanie środowiska zewnętrznego.

Przyciski i kasety są przystosowane do pracy w obwodach elektrycznych o napięciu łączeniowym nie przekraczającym 400V prądu przemiennego oraz 230V prądu stałego. Do kaset sterowniczych można zastosować m.in. takie elementy, jak przycisk grzybkowy, przełącznik kluczykowy czy przełącznik obrotowy. Materiały wykorzystane do budowy kaset są odporne na działanie czynników atmosferycznych, zmiany temperatur oraz są wstrząsoodporne, a poziom IP65 zapewnia ochronę przed płynami czy pyłem.

Rodzaje kaset sterowniczych

W zależności od stopnia zaawansowania zastosowanych rozwiązań, wyróżnić można małe kasety z jednym przyciskiem (na przykład sterującym lub przyciskiem bezpieczeństwa) oraz kasety dwuprzyciskowe, przeznaczone do sterowania START - STOP. Takie rozwiązania można najczęściej spotkać w maszynach z silnikiem lub innym elementem napędowym.

Inny podział tego rodzaju urządzeń wyróżnia następujące grupy:

  • kasety do sterowania bezpośredniego- wykorzystuje się je do bezpośredniego sterowania napędami poprzez łączenie obwodów mocy. Tego typu urządzenia posiadają stopień ochrony IP 65, co oznacza, że są one w pełni zabezpieczone przed kurzem oraz całkowicie chronione przed wodą. Kasety są przystosowane do pracy w temperaturze od -25 do +70 stopni Celsjusza;
  • kasety do sterowania pośredniego- wykorzystywane są do sterowania napędami za pośrednictwem łączników elektromagnetycznych, czyli styczników i przekaźników. Ten rodzaj kaset także zabezpieczony jest przed pyłem i kurzem oraz wodą. Obudowa kaset do sterownia pośredniego wykonana jest z polipropylenu;
  • kasety sterownicze puste- zaprojektowane i przystosowane do zamontowania mechanicznych systemów przenośnikowych.

W ofercie EL12 znaleźć można kasety sterownicze renomowanych producentów, m.in. jedno-, dwu- i trzyotworowe oraz kasety suwnicowe.