Podkategorie

Multimetry

Multimetry to urządzenia pomiarowe do różnego rodzaju zastosowań, dające możliwość badania różnych wielkości fizycznych, a zatem łączące w sobie funkcje m.in. amperomierza, woltomierza czy omomierza. Zaliczane są do podstawowych sprzętów w asortymencie zarówno profesjonalnego elektryka, jak i niewykwalifikowanego majsterkowicza. Egzemplarze analogowe wyposażone są we wskaźnik wychyłowy, napędzany siłą elektrodynamiczną. Nowsze sprzęty posiadają cyfrowe wyświetlacze LCD lub LED, które prezentują odpowiednie wartości. Większość modeli można również podłączyć do komputera, by przesłać na niego pobrane dane. Najnowocześniejsze multimetry realizują kilka pomiarów jednocześnie. Zasilane są bateriami lub prądem. W ofercie EL12 znaleźć można zarówno same multimetry, jak i dodatkowe wyposażenie do nich (np. adaptery i futerały).

Rodzaje multimetrów

Cechą charakterystyczną i wspólną dla wszystkich multimetrów jest sposób prezentacji pomiaru, ponieważ wyświetlanie badanej wartości ma miejsce zawsze na tym samym elemencie. Ze względu na rodzaj zastosowanego do prezentacji wyników rozwiązania multimetry można podzielić na:

  • analogowe (stosuje się w nich tablicę ze skalą oraz wskaźnik wychyłowy napędzany siłą elektrodynamiczną),
  • cyfrowy (z wyświetlaczem LCD lub LED sterowanym przy użyciu mikroprocesora).

Są też modele z interfejsem elektronicznym do przekazania danych np. do komputera.

Przenośny multimetr w podstawowej wersji mierzy najczęściej takie wartości, jak: napięcie AC/DC, rezystancja, ciągłość, parametry diody. W bardziej zaawansowanych modelach dodatkowo mogą pojawić się takie możliwości, jak pomiar wartości pojemności, częstotliwości, temperatury i ciśnienia.

Jak wybrać multimetr?

Aby wybrać multimetr najlepiej dopasowany do własnych potrzeb, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, czyli jakość wykonania urządzenia. Niebezpieczne mogą być urządzenia producentów, którzy np. używają tańszych i niezgodnych z normami bezpieczeństwa bezpieczników.

Innym ważnym wskaźnikiem jest dokładność, rozumiana jako maksymalna dopuszczalna granica błędu wartości wskazanej, warto przeanalizować też obsługiwane funkcje pomiarowe

W przypadku urządzenia cyfrowego należy zwrócić uwagę na rozdzielczość wyrażoną w liczbie cyfr, które przyrząd może wyświetlić. W każdym przypadku ważne jest też określenie, do czego dokładnie potrzebne będzie urządzenie. Chodzi o to, żeby nie przepłacać za zbędne funkcje, ale jednocześnie mieć użyteczne i bezpieczne urządzenie pomiarowe.