Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego

Agregaty prądotwórcze są urządzeniami, które znajdują zastosowanie w wielu polskich domach. W razie nagłego braku w dostawie prądu, umożliwiają korzystanie ze sprzętów codziennego użytku. Na rynku znaleźć można sporą liczbę modeli agregatów. Na który się zdecydować? O czym należy wiedzieć przed zakupem takiego urządzenia do swojego domu?

Dla wielu osób agregaty kojarzą się albo z dużymi zakładami przemysłowymi, które dla własnego dobra zaopatrzone są w odpowiednie zasilanie awaryjne, albo z biwakiem na łonie natury, gdzie dostęp do elektryczności jest co najmniej utrudniony. Tak się jednak składa, że agregaty prądotwórcze dobrze sprawdzą się również w domu. Raz na jakiś czas zdarza się bowiem, że występują chwilowe przerwy w dostawie energii. Posiadanie zapasowego źródła prądu chroni zatem przed całkowitym paraliżem codziennych obowiązków.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Działanie agregatu jest bardzo proste. Energia wytwarzana jest dzięki zainstalowanemu w urządzeniu silnikowi spalinowemu. Ważnym elementem jest również prądnica. Dzięki tym dwóm elementom agregat produkuje prąd, przekształca go w typ elektryczny i doprowadza bezpośrednio do podłączonych sprzętów (ewentualnie do sieci elektrycznej).

Typy agregatów

Agregaty prądotwórcze najczęściej rozróżnia się ze względu na napięcie. Wyszczególnić można urządzenia jednofazowe (230V) oraz trójfazowe (430V). Do zasilenia domu jednorodzinnego zdecydowanie wystarczy pierwszy z nich. Uruchomienie akcesoriów RTV i AGD w chwili nagłego zaniku prądu nie powinno stanowić dla takiego urządzenia żadnych problemów. Agregaty trójfazowe zdecydowanie bardziej sprawdzą się w miejscach, gdzie zasilić należy większe i bardziej „prądożerne” sprzęty.

Jak dobrać agregat do domu?

Napięcie jest tylko jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego modelu agregatu. Przed zakupem zapasowego źródła prądu, dobrze jest również określić, jaką moc powinien mieć szukany przez nas sprzęt. Aby to ustalić, należy podliczyć, a następnie nieco zawyżyć moc wszystkich urządzeń, które miałby zasilić agregat. W ten sposób nabierzemy pewności, że zakupione urządzenie najzwyczajniej podoła postawionemu mu zadaniu i bez problemu dostarczy im prąd. Wartość mocy podawana jest w kW. Jednostkę tę zawsze znajdziemy na tabliczce znamionowej.

Uwaga! Jeśli agregat jest w stanie zasilić jedno i trójfazowe, wówczas należy moce poszczególnych odbiorników przeliczyć osobno dla każdego napięcia, a dopiero potem porównać z mocą prądnicy dla prądu jednofazowego i trójfazowego!

Pamiętajmy, że agregat musi mieć sporą rezerwę mocy. Liczba oraz rodzaj zasilanych przez niego urządzeń w domu wymagają odpowiednich wartości prądu rozruchowego.

Agregat automatyczny

Zwykłe agregaty, nawet te większych rozmiarów, są z reguły mobilne i można je przenosić w dowolne miejsce. Najczęściej ich uruchomienie nie jest automatyczne. Istnieje jednak możliwość zaopatrzenia się i w takie awaryjne źródło prądu, które samoczynnie uruchomi się w odpowiedniej chwili. Koszt takiego udogodnienia jest oczywiście znacząco wyższy niż tradycyjnego agregatu (od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych). Ich instalacja wiąże się z montażem w pełni zautomatyzowanego systemu. Agregat zostaje podłączony wówczas na stałe do sieci elektrycznej.

Zasilacze UPS

Alternatywą dla agregatów są zasilacze UPS, które w dużym uproszczeniu można nazwać „większymi powerbankami”. Te urządzenia pozwalają na kilka minut uruchomić dany sprzęt (np. komputer) pozbawiony źródła prądu, by móc chociażby poprawnie go wyłączyć i zapisać (przenieść) efekty wykonywanej na konkretnym urządzeniu pracy. UPS działają dzięki akumulatorom, które systematycznie się ładuje. Z reguły są mniejsze i poręczniejsze od agregatów.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne