Akumulator kwasowy, żelowy i AGM – co je różni?

Akumulatory to podstawowe źródła zasilania wielu urządzeń. Na przestrzeni czasu zostały zmodyfikowane i obecnie występują w wielu wersjach. To one umożliwiają obsługę różnego rodzaju narzędzi elektrycznych, sprzętów domowych czy pojazdów. Ciężko byłoby je zastąpić i znaleźć równie skuteczne rozwiązanie. Obecnie na rynku dominują trzy typy akumulatorów. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Akumulator MW POWER 5Ah 12V MW 5-12
Akumulator MW POWER 5Ah 12V MW 5-12 MPL POWER ELEKTRO
Akumulator MW POWER 12V 7,2Ah MWS 7.2-12
Akumulator MW POWER 12V 7,2Ah MWS 7.2-12 MPL POWER ELEKTRO

Działanie akumulatorów

Akumulatory to urządzenia służące do magazynowania energii elektrycznej, z której będzie można w razie potrzeby skorzystać. Często porównywane są do baterii, które mogą być wielokrotnie rozładowywane oraz ponownie ładowane. Składają się z dwóch elektrod nazywanych anodą (ujemny biegun zasilania) i katodą (dodatni biegun zasilania), które oddzielone są od siebie elektrolitem. Pełni on funkcję swoistego pośrednika między elektrodami, czyli umożliwia przepływ jonów między nimi podczas procesów ładowania bądź rozładowywania. W trakcie pierwszego z wymienionych procesów prąd przepływa przez anodę, elektrolit i katodę – to powoduje, że energia elektryczna zamienia się w energię chemiczną i zostaje magazynowana w elektrodach. Kiedy jednak następuje proces rozładowania, wspomniana energia chemiczna uwalnia się w postaci prądu, a ten może zasilać urządzenia elektryczne czy pojazdy. Akumulatory przyjęły się w naszym życiu codziennym na tyle, że bez nich trudno byłoby nam funkcjonować.

Jakie są typy akumulatorów?

Na rynku istnieje wiele rodzajów akumulatorów. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, takie jak pojemność, napięcie, czas ładowania oraz trwałość – wszystko to wpływa na ich wykorzystanie w zależności od potrzeby. Jednak największą popularnością cieszą się trzy podstawowe rodzaje.

  • Akumulator kwasowy – tradycyjny rodzaj akumulatora, stosowany od wielu lat. Przechowywanie energii elektrycznej jest możliwe przez umieszczenie w nim wewnętrznych płyt z ołowiu, zanurzonych w elektrolicie kwasowym. Akumulatory kwasowe cieszą się dużą popularnością ze względu na prostotę budowy, a także niski koszt produkcji. Ich żywotność jest ograniczona, lecz przez krótki czas są w stanie dostarczyć dużą moc. 
  • Akumulator żelowy – ten rodzaj cechuje się tym, że elektrolit w postaci kwasu siarkowego jest połączony z żelem krzemionkowym. Dzięki temu żel tworzy jednorodną strukturę wewnątrz akumulatora, a to z kolei sprawia, że jest on bardziej wytrzymały i odporny na wstrząsy, w porównaniu z akumulatorami kwasowymi. Jeśli chodzi o cenę, akumulatory żelowe są nieco droższe niż kwasowe, lecz są trwalsze i wytrzymują więcej cykli.
  • Akumulator AGM –  w tym przypadku elektrolit pochłaniany jest przez matę szklaną, a dokładniej mówiąc, wspomnianymi matami pokryte są płyty akumulatora, co pozwala na kontakt z elektrolitem na większej powierzchni. Akumulatory te są również droższe od kwasowych. Jeśli chodzi o ich wytrzymałość i żywotność, są odporne na wibracje, wstrząsy czy wycieki. 

Niezależnie od rodzaju trzeba przyznać, że życie bez akumulatorów byłoby znacznie utrudnione! Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Różnice w sposobie działania, cena oraz żywotność sprawiają, że każdy bez problemu będzie w stanie znaleźć produkt, który spełni jego oczekiwania. Najważniejsze jest to, aby przy wyborze akumulatora wziąć pod uwagę przede wszystkim jego zastosowanie – ten główny wyznacznik będzie miał wpływ na to, który z nich okaże się dla nas najlepszy.