Automaty schodowe – niezbędny element klatki schodowej?

Producenci przedstawiają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, które mają ułatwić nam funkcjonowanie. Przykładem mogą być chociażby automaty schodowe, czyli systemy automatycznego sterowania oświetleniem. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na łatwe i efektywne operowanie oświetleniem w budynkach, a także przyczynia się do zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. W dzisiejszym artykule chcemy omówić ich funkcje oraz zalety, zapraszamy! 

Automat schodowy EXTA 230V AC 1NO 5A 4000 VA 0,5mA IP20
Automat schodowy EXTA 230V AC 1NO 5A 4000 VA 10,5mA IP20 ZAMEL
Automat schodowy 230V 16A 1NO IP20
Automat schodowy 230V 16A 1NO IP20 F&F

Do czego służą automaty schodowe?

Z automatami schodowymi spotkaliśmy się już nie raz, choć nie wszyscy możemy sobie zdawać z tego sprawę. Urządzenie to odpowiada za oświetlenie na schodach i najczęściej montowane jest w budynkach, z których korzystają większe grupy ludzi, np. w hotelach, restauracjach, halach czy centrach handlowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować automat również w domu – jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Urządzenia są zaprojektowane tak, aby po wykryciu ruchu na schodach uruchamiać oświetlenie na określony czas, który zwykle wynosi kilka minut (można go ustawić i dopasować do własnych preferencji). 

Automaty schodowe w pigułce

Budowa automatu schodowego jest niezwykle łatwa, a co więcej, jego montaż nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Wymagane są jedynie następujące elementy:

  • Detektor ruchu – to urządzenie jest odpowiedzialne za wykrywanie ruchu na schodach. Najczęściej działa na podczerwień, choć spotkamy również modele na mikrofale. Różnią się one budową i wielkością, dlatego każdy może dopasować je do swoich preferencji. Więcej o ich działaniu pisaliśmy tutaj.
  • Sterownik automatu schodowego – jak nazwa wskazuje, jest on elementem, który steruje pracą oświetlenia na schodach. Włącza je, gdy czujnik wykryje ruch i wyłącza po określonym czasie bezruchu. Może on być zbudowany z mikrokontrolera lub układu scalonego i programowany w sposób, który umożliwia dostosowanie czasu włączania oraz wyłączania oświetlenia.
  • Oświetlenie – musi być zasilane z sieci elektrycznej i być w stanie pracować w trybie ciągłym przez określony czas. Oświetlenie może być zasilane za pomocą zasilacza impulsowego lub układu zasilającego, który zapewni stabilne i bezpieczne połączenie. 
  • Obudowa – wszystkie wyżej wymienione elementy zamknięte są w małej obudowie. Na rynku dostępnych jest wiele jej różnych typów, jednak najczęściej są to małe, plastikowe skrzynki. 

Jeśli chodzi o montaż automatu, jest on bardzo intuicyjny. Pierwszym krokiem jest zamontowanie detektora ruchu na schodach i podłączenie go do sterownika. Następnie należy zamontować oświetlenie w obudowie i połączyć je z wyjściem sterownika. Ostatnim krokiem jest montaż obudowy na schodach oraz podłączanie zasilania. Automat schodowy powinien działać od razu. 

Dlaczego warto?

Nie bez powodu wiele osób decyduje się na zainstalowanie automatu schodowego w budynkach. Automatyczne włączanie oświetlenia na schodach zapewnia lepszą widoczność i bezpieczeństwo podczas poruszania się, szczególnie w nocy lub w ciemnych pomieszczeniach. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko upadków i innych incydentów. Jest to także doskonałe rozwiązanie, kiedy przenosimy jakieś rzeczy i nie mamy możliwości uruchamiania włączników tradycyjnym sposobem. Automat schodowy pozwala także na zaoszczędzenie energii elektrycznej, ponieważ oświetlenie jest włączane tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. 

Automaty schodowe mogą być doskonałym rozwiązaniem w wielu budynkach – w końcu nowoczesność i technologia  to połączenie idealne! Zainstalowanie automatu schodowego w pomieszczeniu to prosty sposób na poprawę funkcjonalności, bezpieczeństwa i oszczędność energii, co przyczyni się do zwiększenia komfortu, a przy tym zmniejszenia rachunków. Instalacja jest na tyle łatwa, a cena automatów przystępna, że każdy z nas może zdecydować się na takie rozwiązanie w swoim domu!