Czujnik czadu – jaki wybrać?

Czujnik czadu ma za zadanie poinformować domowników o ulatniającym się w budynku tlenku węgla. Związek ten nie ma charakterystycznego zapachu, więc człowiek nie jest w stanie go wyczuć. To natomiast powoduje ogromne zagrożenie dla życia. Nawet niewielkie stężenie tego gazu w powietrzu może doprowadzić do śmierci zaledwie w trzydzieści minut.

Tlenek węgla najczęściej ulatnia się w trakcie pożaru lub w momencie awarii pieca.Czujnik czadu ma za zadanie ciągle kontrolować, czy w danym pomieszczeniu stężenie tego trującego gazu nie przekracza dopuszczalnej wartości (przeważnie wynosi ono 15%).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czujniku czadu?

Wybierając czujnik czadu należy przede wszystkim sprawdzić, czy posiada on niezbędne certyfikaty oraz czy spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Urządzenie to będzie pełniło w domu bardzo odpowiedzialną funkcję, dlatego musimy mieć pewność, że w chwili ulatniania się tlenku węgla sprzęt będzie działać bez zarzutu. Sprzedawane w Polsce czujniki czadu muszą spełniać normę PN-EN 50291.

Istotnym parametrem jest głośność alarmu. Jeśli czujnik zostanie zamontowany daleko od pomieszczeń, w których przebywamy najczęściej, powinniśmy zaopatrzyć się w sprzęt z donośnym sygnałem. Większość urządzeń wydaje dźwięk na poziomie 90 dB.

Na rynku dostępne są czujniki zasilane bateryjnie oraz sieciowo. W zależności od własnych preferencji możemy zdecydować się na jeden z tych typów. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Modele lepszej jakości posiadają m.in. przycisk testowy, który pozwala sprawdzić, czy czujnik działa prawidłowo.

Czujniki czadu występują również w formie hybryd z czujnikami gazu. Takie urządzenia zapewniają podwójną ochronę i nie wymagają montażu dwóch osobnych detektorów.

Gdzie najlepiej zamontować czujnik czadu?

Przed montażem czujnika czadu należy zapoznać się z instrukcją obsługi, w której znajdują się zalecenia producenta dotyczące umiejscowienia sprzętu. Tego typu detektor powinien przede wszystkim znaleźć się w pomieszczeniach z gazowymi podgrzewaczami wody posiadającymi otwarte komory spalania. Takie piece najczęściej występują w łazienkach i kuchniach. Czujki czadu powinny być montowane również w salonach wyposażonych w kominek.

Zaleca się instalację urządzenia na wysokości ok. 140 cm mierząc od podłogi. Wyjątkiem są sypialnie, gdzie ten typ detektora powinien znaleźć się na wysokości około 70 cm. Czujników nie należy montować w pobliżu kratek wentylacyjnych, okien, drzwi i wentylatorów. Nie zaleca się również instalacji urządzenia w pomieszczeniach o bardzo dużej wilgotności powietrza. Pamiętać należy, by nie umieszczać go w tzw. martwych strefach (np. w rogu pomieszczenia na suficie) oraz by nie przysłaniać go innymi przedmiotami.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne