Głowica hydrauliczna – co musisz o niej wiedzieć?

Hydraulika to dział techniki, który zajmuje się wykorzystaniem cieczy do przekazywania siły i energii, przez co znalazła swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Szczególnie przydaje się w sytuacji, w której wymagane jest przekazywanie dużych sił na ruchome elementy. Jednym ze sprzętów, które to umożliwiają, jest głowica hydrauliczna. W tym artykule omówimy, czym ona tak naprawdę jest oraz do czego służy.

Głowica hydrauliczna 120-1000 mm² 216355
Głowica hydrauliczna 120-1000 mm² 450kN 216355 HAUPA
Głowica hydrauliczna 10-300 mm² 216004
Głowica hydrauliczna 10-300 mm² 120kN 216004 HAUPA

Głowica hydrauliczna – czym jest i jak działa?

Głowica hydrauliczna jest urządzeniem, które służy do przekazywania siły hydrauliki na ruchome elementy maszyn i urządzeń. Składa się ona z dwóch głównych elementów: cylindra i tłoka. Wewnątrz cylindra znajduje się płyn hydrauliczny, który jest wtłaczany i odprowadzany przez specjalne przewody hydrauliczne. Tłok porusza się w cylindrze pod wpływem ciśnienia płynu hydraulicznego, a to przekłada się na ruch narzędzia roboczego. Oprócz tego głowice składają się także z zaworów, siłowników, tłoczysk, dźwigni, przetworników ciśnienia oraz czujników – dzięki tym elementom mogą być stosowane w różnych aplikacjach, chociażby maszynach przemysłowych bądź przy wózkach widłowych. Ponadto występują one w różnych kształtach i rozmiarach, a w zależności od ich zastosowania, mogą być także wyposażone w różne końcówki. Występują w różnych kształtach – prostokątnym, kwadratowym, a nawet okrągłym.

Gdzie wykorzystuje się głowice hydrauliczne?

Głowice hydrauliczne są na tyle uniwersalnym sprzętem, że mogą być stosowane z powodzeniem w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak produkcja, rolnictwo, budownictwo czy transport.

  • W rolnictwie są wykorzystywane do sterowania siłownikami hydraulicznymi, które obsługują elementy takie jak lemiesz pługa, klapa silosu czy podnośnik ciągnika. Głowice wykorzystuje się także przy cięciu gałęzi oraz żywopłotów. 
  • W budownictwie głowica hydrauliczna jest wykorzystywana do sterowania ramionami koparek, podnośnikami koszowymi czy prasami hydraulicznymi. Przydaje się również do prac związanych z betonem – jego cięciem bądź wierceniem. 
  • W transporcie głowica hydrauliczna znajduje zastosowanie w układzie hamulcowym samochodów oraz w układzie sterowania drzwiami autobusów i tramwajów. Dzięki niej można sprawnie wymienić tłok czy wał korbowy. 

Wkład tych elementów w wykonywaną pracę zdecydowanie ułatwia cały proces i jest dużym odciążeniem, ponieważ pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych praz skutecznych zadań, które wymagałyby użycia ciężkiego sprzętu. Głowice hydrauliczne to narzędzia niezwykle uniwersalne – nie ma się co dziwić, że znalazły zastosowanie w tak wielu branżach!