Gniazdko w podłodze - jak je zamontować?

Gniazdka montowane w podłodze są wygodnym rozwiązaniem w pomieszczeniach biurowych typu open space, które są duże i w których sprzęty wymagające podłączenia do sieci energetycznej często znajdują się daleko od ścian. Nowoczesne rozwiązanie pozwalają wykonywać takie podłączenia w bardzo funkcjonalny i estetyczny sposób.

Systemy do prowadzenia instalacji pozwalają ukrywać przewody elektryczne i kable teleinformatyczne, a jednocześnie rozprowadzać je tak, że zbędne są przedłużacze czy rozgałęźniki. Dzięki temu układ stanowisk pracy nie musi być dostosowywane do lokalizacji gniazdek i wyłączników, a całość jest wygodniejsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu. Gniazda wpuszczane w podłogę są popularnym rozwiązaniem stosowanym w galeriach handlowych, pomieszczeniach targowych czy na dworcach, gdzie punkty zasilania są konieczne np. dla danego stanowiska targowego, często odległego od ściany.

Floorbox, czyli wygodny sposób na gniazdo w podłodze

Floorbox to puszka instalacyjna schowana w podłodze, która pozwala podłączyć się do sieci elektrycznej, ale także np. sieci komputerowej. Oprócz gniazd elektrycznych można w nich znaleźć także internetowe albo wtyczki USB. W zależności od modelu w tego typu urządzeniu jest gniazdo pojedyncze lub większe. Najczęściej przyjmuje się, że optymalne jest korzystanie z minimum potrójnego gniazda elektrycznego.

W ofercie sklepu EL12.com znaleźć można m.in. kwadratowe, prostokątne i okrągłe puszki podłogowe w rożnych rozmiarach, a także puszki montażowe teleinformatyczne i przepusty podłogowe.

Wygląd klapy floorboxa zależy przede wszystkim od preferencji użytkowników, przy czym najczęściej dopasowuje się ją do wystroju pomieszczenia. Aby urządzenie było estetycznie zamaskowane, na pokrywę można nakleić np. fragmenty wykładziny, parkietu, paneli, kafli czy płytek.

Puszki te posiadaj możliwość zamknięcia wieka przy podłączonych kablach. Klasyczne puszki podłogowe nie są szczelne, dlatego nie należy montować ich w pomieszczeniach, w których narażone będą na intensywne działanie wilgoci lub wody. Jednak wśród bardziej specjalistycznych rozwiązań w ofercie EL12.com znaleźć można m.in. przepust do podłóg czyszczonych na mokro.

Jak zamontować puszkę z gniazdem podłogowym?

Puszki z gniazdami podłogowymi najlepiej sprawdzą się w podłogach technicznych, które osadzane są kilka centymetrów nad wylewką. Dzięki takiemu wykonaniu tworzona jest przestrzeń, którą można wykorzystać np. na przeprowadzenie przewodów i kabli w dowolne miejsce.

Przygotowując miejsce do montażu puszki należy zwrócić uwagę, aby została ona osadzona na stabilnym podłożu (z powodu bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania nie powinno być to miejsce na styropianie, izolacji czy innej ocieplinie).

Puszki kompaktowe najczęściej przytwierdzane są do podłoża wkrętami, dlatego montaż należy zacząć od wywiercenie otworów w odpowiednich miejscach i wbicia kołków. Następnie trzeba przykręcić dno dolnej obudowy wkrętami. Tak przygotowany element można podłączać do sieci (podłączenie puszki powinien wykonać elektryk zgodnie z przepisami i normami).

Podłączoną puszkę, przed zalaniem jej jastrychem lub innym materiałem, należy odpowiednio zabezpieczyć i przygotować. W szczególności istotne jest zakrycie otworów technicznych i osłonięcie wieka tak, aby materiał nie dostał się do środka, w tym do części elektrycznej. Dlatego producenci puszek często dołączają do zestawu specjalną osłonę, która na czas wylewki powinna być założona na wieko.

Ostatnim etapem jest maskowanie puszki, czyli przyklejenie na wieku materiału, którym wykończona jest podłoga. Aby miejsce z zainstalowaną puszką nie wystawało ponad poziom podłogi, wykorzystany do maskowania materiał najczęściej będzie wymagał odpowiedniego przystosowania (frezowania), co pozwoli osiągnąć pożądaną grubość, z uwzględnieniem warstwy kleju.

W zależności od modelu, po instalacji widać jedynie szczelinę lub kant ramki oraz otwory (przepusty) na kable.