Instalacja elektryczna w podłodze - o czym należy pamiętać?

Układanie przewodów elektrycznych w korytkach lub rurkach w wylewce podłogowej (albo w przestrzeni nad sufitem podwieszanym) jest coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym szczególnie w nowszym budownictwie mieszkaniowym albo biurowym. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to system uniwersalny, a wadliwy montaż może się wiązać z uciążliwymi naprawami wymagającymi nawet zrywania podłogi.

Instalację elektryczną w podłodze w możliwie dużej części należy zaplanować na etapie projektowania budynku, ponieważ na późniejszych etapach ciężko jest coś w niej zmienić (wystarczy, że podłoga zostanie przykryta parkietem, płytkami albo panelami, żeby dojście do instalacji stało się bardzo kłopotliwe i generujące dodatkowe koszty). Projekt natomiast powinien zostać poprzedzony obliczeniem zapotrzebowania na energię elektryczną, co zależne jest m.in. od wielkości inwestycji, liczby pomieszczeń, użytkowników i sprzętów zasilanych z sieci energetycznej.

Systemy podpodłogowe są niemal niewidoczne, dyskretne, a przy tym funkcjonalne i pozwalające na wygodne rozmieszczenie np. stanowisk pracy w pomieszczeniu typu open space. Na komfort użytkowania rozwiązania wpływa też zastosowanie puszek podłogowych umożliwiających szybki i prosty dostęp do mediów w miejscach oddalonych od ścian (nie potrzeba przedłużaczy). Podczas układania przewodów w podłodze trzeba zastosować dodatkowe peszle, których zadaniem jest ochrona okablowania przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Rodzaje kanałów wykorzystywanych w podłogowej instalacji elektrycznej

Jeżeli instalacja elektryczna w podłodze powstaje na etapie budowy nieruchomości, wykonawca prac ma większą elastyczność jeśli chodzi o ułożenie poszczególnych elementów. Można wtedy swobodnie uwzględnić np. to, gdzie mają znajdować się przyłącza, czyli gdzie będą umieszczone gniazda zasilające, komputerowe itp.

Do wyboru są następujące rozwiązania:

- kanały całkowicie zalewane wylewką betonową (wtedy instalacja jest niewidoczna, a dostęp do niej możliwy jest tylko przez puszki podłogowe),

- kanały współpoziome (umieszczane na równi z wylewką, przykryte ruchomą pokrywądzięki czemu dostęp do instalacji możliwy jest na całej długości),

- kanały do podłóg podwójnych i podniesionych (instalacja prowadzona jest w wolnej przestrzeni pod płytami lub w specjalnie tworzonychkorytarzach),

- kanały napodłogowe (stosowane przy braku możliwości prowadzenia instalacji w warstwie wylewki).

Niezależnie od wybranej wersji uniwersalna zasada mówi, że kanał powinien być zajęty tylko w połowie, a pozostała przestrzeń powinna pozostać wolna, aby w przyszłości móc dokładać przewody do instalacji.

W ofercie sklepu EL12.com znajdują się między innymi korytka elektroinstalacyjne, koryta metalowe, listwy, drabinki, rury elektroinstalacyjne, rury karbowane, uchwyty i złączki.

Instalacja elektryczna w podłodze – na co zwrócić uwagę

Planując montaż instalacji elektrycznej w podłodze trzeba mieć na uwadze obciążenie, jakie zwykle występuje we wszystkich pomieszczeniach (w obiektach typowo domowych i biurowych wystarczy odporność na standardowe obciążenia do 1500N). Istotny jest też sposób, w jaki czyszczone są podłogi. W przypadku wykładzin sprawa jest prostsza, bo instalacja nie jest narażona na kontakt z wodą, ale w przypadku podłóg często mytych, trzeba pamiętać o odpowiednio dobranych puszkach podłogowych i punktach zasilania, które będą odporne na wilgoć.

Podłogowa instalacja elektryczna pozawala znacząco ograniczyć widoczne okablowanie. Na walory estetyczne całego rozwiązania wpływa też to, że pokrywa niektórych modeli puszek instalacyjnych zawiera wypust do przewodów z gąbką zabezpieczającą wnętrze przed przenikaniem kurzu i brudu. Aby tego rodzaju osprzęt dyskretnie zamaskować, pokrywę można wykończyć takim samym materiałem jak podłogę (np. fragmentem wykładziny).

Instalacja elektryczna w podłodze, tak jak wszelkie inne rodzaje instalacji, musi spełniać odpowiednie przepisy prawa. W rozporządzeniu „Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” określono, że przewody i kable należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.