Jak sprawdzić, gdzie w ścianie jest przerwany przewód?

Przerwany przewód w ścianie to jedna z częściej występujących w domach usterek elektrycznych. Można powstać samoczynnie, np. w przestarzałych instalacjach elektrycznych lub wskutek działania ludzkiego. Zlokalizowanie miejsca, w którym kabel został uszkodzony, pozwala sprawdzić, czy będziemy w stanie naprawić go samodzielnie.

Wbrew pozorom uszkodzenie przewodów ukrytych w ścianach nie jest trudne. W starych instalacjach kable mogą uszkodzić się ze względu na upływ czasu i zużycie. Najczęściej jednak do przerwania przewodu dochodzi w czasie remontów i wiercenia dziur w ścianach. W wielu przypadkach wcale nie musimy od razu wiedzieć, że w trakcie prac doszło do usterki. O takiej sytuacji informuje nas dopiero brak prądu w gniazdu lub niedziałający włącznik światła.

Wykrywanie przerwanych przewodów

Jeśli podejrzewamy, że w naszym domu doszło do przerwania przewodów ukrytych w ścianach, najlepiej posłużyć się specjalnym lokalizatorem kabli. Urządzenie to wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dzięki niemu w łatwy sposób jesteśmy w stanie zlokalizować położenie przewodów. Modele bardziej zaawansowane pozwalają również wykonywać testy ciągłości prądu. Użycie lokalizatora jest bardzo proste. Wystarczy jedynie przyłożyć je do ściany i odczytać informację wskazaną na wyświetlaczu. Aby jak najszybciej wykryć usterkę, powinniśmy wcześniej się zastanowić, w którym dokładnie miejscu zaistniało największe ryzyko jej wystąpienia. Jeśli nie mamy takich przesłanek, należy wówczas sprawdzać wszystkie kable znajdujące się w ścianach.

Po co wykrywać przerwane przewody w ścianach?

Zlokalizowanie tego rodzaju usterki pozwala wyeliminować inne możliwe przyczyny braku prądu w danym punkcie lub w całym domu. W zależności od tego, w którym miejscu doszło do przerwania przewodu, będziemy mogli oszacować, czy będziemy w stanie samodzielnie uporać się z naprawą. Najłatwiej będzie, jeśli kabel jest uszkodzony w bliskiej odległości od puszki. W takiej sytuacji bez trudu można się do niego dostać i nie ma potrzeby niszczenia ścian. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku usterek zlokalizowanych na samym środku długich połączeń kablowych. Wówczas nie tylko musimy liczyć się z kuciem tynków, ale też prace tego typu najczęściej należy zlecić wykwalifikowanemu elektrykowi.

Jak uniknąć przerwania kabla w ścianie?

Aby zminimalizować ryzyko przerwania kabli w ścianach, należy systematycznie dokonywać przeglądu instalacji elektrycznej. Jeśli w domu zamontowana jest sieć przewodów starszego typu, zbudowana z aluminium, należy niezwłocznie rozważyć ich wymianę.

Warto też ustrzec się przed usterką w trakcie wykonywania prac remontowych. Aby nie doszło do przerwania kabli w czasie wiercenia dziur w ścianach, należy zapoznać się z ich rozkładem na planie lub wcześniej skorzystać z lokalizatora, który wskaże ich rozmieszczenie.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne