Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Jak zabezpieczyć kable przez zwierzętami domowymi?

Zabawy czworonogów z przewodami są nie tylko kłopotliwe dla ludzi, ale też stanowią poważne zagrożenie dla samych zwierzaków. Niewiele trzeba, by nasz milusiński poraził się prądem lub zrzucił na siebie ciężki sprzęt i zrobił sobie krzywdę. Jak zabezpieczyć przewody elektryczne przed zwierzętami?

Montaż przewodów pod listwami

Najłatwiejszym sposobem ochrony tzw. kabli przed zwierzętami domowymi jest ich ukrycie. Można to zrobić, skrywając je za meblami lub wieszając na takiej wysokości, by nasz pupil nie miał do nich dostępu. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w przypadkach krótkich przewodów (np. od telewizora, konsoli czy odtwarzaczy audio). Dłuższe łącza schowane w ten sposób będą wyglądać po prostu nieestetycznie. Dużo korzystniej dla wystroju mieszkania jest umieszczenie ich np. w listwach przypodłogowych. Ten prosty zabieg powinien skutecznie uchronić przewody przed niszczycielskimi zapędami czworonogów. Pomocne mogą też okazać się różnego rodzaju opaski kablowe.

Osłony

W sklepach z asortymentem elektrycznym (lub w sklepach zoologicznych) można znaleźć specjalne tuby osłonowe, które chronią przewody przed dostępem zwierząt. Rozwiązanie to jest korzystne nie tylko dlatego, że chroni różnego rodzaju kable przed zniszczeniem, ale też sprzyja procesowi oduczania pupila uciążliwego nawyku gryzienia wszystkiego, co popadnie. Wykonane z plastiku tuby osłonowe mają jednak pewną wadę - nie sprawdzą się raczej w przypadku większych zwierząt, które po kilku próbach mogą taki gadżet zwyczajnie zniszczyć.

Spray

Problem pogryzionych przewodów może rozwiązać rozpylenie specjalnej substancji z nieprzyjemnym dla zwierząt zapachem. Preparaty tego typu są łatwo dostępne w sklepach zoologicznych i nie niszczą mebli czy sprzętów. Niektóre osoby same mogą jednak niezbyt dobrze znieść zapach specyfiku. Co więcej, nie wszystkie czworonogi tak samo reagują na rozpylony środek. Przed zakupem warto się zatem upewnić u sprzedawcy, czy konkretny preparat faktycznie odstraszy dane zwierzę od zbliżenia się do okablowania.

Ogranicz dostęp

Wszelkiego rodzaju gadżety powinny być mimo wszystko tylko dodatkiem do często długiego i żmudnego procesu nauczenia zwierzaków, by nie gryzły znajdujących się w domu przewodów. Przede wszystkim należy ograniczyć czworonogom dostęp do cennych dla nas sprzętów. Siłą rzeczy nie wszystkie z łącza uda nam się ukryć lub ochronić wspomnianymi tubami. Za każdym razem, gdy zauważymy, że pupil zaczyna bawić się niebezpiecznym dla siebie osprzętem, należy go po prostu odciągnąć od urządzenia. Naukę warto oczywiście zacząć jak najwcześniej. Zwierzęta szczególnie niszczą kable, gdy same są jeszcze małe. Cierpliwa i konsekwentna edukacja, wspomagana różnymi gadżetami, powinna przynieść zamierzone efekty.

Mapa kategorii
Copyright - 2022 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne