Jak zarobić kabel antenowy?

Prawidłowe zarobienie kabla koncentrycznego (inaczej antenowego) ma duży wpływ na funkcjonowanie instalacji RTV/SAT, jej trwałość i odporność. Wykonanie tej czynności jest dość proste, trzeba pamiętać tylko o kilku ważnych zasadach.

Kabel koncentryczny to przewód telekomunikacyjny wykorzystywany do transmisji sygnałów zmiennych małej mocy. Jego wewnętrzna żyła otoczona jest izolatorem termicznym o okrągłym przekroju, dodatkowo znajduje się tam też osłona przewodząca.

Kabel antenowy jest bardzo istotny dla komfortukorzystania z zestawu RTV/SAT i jakość obrazu, bo nawet jeśli dysponujemy wysokiej jakości anteną i bardzo dobrym telewizorem, to połączenie wykonane złej jakości kablem może znacząco pogorszyć efekt końcowy.

W ofercie sklepu EL12.com znaleźć można różnego rodzaju przewody do transmisji danych, w tym m.in.

- przewody wielkiej częstotliwości,

- przewody antenowe,

- telekomunikacyjne przewody wielożyłowe ,

- kable optyczne uniwersalne,

- przewody telekomunikacyjne do połączeń ruchomych,

- kable czwórkowe,

- kable parowe.

Jak zbudowany jest kabel i który należy wybrać?

Kabel koncentryczny składa się z przewodu elektrycznego (zwykle z miedzi), izolacji wewnętrznej oraz tzw. ekranu, który jest także ośrodkiem przewodzącym, a jednocześnie chroni sygnał przed zakłóceniami elektromagnetycznymi pochodzącymi ze środowiska. Ekran najczęściej występuje w postaci folii aluminiowej, oplotu miedzianego lub aluminiowego. Ostatnim elementem kabla jest izolacja zewnętrzna, która zabezpiecza przewód przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem warunków atmosferycznych. Rozróżnienie poszczególnych elementów jest istotne przy zarabianiu kabla antenowego.

Każdy kabel podczas transmisji danych tłumi sygnał, co oznacza, że z każdym metrem staje się on słabszy. Dlatego nie warto tworzyć instalacji ze zbyt długim kablem, bo nadmiar zwinięty w pętle może znacząco pogorszyćjakość sygnału. W kablach wyższej jakości tłumienie to będzie słabsze, a zatem jakość obrazu będzie lepsze. Rozwiązania z wyższej półki wyróżniają się też np. nieco grubszą izolacją zewnętrzną, co przekłada się na większą wytrzymałość na warunki atmosferyczne.

Jak należy wykonać zarobienie kabla antenowego?

Zarobienie kabla antenowego polega na docięciu go do żądanej długości i zamontowaniu złącza kompresyjnego. Dopiero tak przygotowany kabel można wpinać do instalacji.

Do zarobienia kabla przydatna będzie obrabiarka i zaciskarka, niezbędne jest natomiast złącze kompresyjne.

Obrabiarkę należy ustawić na odpowiednią grubość kabla, następnie zacisnąć ją na jego obudowie i okręcać około 4-5 razy. Po przecięciu izolacji należy przesunąć obrabiarkę w stronę końca kabla, co pozwala usunąć odcięty fragment (powinien on mieć około 1 cm). Zamiast obrabiarki można użyć ostrego nożyka (np. do tapet), jednak wtedy przycinanie wymaga większej precyzji i wyczucia.

Wystający po usunięciu izolacji druciany oplot należy delikatnie odgiąć, nakładając go na zewnętrzną warstwę przewodu wykonaną z tworzywa PVC. Ważne jest, aby druciki nie dotykały do rdzenia przewodu, dlatego nawet posługując się specjalnymi narzędziami należy zwrócić uwagę czy po ściągnięciu izolacji zewnętrzny oplot w żadnym miejscu nie styka się z wewnętrzną żyłą. Jeżeli wszystko jest w porządku, można nałożyć (lub nakręcić) złącze.

Złącze kompresyjne nakładamy na kabel, aż do widoczności rdzenia, kiedy biały ekran pozostanie równo ze złączem. Jeśli jest taka potrzeba, to do zaciśnięcia używamy zaciskarki, w której klamrach należy odpowiednio ułożyć kabel, a następnie go zacisnąć.

Złącze musi być założone na kabel tak, by dawało pewne połączenie. Nie może być luźnie, żeby nie zsuwało się w trakcie eksploatacji. Pamiętać należy, że taki kabel może być wielokrotnie używany, przepinany i poruszany. Jeśli złącze nie będzie dość dobrze wykonane, może pogarszać to jakość całej instalacji.