Jaki transformator do żarówek LED?

Oświetlenie typu LED na stałe zagościło w polskich domach. Coraz więcej osób dostrzega zalety korzystania z tych nowoczesnych lamp i decyduje się na ich montaż w swoich gospodarstwach. Aby popularne ledówki działały poprawnie, muszą być zasilane w odpowiedni sposób. Jaki transformator idealnie nada się do żarówek LED? Oto kilka krótkich porad, które pomogą rozwiązać tę kwestię.

Jak można zasilać lampy LED?

W największym skrócie żarówki LED mogą być zasilane na dwa sposoby: metodą napięciową oraz metodą prądową. Pierwsza z nich opiera się na stabilizacji napięcia, przy jednoczesnej zależności przepływu prądu od rezystancji obciążenia. Druga z kolei, to nic innego jak stabilizacja prądu przez odpowiednie dawkowanie napięcia.

Dobór odpowiedniego typu zasilania zależy od rodzaju posiadanego systemu oświetlenia LED. Zasilanie napięciowe nadaje się do źródeł świata z wbudowanymi elementami elektronicznymi, które samodzielnie dopasowują przepływ prądu do pracy urządzenia. Zasilanie prądowe dedykowane jest oświetleniu pozbawionym dodatkowych stabilizatorów.

Zasilanie prądowe

Z pewnością dużą zaletą zasilania lamp LED za pomocą transformatorów prądowych, jest ich duża sprawność, wysoka stabilizacja prądu oraz łatwość połączenia w przypadku gotowych opraw oświetleniowych. Tego typu zasilacze mają jednak i wady. Przede wszystkim, muszą być one dobrane do konkretnych parametrów zamontowanych diod. Oprócz tego transformatory prądowe wręcz uniemożliwiają rozbudowę lub modernizację systemu oświetleniowego. Każda zmiana wiąże się bowiem ze skomplikowanymi oraz drogimi modyfikacjami. Na dodatek, zasilanie prądowe nie pozwala na użycie chociażby ściemniaczy LED, które mogą doprowadzić do uszkodzenia lamp.

Zasilanie napięciowe

Jak już zostało wspomniane – zasilacze napięciowe nie mogą być stosowane bez dodatkowej elektroniki stabilizującej dopływ prądu do diod LED. W przypadku, gdy tego typu udogodnienie jest już wbudowane w posiadane lampy, wówczas transformatory napięciowe wydają się najlepszą opcją. Fachowcy polecają korzystanie z zasilaczy elektronicznych (nazywanych też zasilaczami impulsowymi), które cechują się dużą sprawnością.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilania?

Sam rodzaj zasilacza do lamp LED nie powinien być jedynym kryterium, jakim powinniśmy się kierować podczas zakupu takiego urządzenia. Warto zwrócić uwagę chociażby na jakość sprzętu. Szczególnie dotyczy to tanich zasilaczy impulsowych, które w ostatnich latach dosłownie zalały półki sklepów z asortymentem elektronicznym.

Sprzęt niskiej jakości bardzo szybko doprowadzi do uszkodzenia diod. Ważne są także wbudowane w zasilacz zabezpieczenia. Najlepiej, jeśli dany transformator posiadałby ochronę przeciwzwarciową, przeciwprzeciążeniową, a także przeciwnapięciową (to ostatnie wydaje się najważniejsze, ale część transfokatorów musi zostać uziemiona, by mogło ono działać w pełni prawidłowo). Koniecznie należy również przyjrzeć się, czy interesujący nas zasilacz spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz czy posiada certyfikaty CE, EMC i LVD.

Dlaczego dobór zasilacza jest ważny?

Przede wszystkim dlatego, że diody LED bardzo łatwo uszkodzić. Nieodpowiedni dobór transformatora bardzo szybko doprowadzi do zniszczenia lampy, a nas narazi na dodatkowe koszty. Oprócz tego, zasilacze pozwalają działać systemom oświetleniowym w pełni optymalnie.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne