Jakie światło jest najlepsze do czytania? Które żarówki wybrać?

Aby warunki oświetleniowe były dla oka najbardziej optymalne, należy zadbać o odpowiednią barwę i natężenie światła, a także o ustawienie lampy. Dlatego przy wyborze żarówki powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na to, ile ma Watów oraz Kelwinów.

Wzrok meczy się przy zbyt słabym oświetleniu, ale zbyt intensywne także nie jest odpowiednie. Dlatego źle będzie się czytać w pomieszczeniu, w którym jest tylko żyrandol na środku sufitu i równie męczące będzie też czytanie pod zbyt nisko zawieszoną i zbyt mocną żarówką.

Ogólna zasada mówi, że w pokoju dziennym najlepiej sprawdzi się światło rozproszone, powinno więc ono świecić równomiernie z góry. W miejscu przeznaczonym do czytania warto natomiast zamontować dodatkową lampę, która będzie świecić punktowo w książkę lub gazetę. Najlepiej jest ustawić ją lekko z boku i z tyłu za osobą czytającą tak, aby ta nawet kątem oka nie widziała źródła światła. W przypadku osób praworęcznych lampę ustawiamy po lewej stronie, a dla leworęcznych po prawej. Dodatkowo należy pamiętać, że najlepsza odległość pomiędzy źródłem światła, a czytanym tekstem to około 30-40 cm.

Odpowiednia barwa światła

W każdym przypadku wybierając oświetlenie należy zwracać uwagę na natężenie i barwę światła. Pierwszy parametr ma wpływ na ostrość widzenia, drugi natomiast decyduje o nastroju i atmosferze w pomieszczeniu.

W zależności od liczby Kelwinów światło może mieć barwę ciepłą (poniżej 3300K), neutralną (do 5300K) albo zimną (powyżej 5300K) Światło zimne jednocześnie pobudza i sprzyja koncentracji, dlatego stosuje się je w miejscach pracy, takich jak warsztaty, gabinety dentystyczne czy hale produkcyjne. Żarówki emitujące zimne światło dobrze sprawdzają się jako oświetlenie punktowe szczególnie, jeśli chodzi o przestrzeń w której wykonywane są prace precyzyjne, jednak oświetlone tym sposobem przedmioty wydają się być nieco bardziej niebieskie, niż jest w rzeczywistości.

Światło neutralne również ma właściwości pobudzające, ale jednocześnie nie zmienia kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne. W takiej roli stosowane jest często w budynkach użyteczności publicznej i biurach, w razie potrzeby punktowo może być uzupełniane oświetleniem zimnym.

Światło ciepłe nadaje natomiast wnętrzu przytulności, przedmioty nim oświetlone mogą wydawać się nieco bardziej żółte lub łagodnie pomarańczowe, dlatego dobrze się przy nim wypoczywa.

Do czytania najlepsze jest światło naturalne, rozproszone i neutralne. Jeśli chodzi o czytanie wieczorem, światło powinno pochodzić z dwóch źródeł: główne (rozproszone) powinno padać z góry, a dodatkowe (punktowe) bezpośrednio na czytany tekst. Najlepsze do czytania będzie światło o barwie lekko ciepłej, ponieważ żarówki wyraźnie zimne mogą szybciej męczyć wzrok. Do relaksu przy książce najlepsza będzie więc temperatura barwowa w przedziale 4000-6500 K.

Właściwe natężenie światła

Natężenie światła mówi o gęstości promieni padających na obiekt. Im jest wyższe, tym ostrzej widzimy dany przedmiot. Gęstość światła mierzona jest w luksach [lx], a 1 lux równy jest sile światła o wartości 1 lumena [lm], padającej na 1m².

Oświetlenie ogólne w pokoju dziennym powinno mieć wartość w przedziale 100 - 200 lx. Do czytania i pisania polecane jest natomiast światło o natężeniu 300-500 lx (300 gdy czynność ma charakter dorywczy, a 500 jeśli długotrwały i powtarzający się).W przypadku żarówek tradycyjnych najlepsza moc do czytania wynosi 40W. Odpowiadająca tej wartości żarówka LED będzie miała siłę 5W czyli 400-450 lumenów. Do czytania raczej nie powinny być wybierane świetlówki, bo przy dłuższym czasie ekspozycji wzrok może męczyć się szybciej.

Dla oświetlenia miejsca do czytania znaczenie będzie miał także wskaźnik oddawania kolorów Ra, który wyrażany jest w skali od 0 do 100 (gdzie 100 oznacza światło maksymalnie odwzorowujące światło słoneczne, najbardziej przyjazne dla oka człowieka). Ważne aby oświetlenie do czytania charakteryzowało się tym parametrem na poziomie min. 80 Ra.

W ofercie sklepu EL12 znaleźć można żarówki o rozmaitych parametrach, w tym szeroki asortyment żarówek ledowych, które charakteryzują się wysoką energooszczędnością oraz długim czasem eksploatacji.