Kinkiety – jakie wybrać?

Kinkiety to specjalny typ lamp, które przymocowuje się do ścian (choć istnieją również modele stojące). Ich charakterystyczną cechą jest delikatne światło, mające na celu nie tylko oświetlić pomieszczenie, ale też ozdobić wnętrze.

Choć kinkiety cieszą się ostatnio popularnością, nie są wcale wynalazkiem XXI wieku. W formie stojącej były one dawniej podstawowym źródłem oświetlenia, aż do momentu wynalezienia lamp naftowych. Dziś stanowią ciekawe urozmaicenie wnętrza.

Przezroczystość kinkietów

Poszczególne typy kinkietów mogą się od siebie różnić stopniem przezroczystości klosza. Transparentne oprawy dają światło mocne i nieco agresywne. Zupełnie inaczej jest w przypadku kinkietów nieprzezroczystych, które świecą w o wiele dyskretniejszy sposób. Jeśli zatem zależy nam na tym, by nadać pomieszczeniu intymnego lub tajemniczego klimatu, zdecydowanie lepszym wyborem będą kinkiety drugiego rodzaju. Przezroczyste lampy sprawdzą się natomiast wtedy, gdy będą one pełnić funkcję głównego oświetlenia lub jeśli zostaną zamontowane na zewnątrz budynku.

Kierunek światła

W zależności od konstrukcji lampy możemy zdecydować, czy emitowane przez nią światło ma być skierowane ku dołowi, czy ku górze. Z pierwszej opcji powinniśmy skorzystać, jeśli kinkiet będzie spełniał rolę oświetlenia zadaniowego. Ten typ dobrze sprawdzi się też w niewielkich pomieszczeniach. Lampy ze światłem skierowanym ku górze powinny pełnić rolę ozdobników. Mogą być też zamontowane na korytarzu lub klatce schodowej, by nadać tym częściom domu wyjątkowego charakteru.

Pojedyncze czy grupowe?

Kinkiety można montować samodzielnie, w parach lub grupowo. Pierwsze z nich najczęściej służą jako główne źródło światła, dlatego powinny emitować strumień mocny i wyraźny. Lampy podwójne często montuje się w sypialniach i pełnią funkcję oświetlenia dodatkowego. Kinkiety grupowe, instalowane szeregowo, dobrze sprawują się w miejscach nietypowych, na przykład jako iluminacja kominka, okien lub schodów.

Kinkiety zewnętrzne i wewnętrzne

Kinkiety zwykle montowane są w zamkniętych pomieszczeniach. Obecnie wzornictwo tych produktów pozwala bez problemu dobrać je do konkretnego wystroju wnętrza. W sklepach znajdziemy zatem modele designerskie, które sprawdzą się w nowoczesnym wzornictwie, a także lampy bardziej tradycyjne. Są także kinkiety przeznaczone do konkretnego typu pomieszczeń, na przykład pokoju dziecięcego. Warto też wspomnieć, że oferty niektórych producentów zawierają produkty do zastosowania zewnętrznego. Takie lampy posiadają przeważnie mocniejsze oprawy, odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Kinkiety do łazienki

Specjalny typ kinkietów instaluje się w łazienkach. Oprawy przeznaczone do tego pomieszczenia powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. Jednocześnie zaleca się, by oświetlenie łazienkowe nie było jaskrawe i agresywne. W tym przypadku idealnie sprawdzą się zatem kinkiety nieprzeźroczyste, które zapobiegną odbijaniu się światła w lustrze. Stylistyka wykonania opraw powinna natomiast pasować do wystroju wnętrza.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne