Lampy do pokoju dziecięcego - jakie wybrać?

Pokój dziecięcy jest wyjątkowym miejscem w domu i równie specyficzne są zasady jego oświetlenia. Dobór odpowiednich lamp jest w głównej mierze zależny od wieku latorośli. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę płeć dziecka, jego zainteresowania, a także rozmieszczenie okien w pomieszczeniu i układ mebli.

Wielu rodziców, szczególnie tych świeżo upieczonych, uważa, że dobór lamp do pokoju dziecięcego są sprawą drugorzędną. Tymczasem, instalacja odpowiedniej iluminacji jest równie istotna, co kupno łóżeczka czy montaż przewijaka. Światło dopasowane do wymagań dziecka na poszczególnych etapach jego życia, pozwala mu lepiej funkcjonować i korzystnie wpływa na samopoczucie.

Lampy do pokoju dziecięcego dla noworodka i niemowlaka

W pokoju najmłodszych dzieci nie ma potrzeby instalacji mocnego oświetlenia. Lokator tego pomieszczenia nie potrzebuje tego typu iluminacji do czytania lub odrabiania lekcji. Warto oczywiście zamontować główną lampę o mocnym świetle, która przyda się rodzicom w trakcie wieczornych czynności higienicznych. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, by unikać w pokojach noworodków i niemowlaków efektu olśnienia. Dziecko leżące w łóżeczku lub kołysce nie powinno być narażone na wiązkę światła skierowaną bezpośrednio na nie. Lepiej zdecydować się na oprawy ukryte, które jednocześnie oświetlą najbardziej strategiczne punkty pomieszczenia, a jednocześnie nie będą oślepiać dziecka. Od razu warto też zdecydować się na lampy i oprawy, które będą przez długi czas poza zasięgiem rąk dziecka – np. kinkiety mocowane do ścian. Nim się obejrzymy, nasza latorośl zacznie raczkować i stawiać pierwsze kroki. Wolnostojące lampy mogą zostać wówczas zniszczone, a także będą stanowić zagrożenie dla najmłodszych domowników.

Lampy do pokoju dziecięcego dla przedszkolaka

Nieco inaczej należy zaplanować oświetlenie pokoju dziecka w wieku przedszkolnym. W tym przypadku należy zadbać o odpowiednio jasne oświetlenie główne, które będzie sprzyjać najmłodszym domownikom poznawać świat. Nie należy przesadzać ze stopniem jasności lamp, by nie były one oślepiające. Dobrze sprawdzą się energooszczędne LED-y, które cechują się naturalną przyjazną dla oczu barwą. Do pokoju przedszkolaka nie powinniśmy kupować opraw ustawianych w zasięgu rąk lokatora. Warto natomiast zaopatrzyć się w kolorowe oprawy i żarówki. Obecnie bez trudu znaleźć można modele lamp np. z wizerunkami ulubionych postaci z kreskówek.

Lampy do pokoju dziecka w wieku szkolnym

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje w swoim pokoju, oprócz oświetlenia głównego, odpowiedniej jasności w miejscu codziennej pracy. Dlatego w takim pomieszczeniu należy zadbać nie tylko o odpowiednią iluminację ogólną przestrzeni, ale też konkretnych punktów – przede wszystkim biurka. Styl oświetlenia powinien przypominać rozwiązania stosowane w burze. Natężenie światła w obszarze roboczym powinno wynosić około 500 luksów. Ważne, by biurko było równomiernie oświetlone, a źródło światła było ustawione w taki sposób, by dziecko w trakcie pracy nie zasłaniało go sobie ręką.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne