Lampy kasetonowe – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Oprawy kasetonowe to specjalny rodzaj lamp sufitowych, które nie wystają poza powierzchnię sufitu i tworzą z nim jedną płaszczyznę. To rozwiązanie idealnie nadaje się przede wszystkim do oświetlenia przestrzeni biurowych oraz gabinetów.

Lampy kasetonowe (określane też panelami sufitowymi) w wielu miejscach wyparły dawniej stosowane podłużne oprawy, w których kryły się sporych rozmiarów lampy jarzeniowe. Tego typu rozwiązania stosowano przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej – w biurowcach, urzędach, szpitalach, szkołach, gabinetach itp. Oprawy te, ze względu na swoją archaiczną budowę, nie wyglądały estetycznie i szpeciły wystrój wnętrza. Problematyczna była też funkcjonalność. Długie lampy nie miały możliwości oświetlenia konkretnego punktu pomieszczenia. Panele sufitowe rozwiązują obie te kwestie.

Zalety lamp kasetonowych

Przede wszystkim lampy kasetonowe nie rzucają się w oczy, przez co nie wpływają negatywnie na wystrój wnętrza. Ukryte podtynkowo (istnieją również panele natynkowe, wystające nad powierzchnią sufitu o kilka centymetrów) są dyskretne i wyglądają nowocześnie. Oprawy najczęściej występują w wymiarach 60 x 60 centymetrów. Można też znaleźć modele prostokątne o wymiarach 120 x 30 centymetrów. Sporą zaletą lamp kasetonowych jest fakt, że mogą one oświetlać konkretne punkty w pomieszczeniu. Nie ma potrzeby nakierowania strumienia światła na całe pomieszczenie lub jego część. Kwadratowe oprawy pozwalają oświetlić tylko ten fragment biura lub gabinetu, który wymaga tego w danej chwili.

Czy lampy kasetonowe nadają się do domu lub mieszkania?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by lampy kasetonowe zamontować w domu lub mieszkaniu. Problemem może jednak okazać się montaż. Sufity w budynkach użyteczności publicznej są dostosowane do instalacji tego typu rozwiązań. Mało kto jednak decyduje się na podobne rozwiązania w budynkach mieszkalnych. W ich przypadku panele sufitowe są mało funkcjonalne i trudno je skomponować z meblami i innymi dodatkami tworzącymi wystrój wnętrza.

Lampy kasetonowe LED

Wiele paneli kasetonowych wykorzystuje obecnie technologię LED. Lampy tego rodzaju są o wiele trwalsze od tradycyjnych żarówek, zużywają mniej energii elektrycznej, a ich barwa sprzyja koncentracji. W biurach najczęściej można spotkać się z lampami LED o neutralnej barwie 4000K. Nie męczy ona oczu i nie zmienia barw oświetlanych przedmiotów.

Alternatywy dla lamp kasetonowych

Wiele pomieszczeń wciąż nie jest dostosowanych do instalacji lamp kasetonowych. Aby uniknąć kosztownego remontu, warto zdecydować się na innego rodzaju oprawy. W biurach równie często można spotkać się z oświetleniem punktowym. Jego zaletą jest fakt, że można zamontować je zarówno w sufitach podwieszanych, jak i tradycyjnych. Alternatywą dla lamp kasetonowych jest też oświetlenie szynowe, wykorzystujące oprawy zamontowane do specjalnej prowadnicy.

Zobacz również:

Oświetlenie szynowe – czym jest i gdzie najlepiej się sprawdzi? https://el12.pl/poradniki/oswietlenie-szynowe-czym-jest-i-gdzie-najlepiej-sie-sprawdzi-167

Oświetlenie sufitowe punktowe – gdzie sprawdzi się najlepiej? https://el12.pl/poradniki/oswietlenie-sufitowe-punktowe-gdzie-sprawdzi-sie-najlepiej-136

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne