Maskowanie kabli – jak należy je przeprowadzić?

Wystające przewody nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też stanowią zagrożenie np. dla małych dzieci lub domowych zwierzaków. Najlepszych sposobem na pozbycie się kabli z zasięgu wzroku jest ich zamaskowanie.

Schowanie przewodów przedłuża także ich żywotność. Ukryte w różnego rodzaju maskownicach są w mniejszym stopniu narażone na awarie i zniszczenie. Kable łatwo uszkodzić np. potykając się o nie lub nadmiernie manewrując nimi podczas sprzątania. Pociągając luźno leżące i wiszące przewody łatwo także strącić podpięte do sieci sprzęty. Maskowanie pozwala uniknąć tego rodzaju wypadków.

Maskowanie kabli w listwach

Najpopularniejszym sposobem maskowania przewodów jest umieszczenie ich w specjalnych listwach, wykonanych z drewna lub materiału PVC. Najczęściej umieszcza się je w poziomej linii tuż nad podłogą. Istnieją także modele przystosowane do montażu pionowego. Listwy skonstruowane są w taki sposób, by łatwo było umieścić w nich przewody, które dzięki temu rozwiązaniu nie są zwinięte, a co za tym idzie w mniejszym stopniu narażone są na uszkodzenia. Montaż listew maskujących kabli jest łatwy. Zazwyczaj w zestawie znajduje się zestaw akcesoriów, umożliwiających ich instalacje. Ważne jest, by przy zakupie sprawdzić, czy dany model wyposażony jest w narożne łączniki, które umożliwiają zespolenie kolejnych listew w całość.

Korytka instalacyjne

Alternatywą dla listew maskujących kable są tzw. korytka. Są one większe i służą do uporządkowania większej liczby przewodów. Stosuje się je również do montażu wyłączników światła, gniazdek elektrycznych oraz gniazd telekomunikacyjnych i internetowych. Najczęściej korytka wykonane są z aluminium lub PVC.

Inne metody maskowania kabli

Nie zawsze jest możliwość skorzystania z listew lub korytek instalacyjnych. Wówczas należy ukryć przewody w inny sposób. Często problematyczne są kable sprzętu RTV, które wystają zza mebli. Aby nie rzucały się one w oczy, warto umieścić je w specjalnej szynie lub spiąć taśmą, a następnie podwiesić je z tyłu najbliższej szafki. To samo można zrobić z przewodami leżącymi pod biurkiem lub stołem.

O czym pamiętać?

Kable najłatwiej zamaskować, gdy gniazdka elektryczne znajdują się na niewielkiej wysokości. Jeśli w domu kontaktu znajdują się wysoko, warto pomyśleć o ich przeniesieniu podczas najbliższego remontu. Dobrym pomysłem jest również odpowiednie oznaczenie kabli. Oklejenie ich kolorowymi taśmami wprowadza porządek i ułatwia umieszczenie w maskownicy. W skrajnych przypadkach można zdecydować się na skrócenie kabli.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne