Maty grzewcze pod panele – jak je zamontować?

Odpowiedni montaż mat grzewczych nie tylko zapewnia ciepło w domu lub mieszkaniu, ale też zapobiega zniszczeniu się materiału, z jakiego wykonano podłogę (np. panele). Prawidłowe rozmieszczenie osprzętu gwarantuje też jego optymalną pracę.

Maty grzewcze to najprostszy i najtańszy typ ogrzewania podłogowego. Stosuje się go przede wszystkim w miejscach, gdzie montaż instalacji wodnej, cechującej się o wiele bardziej złożoną konstrukcją, byłby bardzo trudny lub niemożliwy. Najczęściej maty (określane również jako folie) spotkać można pod powierzchnią podłóg wyłożonych panelami. Montaż tego ogrzewania nie jest skomplikowany i odbywa się bez użycia kleju.

Umiejscowienie mat grzewczych pod panelami

Maty grzewcze umieszcza się między panelami a tzw. pianką wytłumiającą (pełniącą również rolę wyrównania powierzchni podłogi). Ważne, aby zostały one ułożone aluminiowym płaszczem do góry. Zasilanie folii odbywa się przez jednożyłowy kabel o niskiej mocy. Projektując ten rodzaj ogrzewania podłogowego, należy przewidzieć, w jaki sposób poprowadzona zostanie linia zasilająca.

Jak zamontować matę grzewczą pod panele?

Umiejscowienie maty grzewczej pod panelami jest tylko połową sukcesu. Ważne jest też odpowiednie umieszczenie regulatora temperatury. Ten najczęściej montuje się na ścianie, na wysokości wzroku. Urządzenie przeznaczone do kontrolowania temperatury podłączone jest do wcześniej przygotowanej puszki elektrycznej. Z niej należy poprowadzić w ścianie rurkę ochroną, w której biegnąć będą czujniki podłogowe. Ujście tej prostej konstrukcji musi znajdować się pod panelami.

Ważne jest również odpowiednie izolowanie mat. Jak zostało wspomniane, umieszcza się je na piance wytłumiającej o grubości nie mniejszej niż 6 milimetrów. Najlepiej, gdy na nią zostaną nałożone cienka warstwa styropianu oraz folia metalizowana. W ten sposób ciepło tworzone przez maty grzewcze nie będzie uciekało i zostanie w pełni oddawane panelom, które przykryją całą podłogę.

Jak układać maty grzewcze?

Maty grzewcze kładziemy tylko na wcześniej przygotowanej powierzchni podłogi. Bezpośrednie rozłożenie na gołej posadzce może spowodować, że osprzęt nie będzie pracował w optymalny sposób, a na dodatek jest duża szansa, że ulegnie szybkiej awarii. Do połączenie kolejnych mat stosuje się aluminiowe złączki. Dzięki nim maty nie będą się przesuwać np. podczas montażu paneli.

Bardzo ważne jest, by przewody zasilające fole grzewcze umieszczane były między samym osprzętem a ścianą. Położenie kabli między matami może doprowadzić do poważnej awarii podłogowego systemu ogrzewania.

Pamiętać należy także o nacięciu podkładu maty w miejscu, gdzie znajduje się regulator temperatury. Trzeba przy tym pamiętać, by nie uszkodzić przewodu grzejnego. Na wyłożone w poprawny sposób maty można już kłaść panele podłogowe, które montuje się obecnie bez użycia kleju.

Zobacz również: https://el12.pl/poradniki/ogrzewanie-podlogowe-w-bloku-czy-jest-mozliwe-173

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne