Mocowanie kabli do ściany - skuteczne sposoby

Uchwyty montażowe płaskie lub okrągłe, klipsy z taśmą czy różnego rodzaju opaski to tylko niektóre spośród akcesoriów, które wykorzystać można podczas mocowania kabli do ściany.

Akcesoria do prowadzenia kabli i przewodów mają pomóc w prostym montażu oraz stworzeniu bezpiecznej instalacji natynkowej. Pomagają one także utrzymać kable w należytym porządku, co usprawnia montaż, a także ułatwia eksploatację instalacji elektrycznej. W ofercie EL12.pl znaleźć można rożnego rodzaju akcesoria pomagające w uporządkowaniu wiązek przewodów, w tym m.in. uchwyty kablowe (plastikowe i metalowe), trytytki (opaski zaciskowe), zaciski, haczyki, kołki rozporowe, nakrętki, taśmy i obejmy.

Mocowanie kabli podczas tynkowania

Aby stworzyć sprawną i bezpieczną instalację elektryczną należy pamiętać, że kable powinny być umocowane zgodnie z planem instalacji już podczas prac tynkarskich. Specjalne uchwyty montażowe przytrzymują przewody na ścianach i sufitach podczas tynkowania, a na podłogach w trakcie wylewania posadzek.

Uchwyty montażowe płaskie stosuje się najczęściej do podstawowych przewodów używanych w instalacjach elektrycznych podtynkowych. Elementy te dobiera się do typu przewodu, który ma być zainstalowany (należy dostosować rozmiar) oraz do tego, ile przewodów ma być przytrzymanych (wyróżniamy uchwyty pojedyncze oraz podwójne).

Uchwyty montażowe okrągłe przeznaczone są natomiast przede wszystkim do przewodów instalacji TV/SAT, do instalacji alarmowych i internetowych. W tym przypadku uchwyt dobiera się do średnic przewodów, które zamierzamy przymocować.

Po wybraniu uchwytów należy wywiercić otwory (na taką głębokość, by nie połamał się przy wbijaniu), a następnie zamontować przewody. Wiązki trzeba ułożyć równo na ścianie, a następnie wbić uchwyty we wcześniej wywiercone otwory. Dobrze jest użyć wielu uchwytów, żeby kable na całej długości ściśle przylegały do ścian.

Mocowanie kabli na tynku

Uchwyty do kabli stosowane na tynku są przystosowane do montażu m.in. przewodów telekomunikacyjnych oraz sterowniczych, ale można je także wykorzystać do mocowania rurek instalacyjnych. Elementy te pomagają w szybkim montażu okablowania i dają pewność mocowania. Atutem uchwytów jest możliwość zwolnienia ich w przypadku konieczności wprowadzenia poprawek w montażu, ponadto profilowana obejma dobrze przytrzymuje przewód. Uchwyty do mocowania kabli montuje się w wywierconym otworze lub za pomocą zintegrowanego gwoździa albo kołka.

Klipsy do kabli to pomocnicze akcesoria, dzięki którym można ściśle przymocować przewody do rozmaitych powierzchni, zabezpieczając je przed przemieszczeniem się i uszkodzeniami podczas wykańczania podłóg, ścian czy sufitów.

Wygodnym rozwiązaniem jest też zastosowanie specjalistycznych taśm montażowych ze stali ocynkowanej, które służą do szybkiego montażu kabli, przewodów bądź rurek do podłoża lub ścian wykonanych z różnych materiałów. W ofercie EL12.pl znaleźć można też taśmy polipropylenowe i samoprzylepne taśmy piankowe.

Akcesoria przydatne przy mocowaniu kabli do ściany

Aby mocowanie było bezpieczne i możliwie najszybsze, warto zastosować kilka wygodnych rozwiązań. Jednym z nich jest pistolet do spinania kabli opaskami o dowolnej długości. Działa on w sten sposób, że napina i obcina taśmę w wybranym miejscu.

Opaska kablowa, popularnie nazywana również trytytką lub krawatką, to prosta elastyczna obejma stosowana do spinania przewodów. Dzięki niej w łatwy sposób można połączyć kilka kabli w jedną wiązkę. To natomiast umożliwia utrzymanie porządku oraz ułatwia zamaskowanie kabli np. w listwach przypodłogowych.

Uchwyty samoprzylepne przydatne są do mocowania wiązek kabli do gładkiego podłoża. Stosować można je tam, gdzie wiercenie otworów dla montażu jest kłopotliwe. Uchwyty wyposażone są w przylepiec, którego powierzchnia pokryta jest warstwą kleju (kauczuk). Ochronę przylepca stanowi papier silikonowy. W razie potrzeby zapewnienia maksymalnej trwałości mocowania, uchwyty można dodatkowo przymocować za pomocą wkrętu.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne