Ogrzewanie podłogowe elektryczne - co należy wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe instalować można w dwóch rodzajach: jako instalację wodną albo elektryczną. Wybór konkretnej wersji zależy od możliwości montażowych oraz preferencji użytkownika.Wersja elektryczna jest jednak bardziej elastyczna jeśli chodzi o zastosowanie i montaż.

Najczęściej podkreślane zalety ogrzewania podłogowego to brak grzejników, komfort użytkowania, równomierny rozkład temperatury i niższe koszty ogrzewania niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Dostępne na rynku systemy grzewcze różnią się głównie sposobem montażu i mocowania rur oraz zastosowanym materiałem izolacyjnym. Wraz z rozwojem technologii producenci zadbali o to, żeby instalacja ogrzewania była coraz prostsza oraz by urządzenia zajmowały jak najmniej miejsca (aby nie podnosić nadmiernie poziomu podłogi).

Konkretny system grzewczy dobiera się w zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki, a także przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń. W przypadku ogrzewania wodnego całość instalacji należy zaplanować na etapie wylewania posadzek. Większą dowolność dają systemy elektryczne, które można wykonać na dowolnym etapie, czyli np. przy okazji remontu.W nowym domu najczęściej układa się pętle z przewodu grzewczego, natomiast podczas remontu – cieńsze przewody, maty grzejne lub folie. Ogrzewanie elektryczne może być także uzupełnieniem innego rodzaju systemu.

Z czego składa się ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Działanie tego rodzaju instalacji polega na tym, że w podłodze umieszcza się specjalne przewody lub maty cieplne, których zadaniem jest przekazywanie przez podłogę ciepła do pomieszczenia. Materiał o specjalnie dobranym oporze elektrycznym rozgrzewa się, kiedy płynie przez niego prąd.

Taki układ jest prostszy od wodnego, ponieważ nie wymaga pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego. W przypadku podłogówki elektrycznej wystarczy podłączyć kabel do puszki instalacyjnej. Ponadto to rozwiązanie sprawdza się w przypadku wnętrz remontowanych, gdyż cienkie maty elektryczne, w przeciwieństwie do instalacji ogrzewania wodnego, nie powodują znacznego podniesienia poziomu podłogi.

Podłoga z instalacją grzewczą musi być zabezpieczona przed utratą ciepła, dlatego w podłożu układa się płyty izolacji termicznej (z płyt styropianowych lub z wełny mineralnej). Grubość izolacji powinna być dobrana tak, by tzw. współczynnik przenikania ciepła był mniejszy niż 1 W/(m2∙K) dla podłóg na stropach nad pomieszczeniami ogrzewanymi, 0,25 W/(m2∙K) nad nieogrzewanymi piwnicami i 0,3 W/(m2∙K) dla podłóg na gruncie.

Najczęściej elektryczne ogrzewanie podłogowe montuje się w podłogach wykładanych płytkami ceramicznymi i głównie w takich pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Może to być jednak równie dobrze każdy inny rodzaj posadzki, o ile producent materiału na to zezwala.

Ograniczenia ogrzewania elektrycznego w podłodze

Podłogowy system grzewczy uniemożliwia zastawienie meblami zbyt dużej części posadzki. Chodzi o to, żeby nie blokowały one nadmiernie możliwości oddawania ciepła przez podłogę. Do pomieszczeń z podłogówką warto więc wybrać meble na nóżkach, co pozwala na swobodniejszy przepływ ciepłego powietrza.

Kolejnym ograniczeniem jest wykończenie podłogi, ponieważ nie można zastosować do tego celu dowolnych materiałów. Najlepsze tworzywa na wykończenie podłogówki to kamień, gres, terakota (ponieważ dobrze przewodzą one ciepło).

Ogrzewanie podłogowe raczej wyklucza stosowanie wykładzin, które zaburzają przepływ ciepła. Możliwe jest natomiast użycie paneli czy drewna, przy czym warto zadbać, by ich warstwa nie była zbyt gruba. Zawsze trzeba też sprawdzić, czy producent nie wyklucza użycia ich z instalacją grzewczą.

Temperaturę ogrzewania podłogowego elektrycznego można regulować za pomocą czujników temperatury bądź termostatów, alekilkucentymetrowa warstwa podkładu podłogowego (tzw. jastrychu)w duży stopniu akumuluje ciepło w podłodze. W efekcie czas nagrzewania i stygnięcia całości jest dość długi, dlatego instalacją trudniej jest sterować (np. wychładzając ją na czas wyjścia domowników i szybko nagrzewając po powrocie do domu).