Oświetlenie akcentowe - czym jest i gdzie się sprawdzi?

Oświetlenie akcentowe ma za zadanie podkreślić detale wystroju, meble albo takie elementy aranżacji, jak wnęki czy półki. Nie jest to element oświetlenia podstawowego, ale raczej dodatkowego, który jednak może w skuteczny sposób maskować niektóre mankamenty architektoniczne we wnętrzu.

Przy użyciu oświetlenia akcentowego można uwidocznićtakie elementy wystroju, jak zdjęcia i obrazy, zawartość komody lub witryny (np. ozdobna porcelana),a także elementy architektury (np. schody, łuki, gzymsyitp.). Dzięki niemu można podkreślić walory, na które chcemy zwrócić uwagę, jednocześnie odwracając uwagę od mankamentów pomieszczenia.

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane oświetlenie akcentowe pozwala ukryć pewne niedociągnięcia i minusy aranżacji, a nawet poprawić wizualnie kształt pomieszczeń (jasne, równomierne oświetlenie sprawia, że przestrzeń wydaje się większa). Umieszczając oświetlenie punktowe we wnękach można doświetlić zaciemnione miejsca w mieszkaniu, natomiast instalując oświetlenie akcentowe pod sufitem, możemy optycznie podnieść go lub obniżyć.

Jakie oprawy wybrać do oświetlenia akcentowego?

W oświetleniu akcentowym wykorzystać można rożnego rodzaju źródła światła, które nie są zbyt duże ani wymyślne, a tym samym nie odwracają uwagi od elementów, które chcemy uwypuklić. Dlatego w tej roli świetnie sprawdza się np. kinkiety, sufitowe oczka LED, taśmy LED, ale też plafony czy reflektory. W ofercie sklepu EL12.pl znaleźć można m.in. kilkaset opraw zewnętrznych różnej wielkości i koloru, co pozwala dopasować je do aranżacji w rozmaitych stylach.

Oświetlenie akcentowe w sypialni

Stosując oświetlenie akcentowe w sypialni można podkreślić np. obrazy albo zdjęcia wiszące na ścianie nad łóżkiem. Warto zastosować wtedy specjalne wąskie, długie oprawy przeznaczone do jednolitego oświetlania tego typu elementów. Jeżeli oprawa będzie ruchoma, pozwoli to na ustawienie jej w taki sposób, by nie oślepiać osób siedzących lub leżących na łóżku.

W sypialni doskonale sprawdzają się też kinkiety(ozdobne lub klasyczne). Wystarczy rozmieścić je symetrycznie po bokach łóżka, co pomoże optycznie wyróżnić mebel. Kinkiety są też bardzo wygodne w użytkowaniu, a przy odpowiednim podłączeniu przewodów można nimi sterować niezależnie (czyli dowolnie włączać wybrany z nich lub oba).

Oświetlenie akcentowe w kuchni i łazience

Oświetlenie akcentowe w kuchni może podkreślać np. wyspę kuchenną. Odpowiednio zamontowane oprawy będą miały też walor użytkowy i doświetlą stół lub miejsce przygotowywania posiłków. Przydatnymi rozwiązaniami będą reflektory lub oprawy wpuszczane sufitowe, w tym oczka LED sufitowe.

W łazience oświetlenie akcentowe warto zastosować przy lustrze lub wybranych elementach dekoracyjnych. Tu także dobrym rozwiązaniem będą kinkiety, reflektory i oprawy wpuszczane. Wybierając oświetlenie do łazienki i kuchni trzeba pamiętać, aby oprawy i żarówki były odporne na wilgoć i zachlapanie.

Oświetlenie akcentowe w salonie

Oświetlenie akcentowe w salonie dale wiele możliwości zastosowania, bo oprócz podkreślenia elementów ozdobnych można wykorzystać je także do doświetlenia sprzętu RTV lub mebli. Dlatego w salonie warto wykorzystać taśmy LED, które łatwojest zamontować np. we wnękach, przy półkach albo wokół telewizora. W ofercie sklepu EL12.pl znaleźć można taśmy LED święcące kilkoma kolorami, co daje jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych. Elastyczne taśmy LED charakteryzują się niskim poborem mocy przy stosunkowo jasnym świetle i bardzo długiej żywotności.

Oświetlenie akcentowe przy schodach

Ten rodzaj oświetlenia często stosowany jest przy schodach, ponieważ wpływa nie tylko na bezpieczeństwo ich użytkowania, ale pozwala dodatkowo wydobyć ich walory estetyczne. Aby zyskać estetyczny efekt, można zastosować oświetlenie skupione na stopniach, najlepiej na każdym z osobna.

Tego rodzaju aranżację wykonuje się za pomocą niewielkich punktów świetlnych, których drewniana oprawa może nawiązywać do elementów wykończenia schodów. Ważne jest, aby emitowany przez nie snop światła nie oślepiał użytkowników. Pomogą w tym np. mleczne żarówki albo oprawy, w których można sterować kierunkiem światła.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne