Oświetlenie altany - na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Sposób oświetlenia altany w dużej mierze zależy od tego, czy ma ona dostęp do instalacji elektrycznej, czy też trzeba zdecydować się na inne źródło energii. W każdym przypadku warto rozważyć kombinację składającą się z więcej niż jednej lampy.

Aby doprowadzić zasilanie do altany, można okablowanie umieścić w ziemi, co jednak czasami będzie oznaczało np. rozkopywanie trawnika. Alternatywą może być doprowadzenie przyłącza górą lub zastosowanie przedłużacza (przy czym, to polecane jest raczej jako rozwiązanie tymczasowe lub okazjonalne). Jeśli żadna z tych opcji nie pasuje do warunków, dobrym pomysłem może okazać się użycie niewielkiego agregatu prądotwórczego.

W sytuacji, gdy nie ma żadnej możliwości podłączenia altany do źródła prądu, pozostaje jeszcze oświetlenie solarne. Lampy tego rodzaju są dość tanie, lekkie i bardzo ekonomiczne. Niestety, takie rozwiązania dają zazwyczaj za mało światła, żeby przez dłuższy czas rozjaśnić całą instalację.

Materiały o odpowiednim przeznaczeniu

Bez względu na rodzaj wykonywanej instalacji trzeba zawsze pamiętać o tym, aby używać materiałów zgodnie z ich przeznaczenie, czyli aby na zewnątrz stosować elementy odporne na skrajne temperatury, uszkodzenia czy wilgotność.

W przypadku żarówek, gniazdek i wyłączników istotna będzie ich klasa szczelności. Określana jest ona dwucyfrową wartością współczynnika IP (International Protection) i jest to stopień ochrony zapewnianej przez obudowę przed wnikaniem obcych ciał stałych (pierwsza cyfra) oraz przed wnikaniem wody i szkodliwymi tego skutkami (druga cyfra). IP informuje nas o przeznaczeniu danego osprzętu lub urządzenia i o tym, w jakich warunkach zewnętrznych może być zastosowane (np. IP55 oznacza urządzenie pyłoodporne oraz chronione przed strumień wody ze wszystkich kierunków).

Główne oświetlenie altany

W roli głównego oświetlenia w altanie sprawdzą się m.in. ogrodowe lampy LED, które charakteryzują się niskim poborem energii oraz długim czasem eksploatacji. Mocujemy je w centralnym punkcie pomieszczenia.

Z tym zadaniem dobrze poradzą sobie też lampy wyposażone w szklane lub metalowe żyrandole. Jeżeli natomiast nie mamy dość przestrzeni, lepiej wybrać płaskie oprawy. W przypadku mniejszych pomieszczeń można zastosować też drobne urządzenia oświetleniowe imitujące np. małe latarenki czy lampy naftowe.

Duże możliwości aranżacyjne dają ogrodowe lampy wiszące z opcją skracania przewodu (lub dekoracyjnego łańcucha), co pozwala na dość łatwe dopasowanie oprawy do wysokości przestrzeni. Jeśli altana ma wysoki strop, lampa zapewni optymalne oświetlenie całego jej wnętrza. Podobnie będzie w przypadku wysokiego zadaszenia tarasu czy balkonu.

Kilka źródeł światła w pomieszczeniu

Jeśli główne źródło światła nie okaże się wystarczające lub będzie nam zależało na stworzeniu ciekawej aranżacji świetlnej, warto dodać kolejne elementy. Dużo możliwości aranżacyjnych dają kinkiety ogrodowe, emitujące niezbyt ostre, rozproszone światło, tworzące przez to przyjazną atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi. Kinkiety mogą być zamontowane także wewnątrz altanki.

Jeśli nad wejściem do altanki znajduje się daszek, można zamontować w nim plafon, który oszczędzi miejsce, a jednocześnie dobrze doświetli wejście. Szeroki wybór tego rodzaju opraw sprawia, że oświetlenie można łatwo dostosować nie tylko do wielkości altany, ale też do jej stylu. Wygodnym rozwiązaniem może okazać się plafon z czujnikiem ruchu, który pozwoli włączać światło tylko wtedy, kiedy ktoś będzie w pobliżu budynku.

Oryginalny i bardzo ładny efekt da zamontowanie girlandy świetlnej, którą można poprowadzić po obwodzie budynku albo wewnątrz (np. przy drzwiach, oknach albo na półkach). Przytulny klimat w altanie stworzą sznury tzw. cotton balls, czyli świecące kule w kilku różnych kolorach. Można zdecydować się także na łańcuszek z żarówek tradycyjnych - białych. W tym wypadku oświetlenie będzie bardziej jaskrawe i mocniejsze.