Oświetlenie balkonu – jakie lampy się sprawdzą?

Ponieważ balkon w większości przypadków jest raczej niewielkich rozmiarów, projektując oświetlenie go, trzeba być wyczulonym na nadmiar. Wybierając konkretne rozwiązania warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy osiągnąć, czyli na ile wybrane lampy spełniać mają funkcję dekoracyjną, a na ile użytkową.

W przypadku balkonów najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są oświetlenie elektryczne i solarne. To pierwszej jest zwykle mocniejsze i bardziej uniwersalne, ale wymaga podłączenia do sieci. Drugie natomiast jest tańsze w eksploatacji i prostsze w montażu, ale – ze względu na słabszą moc -nie będzie nadawało się do wyraźnego doświetlenia całej przestrzeni.

Na małym balkonie wystarczy zwykle jedno źródła światła, ale w przypadku większego warto rozważyć połączenie kilku pomysłów oświetleniowych (np. lampa wisząca i kinkiet). Jeśli chodzi o balkon mieszkania znajdującego się w bloku, należy zawsze zwracać uwagę na to, aby nasze oświetlenie nie powodowało dyskomfortu sąsiadów.

Oświetlenie elektryczne balkonu

Decydując się na montaż oświetlenia zasilanego z sieci energetycznej, należy tak zaplanować rozmieszczenie lamp, żeby ich podłączenie było stosunkowo łatwe, a przy tym bezpieczne (splątane przedłużacze, na które może padać deszcz, będą stanowić poważne zagrożenie).

Jeżeli chodzi o źródła światła, to do wyboru mamy m.in. kinkiety, reflektory albo oprawy wiszące. Kinkiet zamontowany nad stołem na balkonie dobrze doświetli miejsce, z którego prawdopodobnie najczęściej korzystają domownicy. Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż kilku kinkietów (lub innych lamp) warto zadbać o to, żeby była możliwość osobnego ich włączania i wyłączania. To nie tylko sposób na obniżenie rachunków, ale i ukłon w stronę sąsiadów, dla których pełne oświetlenie może być uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem będzie też oświetlenie LED-owe, które jest tańsze w użytkowaniu od tego tradycyjnego.

Jeżeli balkon jest zadaszony, warto rozważyć montaż lampy sufitowej, która - umieszczona w centralnej części - dość równomiernie oświetli całą przestrzeń. Wisząca lampa musi być jednak zabezpieczona nie tylko przed wilgocą czy pyłem, ale także przed silnymi podmuchami wiatru. Dlatego nie nalży montować jej np. w pobliżu okna.

Może zdarzyć się, że przepisy (np. ustalone przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkaniową) zabraniają tak poważnego ingerowania w konstrukcję balkonu, jak samodzielny montaż oświetlenia elektrycznego. W takim przypadku dobrą alternatywą będą lampy solarne.

Oświetlenie solarne na balkonie

Jeśli balkon w ciągu dnia jest dostatecznie nasłoneczniony, można zastosować na nim oświetlenie zasilane energią słoneczną. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, a jednocześnie projektanci i producenci tego sprzętu zadbali o szeroki asortyment, dzięki czemu kupić można zarówno małe lampki idealne do wbicia w doniczkę, jak i większe, przeznaczone do ustawienia na podłodze albo zamocowania na elewacji. Ponieważ jednak efektywność tego rodzaju lamp ściśle zależy od pogody, warto jest – o ile to możliwe - oświetlenie solarne zastosować jako uzupełnienie oświetlenia elektrycznego, z którego można korzystać niezależnie od warunków pogodowych.

Lampy solarne można montować na balustradzie (z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa), stawiać na ziemi, ale także wieszać na haku, tworząc dzięki nim oświetlenie sufitowe centralne. Takie oprawy są łatwe w użyciu, bo nie wymagają żadnych kabli ani wtyczek.

Nie każda lampa jest dobra na balkon

Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy i na jakim efekcie nam zależy, w każdym przypadku należy zadbać, by użyte oprawy miały odpowiednią klasę szczelności, a zatem były odporne na deszcz, skrajne temperatury, zapylenie czy zachlapanie (mówi o tym współczynnik IP, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie). Solidne wykonanie jest warunkiem niezbędnym do długotrwałego, a przy tym bezpiecznego użytkowania tych urządzeń na zewnątrz.

Oświetlenie balkonu – oryginalne rozwiązania

Pomysłowe oświetlenie balkonu pozwala stworzyć przestrzeń nastrojową, przyjemną i idealną do wieczornego relaksu. Wśród prostych, a bardzo efektywnych rozwiązań są m.in. specjalne lampy dekoracyjne, lampki choinkowe, lampiony, a także świetlne girlandy (jak np. sznur świecących piłeczek, tzw. cotton balls). Wielbiciele stylu industrialnego z pewnością docenią surowe lampy na czarnych kablach.

Wiele z tych rozwiązań dostępnych jest w wersji działającej na baterię, co pozwala na szybka zmianę aranżacji. Jeżeli pozwalają na to warunki, na balkonie można też ustawić świecie, lampiony i specjalne pochodnie.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne