Oświetlenie biurka - o czym pamiętać?

Poprawne oświetlenie biurka oznacza dobranie żarówek o odpowiedniej mocy i barwie, a także właściwe ustawienie źródła światła, co z kolei uzależnione jest od tego, czy pracująca przy nim osoba jest prawo- czy leworęczna. Warto wiedzieć, że w miejscu pracy dobrze jest zastosować więcej niż jeden rodzaj oświetlenia.

Zarówno zbyt intensywne, jak i za słabe światło mogą powodować, że oczy będą męczyły się szybciej, a co za tym idzie wydajność pracy będzie spadała. Tymczasem stworzenie optymalnych warunków, w których nie trzeba nadwyrężać wzroku, nie wymaga ani nadmiernych nakładów finansowych, ani skomplikowanych instalacji świetlnych.

Najlepsze źródło światła do oświetlenia biurka

Najlepsze do pracy i czytania jest naturalne światło dzienne, które jednak powinno być uzupełnione oświetleniem sztucznym, wykorzystywanym w razie konieczności doświetlenia pomieszczenia.

Moc standardowych żarówek stosowanych w lampkach biurkowych wynosi od 40 do 100W. Jeżeli biurko ustawione jest pod oknem i w efekcie w różnych porach dnia oraz roku doświetlone jest ze zmienna intensywnością, można wybrać lampkę ze ściemniaczem. Takie rozwiązanie pozwala dostosować ilość i barwę światła do wykonywanych czynności oraz panujących warunków.

Jaką barwę światła zastosować przy biurku?

Barwa światła może działać pobudzająco albo relaksacyjnie. Temperaturę barwową światła podaje się w Kelwinach [K]. 2700K - 3000K oznacza barwę zbliżoną do barwy tradycyjnej żarówki żarowej i jest to światło, które dobrze pasuje do prywatnych wnętrz, ponieważ wprowadza przyjemny, ciepły nastrój. Uniwersalną barwę uzyskamy przy około 4000K i w przeciwieństwie do barwy ciepłej (około 2700K) nie wywołuje ona senności. Otoczenie oświetlone światłem neutralnym wygląda świeżo, a kolory są naturalne, jak w świetle słonecznym. Dlatego taką barwę poleca się też jako oświetlenie ogólne do pomieszczeń, w których wykonywana jest praca.

Białe światło o nieco chłodniejszej temperaturze barwowej, zawierające więcej składnika niebieskiego sprzyja koncentracji, dlatego żarówka emitująca właśnie takie światło będzie najlepszym wyborem do lampki biurkowej. 

Ra – ważny wskaźnik przy pracy z kolorami

Podczas wybierania odpowiedniego oświetlenia biurka do pracy należy pamiętać również o wskaźniku oddawania barw Ra (indeks o wartości od 1 do 100). Im jest on wyższy, tym bardziej realistyczne będą kolory oświetlanych przedmiotów.

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy wskaźnik Ra nie powinien być mniejszy niż 80. Natomiast wszędzie tam, gdzie szczególnie istotne jest wierne odwzorowanie kolorów (np. w gabinetach stomatologicznych, pracowniach artystycznych) wskaźnik Ra musi wynosić co najmniej 90. Dlatego w przypadku zawodów, w których odpowiednie zestawienia kolorystyczne mają duże znaczenie, należy zastosować źródła światła oddające barwy z najwyższą możliwą wiernością, a więc 100 Ra lub niewiele mniej.

Jaką lampkę wybrać na biurko?

Najlepszym rozwiązaniem pełniącym funkcję dodatkowego oświetlenia punktowego na biurku będzie lampka ruchoma, która pozwala na dopasowywanie strumienia światła do własnych potrzeb. W ofercie sklepu EL12 znaleźć można m.in. lampki biurowe o długim, regulowanym ramieniu, umożliwiającym przybliżanie lub oddalanie żarówki. Wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem są też lampki o giętkim ramieniu na całej długości, które można dowolnie wyginać. W każdym przypadku, jeżeli osoba pracująca przy biurku jest praworęczna, lampka powinna stać po lewej stronie biurka, nieco za pracującym, aby uniknąć świecenia w oczy. W przypadku osób leworęcznych ustawiamy światło analogicznie.

Jeżeli powierzchnia biurka jest mała, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie niewielkich kinkietów po obu stronach mebla. Wówczas światło będzie padało z obu stron równomiernie. Alternatywą dla lampki biurkowej w takiej sytuacji może być też lampa stojąca.

Niezależnie od tego, na jaki model oświetlenia się zdecydujemy, zawsze warto zastosować nowoczesne lampy LED, które emitują takie samo światło, jak tradycyjne żarówki wolframowe, ale zużywają znacznie mniej energii elektrycznej i mają przy tym znacznie dłuższy czas pracy. Szeroką ofertę tego rodzaju żarówek znaleźć można w EL12.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne