Oświetlenie drzew - jakie lampy zastosować?

Oświetlenie drzew i krzewów pozwala stworzyć wyjątkowy nastrój nie tylko w parku czy ogrodzie, ale też na małym skwerze czy nawet na balkonie. Ważne jest jednak użycie produktów przeznaczonych do zastosowania na zewnątrz oraz rozlokowanie ich zgodnie z kilkoma zasadami.

Wybierając oprawy oświetleniowe i kable, z których powstanie system oświetleniowy na zewnątrz trzeba pamiętać, aby miały one odpowiednią klasę szczelności, co zabezpieczy je przed wnikaniem kurzu, pyłu, wody czy wilgoci. Oznaczenie stopnia ochrony składa się z liter IP i dwóch znaków, z których pierwszy oznacza ochronę przed przenikaniem ciał stałych, a drugi ochronę przed szkodliwym wtargnięciem wody. Dobre obudowy wystarczająco odporne na wilgoć i zapylenie w warunkach zewnętrznych mają oznaczenie IP65 lub IP66.

Najważniejsze zasady oświetlania drzew

Wybierając lampy do oświetlenia drzewa należy przede wszystkim zastanowić się, czy chcemy wyeksponować całą roślinę, a może tylko jej część (np. samą koronę albo nawet jedną gałąź). Na tej podstawie należy dobrać moc żarówki, kąt rozsyłu światła i jego barwę. Do oświetlenie tylko wybranego fragmentu wystarczy słabsza żarówka z węższym strumieniem światła.

W instalacjach świetlnych tego rodzaju najczęściej wykorzystywane są:

  • naświetlacze,
  • reflektory,
  • oprawy wbudowywane w grunt,
  • lampy LED,
  • świetlówki.

W asortymencie EL12 znaleźć można różnego rodzaju źródła światła renomowanych producentów, w tym m.in. żarówki, promienniki, świetlówki, reflektory i inne.

Jak oświetlić drzewo wysokie?

Wysokie rośliny z gatunków o nierozłożystych koronach (np. świerki) wymagają opraw o węższych kątach rozsyłu światła. Aby sięgnąć dekoracyjnym światłem wysokości ponad 10 m, warto jest zastosować lampę LED o mocy powyżej 20 W (jedną lub więcej, aby bardziej wyeksponować gałęzie) i kącie świecenia 25 stopni. W takim przypadku oprawy należy umieścić około metr od drzewa i ukierunkować równolegle do pnia. Oprawy o kątach rozsyłu światła w przedziale 10-30 stopni pozwalają na skuteczne oświetlenie kilkunastometrowych drzew, których korony zaczynają się mniej więcej w 2/3 wysokości.

Odsuwając źródło światła od drzewa uzyskamy efekt zalewania światłem rośliny. Na taki zabieg można zdecydować się np. gdy chcemy oświetlić kilka drzew jednocześnie, aby optycznie tworzyły one całość (np. kilka brzóz obok siebie).

Projektując oświetlenie a parku czy ogrodzie warto pamiętać, że oświetlenie drzew od dołu nadaje im wrażenie trójwymiarowości, a podświetlenie pnia wizualnie osadza drzewo na ziemi. Oprawy oświetlające drzewo od tyłu eksponująjego obrys, a oświetlenie od dołu podkreśla kształt korony wtedy, gdy światło może przez niąprzeniknąć. Umieszczenie opraw blisko drzewa eksponuje strukturę pnia i korony.

Jak oświetlić drzewo niskie i krzewy?

Dla oświetlenia małych drzew wystarczy jedna lub dwie oprawy. Krzewy czy kwiaty wymagają też źródeł światła o znacznie mniejszej mocy (wystarczający może być np. naświetlaczy LED 10 W). Do akcentowania detali roślinnych wystarczą reflektory o żarówkach halogenowych do 50 W lub LED około 4-6 W.

Oświetlając od dołu delikatnym światłem żywopłoty, nieduże drzewa i krzewy, można uzyskać oryginalny wygląd. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest budowanie oświetlenia perspektywicznego, w którym elementy ogrodu położone bliżej są słabiej oświetlone niż te znajdujące się dalej (taki widok zyskuje dużo większą głębię). Aby uniknąć problematycznego efektu olśnienia, w oświetleniu grup roślin należy stosowaćoprawy o ograniczonym rozsyle światła (oprawy o wąskich rozsyłach dająsilne efekty oświetleniowe,natomiast oprawy o szerszych – dają oświetlenie ogólne).

Przy oświetleniu niewielkich elementów (np. roślin balkonowych albo krzewów na skwerach) można wykorzystać także lampy solarne. Dają one słabsze światło, ale przy ich pomocy można stworzyć klimatyczną kompozycję. Dodatkowo są znacznie tańsze w eksploatacji, ponieważ nie wymagają zasilania.