Oświetlenie industrialne – czym jest i gdzie się sprawdzi?

Oświetlenie industrialne to odpowiedź na zapotrzebowanie wynikające z coraz popularniejszego trendu w świecie designu, polegającego na wykorzystaniu w zdobieniu wnętrz elementów architektury przemysłowej. Tego typu oświetlenie szczególnie dobrze sprawdza się w loftach i pomieszczeniach minimalistycznych.

Lofty (od ang. loft, czyli strych lub poddasze) to mieszkania stworzone w przestrzeniach, w których w przeszłości znajdowały się np. fabryki, albo całkowicie nowe, ale stylizowanie na takie właśnie miejsca. Styl industrialny charakteryzuje się minimalizmem i surowością wystroju, a jego ważnymi elementami charakterystycznymi są odkryta cegła, metal, szkło i beton, często wykorzystywane są duże surowe okna, bez ozdobników w stylu ciężkich zasłon.

Oświetlenie industrialne, czyli jakie?

Surowość, minimalizm i ascetyzm są też cechami charakterystycznymi oświetlenia industrialnego. W tym przypadku nie ma mowy o barokowych abażurach, kwiecistych wzorach czy ogromnych kloszach. Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, że im mniej tym lepiej, oświetlenie industrialne to często po prostu oświetlenie z żarówką w roli głównej.

Lampy w stylu loft (wiszące i stojące) charakteryzuje prostota wykonania, ale z drugiej strony na rynku dostępnych jest wiele wzorów i rozwiązań nawiązujących do tej stylistyki. Elementami oświetlenia industrialnego mogą być zatem zarówno lampy wiszące, jak i kinkiety czy lampy stojące, o ile w swojej stylistyce nawiązują do designu przemysłowego.

Wiszące lampy industrialne

Wiszące lampy industrialne stylistyką nawiązują do starych lampy z dawnych hal fabrycznych i magazynów. Dlatego wyróżniają się surowym designem, prostą konstrukcją i odsłoniętymi żarówkami.

Lampy wiszące industrialne pasują do każdego rodzaju pomieszczeń, ponieważ nie będą dominowały nad resztą aranżacji, a raczej stylowo ją dopełnią. Mogą zawisnąć zarówno nad stołem w jadalni, jak i nad wyspą kuchenną czy drewnianym blatem. Lampy industrialne nadają wnętrzom charakteru i świetnie komponują się z innymi stylami (np. skandynawskim), dlatego są chętnie wybierane przez architektów i projektantów wnętrz. Sprawdzą się szczególnie na dużych przestrzeniach, które nie tylko rozświetlą, ale i dodatkowo uatrakcyjnią.

Żarówki w oświetleniu industrialnym

Ponieważ klosz lub oprawa w przypadku oświetlenia minimalistycznego nie są elementami rozbudowanymi, to żarówka często przyciąga uwagę. Dobrze prezentują się w nich dekoracyjne żarówki w formie bańki, diamentu czy płomienia oraz modele z widocznym żarnikiem uformowanym w różnego rodzaju spirale. W takiej sytuacji projektanci często rezygnują z kloszy, a za całą ozdobę służy odpowiednio zaprojektowana żarówka z mocowaniem i przewód, często w formie ozdobnego sznura.

W większych pomieszczeniach można zdecydować się na lampę z wieloma żarówkami na ozdobnych sznurach. W takich rozwiązaniach sznury z oprawami przymocowuje się do sufitu, można więc rozciągać je dostosowując kształtem np. do stołu, który oświetlają.

Oprawy industrialne

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, projektanci dbają o to, żeby nawet minimalistyczne rozwiązania były oryginalne i przykuwające uwagę. Dlatego w segmencie oświetlenia industrialnego oprócz lamp wiszących znaleźć można też kinkiety, lapy stojące czy plafony.

Oprawy często wykonywane są z metalu i przyjmują niezbyt skompilowany kształt np. diamentu, sześcianu, butelki albo kuli.

Modne wnętrza industrialne

Oświetlenie industrialne znakomicie sprawdzi się też w takich przestrzeniach, jak nowoczesne butiki czy sale konferencyjne. Można zdecydować się wtedy na oprawy przemysłowe, których szeroki wybór znajduje się w ofercie EL12. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązań jest ich wytrzymałość na trudne warunki eksploatacji (np. wilgoć, skrajne temperatury czy zapylenie i uszkodzenia mechaniczne).