Oświetlenie lustra w łazience - o czym pamiętać?

c Rodzaj oświetlenia oraz wybór miejsca, w którym je zamontujemy, bezpośrednio wpływa na funkcjonalność lustra oraz na wygląd całego pomieszczenia.

Podstawowym kryterium wyboru zawsze powinna być funkcjonalność – oświetlenie musi dobrze oddawać kolory, równomiernie oświetlać twarz, a także nie powinno razić w oczy. Instalacja powinna też posiadać odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią, poza tym nie można zapomnieć o aspekcie estetycznym. Odpowiednio doświetlone lustro jest nie tylko doskonałą ozdobą, ale także optycznie powiększa pomieszczenie

Oświetlenie lustra - rozmieszczenie źródeł światła

Dawniej w łazienkach dominowało pojedyncze, punktowe światło umieszczone w centralnej części pomieszczenia. Takie rozwiązanie ma jednak sporo wad. Przede wszystkim jeśli staniemy plecami do źródła świata, nasze ciało będzie rzucać cień. Poza tym, zbyt równomierne oświetlenie odbiera wrażenie przytulności, a łazienka przybiera surowego charakteru. Warto więc pomyśleć o rozmieszczeniu kilku świateł w najważniejszych miejscach w łazience.

Instalacja oświetleniowa wokół lustra powinna być rozmieszczona symetryczne. Ułatwi to na przykład nakładanie makijażu, ponieważ twarz będzie oświetlona w sposób równomierny. Dla uzyskania tego efektu często stosuje się taśmy LED lub kinkiety umieszczone nad lustrem.

Warto zdecydować się też na zastosowanie kloszy lub opraw z głęboko osadzonym źródłem światła. Odsłonięta żarówka może odbijać się w lustrze i wyglądać nieestetycznie, a do tego razić w oczy użytkownika łazienki. Klosze lamp wykonuje się z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Coraz popularniejsze są też oprawy kryształowe, które w oryginalny sposób rozpraszają światło. Trzeba jednak pamiętać, że przenikające przez taki klosz światło nie oddaje kolorów w sposób tak naturalny jak mlecznobiały, szklany klosz.

Jeśli w łazience znajduje się okno, nie należy z tego powodu rezygnować z dodatkowego oświetlenia lustra. Światło słoneczne pada tylko z jednej strony, ma różne natężenie w zależności od pogody, a jego barwa zmienia się w ciągu dnia.

W takim przypadku warto zdecydować się na instalację wyposażoną w regulację natężenia. Dzięki temu w trakcie dnia można korzystać głównie z światła słonecznego, podczas odprężającej kąpieli pomieszczenie może pozostać w przyjemnym półmroku, a jeden ruch ręką wystarczy, żeby rozświetlić łazienkę na potrzeby sprzątania lub zabiegów pielęgnacyjnych.

Oświetlenie lustra w łazience - współczynniki IP i CRI

Oprawy oświetleniowe w łazience powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Odpowiada za to współczynnik IP. Im bliżej źródła wody znajduje się oprawa, tym wyższy powinien być taki współczynnik. Dla przykładu, jeśli oprawa znajduje się na ścianie kabiny prysznicowej, IP powinno wynosić przynajmniej 67, a napięcie nie przekraczać 12V.

W przypadku opraw stosowanych do oświetlenia lustra nad umywalką wystarczy współczynnik IP równy (lub większy)liczbie 44, natomiast jeśli lustro znajduje się w odległości większej niż 50 cm od źródeł wilgoci (kabiny prysznicowej, zlewu), możemy zdecydować się na lampę oznaczoną przez producenta symbolem IP o niższej wartości (ale nie mniejszej niż 20).

Zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych, światło w łazience nie powinno mieć zimnej barwy. Oświetlona w ten sposób skóra wygląda blado, a kolory używanych kosmetyków mogą być nieprawidłowo postrzegane. W teorii najlepsze jest światło słoneczne, ale niestety jego natężenie zmienia się w zależności od czynników atmosferycznych. Pozostaje więc zastosowanie żarówek dających ciepłe, rozproszone światło.

Za prawidłowe oddawanie kolorów odpowiada współczynnik CRI (color rendering index). Jego wartość może wynosić od zera do stu. Dla lamp łazienkowych wskaźnik nie powinien być niższy niż osiemdziesiąt.