Oświetlenie nad stołem - praktyczne porady

Projektując oświetlenie nad stołem warto mieć na uwadze, czy będzie on rozkładany albo przestawiany. Jeśli nie, możemy zaplanować trwałe rozwiązanie, ale w innym przypadku dobrze jest pomyśleć o elementach oświetlenia dających możliwość modyfikacji.

Ogólna zasada dotycząca oświetlenia stołu mówi, że lampa powinna kształtem odpowiadać zarysowi mebla. Jeśli zatem jest on okrągły, warto poszukać okrągłego klosza, jeśli prostokątny, analogicznie prostokątnego.

Jeżeli stół przeznaczony jest dla 2-5 osób, wystarczający powinien być jeden punkt świetlny. W przypadku stołów dłuższych, podłużnych można zastosować np. dwie lampy. W takim przypadku należy na suficie wybrać miejsca odpowiadające 1/3 i 2/3 długości mebla. Takie rozmieszczenie da efekt równomiernego oświetlenia stołu i doświetlenia jego krawędzi.

Lampa wisząca nad stołem – jak ją wybrać?

Wybierając nad stół lampę wiszącą należy pamiętać, że powinna ona wkomponowywać się w ogólny wystrój wnętrza. Warto postawić na klosz, który od dołu będzie przesłonięty np. mleczną szybą, co pomoże ładnie rozproszyć światło, a także ograniczy ewentualne refleksy. Jeśli dodatkowo będzie on zamknięty od góry, zyskamy ładny efekt wizualny,podkreślający miejsce stołu w całym pomieszczeniu (światło nie będzie intensywnie padało na sufit).

Jeśli wybrany klosz jest od dołu otwarty, dobrym rozwiązaniem będzie mleczna żarówka, która również łagodnie rozproszy światło. Bez względu na wybrane rozwiązanie nad stołem nie warto stosować żarówki mocniejszej niż 60 watów, ponieważ takie światło będzie wystarczające do jedzenia, a nawet czytania. Wyjątkiem są stoły, przy których często i przez dłuższy czas wykonywane są czynności wymagające dużej precyzji i skupienia. Wtedy warto pomyśleć o mocniejszej żarówce. Jeżeli chodzi o barwę światła nad stołem, to najlepiej jest wybierać żarówki emitujące światło neutralne, czyli w przedziale od 3300 K do 5300 K.

W ofercie sklepu EL12.com znajduje się wiele opraw oświetleniowych, które można przeszukiwać filtrując oferty np. wg wybranego koloru, producenta czy mocy.

Na jakiej wysokości zawiesić lampę nad stołem?

Wybierając klosz nad stół należy pamiętać, żeby nie przeszkadzał on w podawaniu posiłków czy sprzątaniu. Jeśli nie będzie bardzo duży, przyjmuje się, że lampa powinna wisieć 55-60 cm nad blatem. Jeżeli klosz jest bardzo okazały, lepiej jest powiesić go wyżej (75 – 90 cm nad blatem). Przyjmuje się, że średnio klosz powinien wisieć kilkanaście centymetrów nad głowami osób korzystających ze stołu.

Odpowiednia wysokość ma zapewnić najlepsze oświetlenie powierzchni, a także komfort zarówno osób stojących, jak i siedzących przy stole. Jeśli lampę powiesimy zbyt wysoko, światło może razić, jeśli zbyt nisko – nie oświetlimy równomiernie całości.

Ponieważ często zdarza się, że ze stołu korzystają osoby o różnym wzroście, a dodatkowo w niektórych przypadkach potrzebne jest jaśniejsze światło, warto wybrać model lampy z regulacją długości mocowania oraz ze ściemniaczem. Korzystając ze ściemniacza warto używać żarówki o największej dopuszczanej w danym modelu mocy. Oba te rozwiązania sprawią, że aranżacja świetlna będzie bardziej uniwersalna i wygodniejsza w użytkowaniu.

Jak oświetlić stół przy ścianie?

Jeśli mebel ustawiony jest blisko ściany, można zamontować lampę na ruchomym ramieniu, którą będziemy w stanie dowolnie ustawiać nad stołem. Dobrym pomysłem na doświetlenie przestrzeni będą w takim układzie także kinkiety.

Jako dodatkowe oświetlenie sprawdzą się też np. reflektory przy regałach albo podświetlone witryny, które pomogą stworzyć ciekawą aranżację świetlną.

W przypadku niskiego pomieszczenia można rozważyć zainstalowanie nad stołem plafonu, który dzięki temu, że przylega do sufitu, pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. Takie rozwiązanie często nie jest jednak wystarczająco wydajne i warto w takim przypadku zainstalować dodatkowe punkty świetlne (np. symetrycznie rozmieszczone na ścianie kinkiety albo reflektorki).