Oświetlenie podbitki – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Podbitka dachowa nie jest wprawdzie niezbędnym elementem konstrukcyjnym domu, natomiast rozwiązanie to przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość montażu praktycznego i estetycznego oświetlenia.

Podbitka (lub podsufitka) to widoczny od spodu element wykończenia połaci dachowej. Chroni ona więźbę przed słońcem i deszczem, pełni również funkcję izolacji oraz utrudnia ptakom budowanie gniazd między wystającymi elementami konstrukcyjnymi dachu. W każdej podbitce powinny znajdować się szczeliny lub otwory wentylacyjne, które umożliwiają cyrkulację powietrza pod połacią dachu. Podsufitkę wykonuje się m.in. z paneli PCW, desek, paneli drewnianych lub aluminiowych.

Jedną z funkcji podbitki jest też estetyczne wykończenie dachu. Efekt ten można podkreślić jeszcze bardziej, montując w niej oświetlenie.

Jakie lampy najlepiej zamontować w podbitce?

Ze względów bezpieczeństwa warto postawić na oprawy zasilane niskim napięciem. W podbitkach najczęściej montowane są płaskie oprawy żarówek halogenowych lub diod elektroluminescencyjnych (LED).

Ponieważ oświetlenie w podsufitce jest elementem instalacji zewnętrznej, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór materiałów, które zastosujemy. Chodzi o to, żeby były one odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci, zmiennymi warunkami atmosferycznymi i temperaturami.

Oprawy muszą być przeznaczone do montażu na zewnątrz, czyli powinny mieć klasę odporności na działanie wody o wartości co najmniej IP44. Rodzaj oprawy i moc źródła światła powinny być dobrane tak, aby zapewniać bezpieczne odprowadzenie powstającego ciepła. Jeżeli źle dobierzemy lub zamontujemy oprawę, może ona uszkodzić materiał, z którego wykonana została podbitka. W przypadku zastosowania paneli pod uwagę należy wziąć kwestię nagrzewania się lamp – mogą one bowiem topić tworzywo. Gdy podsufitka wykonana jest ze stali, niezbędne jest szczególnie ostrożne zabezpieczenie i izolacja połączeń i styków. W przypadku podbitki drewnianej pamiętać należy o tym, aby kable nie stykały się bezpośrednio z drewnem.

Jak wykonać oświetlenie w podbitce?

Montaż oświetlenia w podbitce najlepiej zaplanować jeszcze przed jej założeniem. Pozwoli to wygodnie rozprowadzić pod dachem przewody, a w panelach lub deskach wyciąć niezbędne otwory, w których zamontowane zostaną oprawy.

Zasilanie można wykonać podpinając lampki do napięcia sieciowego lub do transformatora. Ta druga opcja jest bezpieczniejsza, ponieważ daje niższe napięcie. W takim przypadku dobrze jest zamontować transformator wewnątrz domu, aby nie był wystawiony na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

Trudno jednoznacznie określić, jak gęsto należy montować oświetlenie podbitki, ponieważ wszystko zależy od jego przeznaczenia. Jeśli chcemy oświetlić np. części tarasu, warto montować lampy dość gęsto. Jeśli natomiast oświetlenie podbitki ma służyć jedynie upiększeniu budynku, źródła światła można rozmieścić rzadziej. Ciekawe efekty dają ruchome oprawy umożliwiające zmianę kierunku światła.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne