Oświetlenie przedpokoju - jak je zaaranżować?

Przedpokój zwykle nie ma okien i jest niewielkich rozmiarów. Jak zatem dobrać lampy i jakie zastosować sztuczki, żeby pomieszczenie to było zarazem ładne i funkcjonalne?

Oświetlenie w przedpokoju powinno możliwie znacząco niwelować jego wady, czyli w małych pomieszczeniach optycznie dodawać przestrzeni, w dużych poprawiać proporcje, a długie przedpokoje powinno optycznie skracać.

Jakie lampy wybrać do przedpokoju?

W przypadku wyboru lamp do przedpokoju zwykle nie będziemy mieli wystarczająco miejsca na dużą podłogowa lampę albo klasyczny obszerny żyrandol. Dlatego najbardziej uniwersalnym oświetleniem przedpokoju są nieduże lampy sufitowe, kinkiety, plafoniery albo zestawy halogenowe. W tak zaplanowanej aranżacji nie ograniczamy miejsca długimi kloszami, które mogą być bardzo ładne, ale mijane wiele razy dziennie prawdopodobnie okażą się uciążliwe. Za długie lampy będą po prostu przeszkadzać, a z drugiej strony te zbyt krótkie źle oświetlą pomieszczeni.

Dlatego najmniej są nieduże lampy sufitowe lub halogeny zestawione po kilka obok siebie. Oczywiście bardzo długi przedpokój wymaga zaplanowania co najmniej dwóch, a czasami nawet trzech źródeł światła.

Jak optycznie powiększyć przedpokój za pomocą lamp?

W bardzo małym przedpokoju, oprócz oświetlenia ogólnego, warto dodać oświetlenie dodatkowe (umieszcza się je np. we wnękach w ściankach z płyt gipsow-kartonowych). To przy okazji efektowna dekoracja. Jako źródła światła najlepiej wykorzystać LED-y, które nie nagrzewają się i są energooszczędne.

Przy urządzaniu małego pomieszczenia pomocne mogą być też oprawy montowane bezpośrednio w ścianie, co znacząco oszczędza przestrzeń. Takie oświetlenie zainstalowane w rogu przedpokoju, najlepiej możliwie nisko, powiększy go optycznie i sprawi, że całość będzie wyglądała bardziej przytulnie. Warto w takiej aranżacji świetlnej używać żarówek emitujących światło o ciepłej barwie. Efekt wzmocni dodatkowo np. połyskująca posadzka.

Dobrze oświetlone wnętrze przedpokoju wyda się wyższe, jeśli światło punktowe (z kinkietów lub reflektorów) skierujemy na sufit. Ten sprytny sposób działa i w drugą stronę, czyli pozwala optycznie obniżyć wnętrze. Wystarczy skierować światło z lamp na podłogę.

Jak oświetlić długi korytarz?

W długim przedpokoju światło można wykorzystać, aby podzielić pomieszczenie na odcinki. Wystarczy rozmieścić punktowe źródła światła w podobnych odległościach na suficie lub ścianach. Ciekawym rozwiązaniem będzie też ciąg świateł zamontowany u góry albo przy podłodze. Małe ledowe oprawy zamontowane przy panelach podłogowych będą pasować do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Sprawdzą się nie tylko za dnia, ale i w nocy.

Jeśli korytarz pomalowany jest ciemnym kolorem, alternatywą oświetlenia przypodłogowego może być ciąg lampek zamontowanych na wysokości oczu. Z wydłużonego kształtu przedpokoju można zrobić też zaletę i podkreślić ten atut ładną, wydłużoną lampą, która w okazały sposób będzie prezentowała się na suficie.

Natomiast w dużym przedpokoju możemy zrezygnować z jednego źródła światła i postawić na różnorodności. W takim wypadku jako oświetlenie główne warto mimo wszystko zamontować lampę wiszącą albo plafon. Natomiast wśród dodatków można zdecydować się np. na dekoracyjne kinkiety zamontowane przy lustrze. W każdym ze wspomnianych przypadków dobrze zaprojektowane oświetlenie pozwoli zamaskować mankamenty i uwypuklić zalety naszego przedpokoju, nie tracąc przy tym na użyteczności.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne