Oświetlenie ściany - nowoczesne i atrakcyjne sposoby

Odpowiednio dobrane oświetlenie ściany pozwala nie tylko wyeksponować wiszące na niej obrazy czy zdjęcia, ale także fragmenty wykończone innym materiałem. Jeżeli chodzi o nowoczesne i nieszablonowe sposoby oświetlenia, szczególnie dużo możliwości dają lampy LED, występujące w różnych kształtach i emitujące różne kolory światła.

Oświetlenie ledowe stosować można do prezentacji obrazów, rzeźb czy grafik, a także do tworzenia oryginalnych wzorów świetlnych. Znakomicie eksponuje ono fakturę kamienia czy cegły, dlatego często jest wykorzystywane do oświetlania ścian wyłożonych tymi materiałami (lub tylko fragmentów powierzchni, na których użyto ozdobnej faktury). W celach dekoracyjnych często wykorzystywane są lampy dające kolorowe światło, umożliwiające łatwą zmianę barwy czy natężenia, a tym samym wygląd całej instalacji świetlnej. Pamiętać warto też o tym, że LED-y (także w formie taśm LED) są tańsze w eksploatacji od tradycyjnych żarówek, ponieważ pobierają mniej prądu.

Kinkiety i plafony

Kinkiety najczęściej spotyka się przy drzwiach albo lustrach, mocowane symetrycznie i parami. Tymczasem tego rodzaju źródła światła rozmieszczone niesymetrycznie mogą w ciekawy sposób podświetlić ścianę.

Rząd kinkietów świecących ciepłym światłem warto zamontować np. na ceglastej ścianie. Takie rozwiązanie będzie tworzyło spokojną i przytulną atmosferę. Zamontowane przy sofie albo łóżku dodatkowo będą źródłem światła przydatnym do czytania.

W podobnej roli sprawdzą się plafony. Projektanci oświetlenia zadbali o to, żeby występujące w rożnych kształtach i kolorach lampy mogły być wykorzystywane do nowoczesnego oświetlania wnętrz. Jednym z ciekawszych pomysłów może być stosowanie kilu plafonów w tym samym stylu, ale różnej wielkości, wiszących bok siebie.

Lampy sufitowe i podłogowe

Punktowe oświetlenie ściany wychodzące z sufitu lub z podłogi jest znakomitym pomysłem na podkreślenie np. oryginalnej faktury ściany (fragment zrobiony z łupków albo z wykorzystaniem farb i tynków strukturalnych, imitujących różne materiały). Może być to także ciekawy pomysł na oświetlenie ściany w korytarzu, łączący w sobie funkcję dekoracyjną i użytkową.

Dodatkowo pionowe oświetlenie ściany może optycznie zmienić proporcje pomieszczenia. Strumień światła skierowany w górę odpowiednio doświetli je i pozwoli na „uniesienie” sufitu, co nada pomieszczeniu lekkości i sprawi wrażenie dodatkowej przestrzeni. Ogólna zasada mówi, że wyraźne źródło światła optycznie powiększy przestrzeń, a słabe oświetlenie nada pomieszczeniu delikatności i kameralności, co optycznie może jednak zmniejszać rozmiar pokoju czy przedpokoju.

Oświetlenie wnęki i obrazów

Najczęściej spotykanym ozdobnikiem ściany są zdjęcia, plakaty i obrazy. W każdym z tych przypadków, stosując odpowiednio dobrane oświetlenie, zyskamy dodatkowy efekt dekoracyjny. Decydując się jednak na tego rodzaju źródło światła warto pamiętać, żeby równomiernie oświetlało ono wybrany obiekt, nie oślepiając przy tym osób przebywających w pobliżu. Warto jest też tak dobrać temperaturę barwową źródła światła, żeby kolory eksponowanego obiektu były oddane możliwie najbardziej naturalnie. W ofercie El12 znaleźć można m.in. specjalistyczne lampy przeznaczone do oświetlania elementów dekoracyjnych.

Systemy oświetleniowe możemy wykorzystać także jako element dekoracyjny w przypadku, gdy na ścianie znajdują się wnęki lub półki. Podświetlenie ich krawędzi drobnymi światłami LED pomoże zbudować przytulną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi, jednocześnie dając nowoczesny efekt.

Lustra i neony

Oryginalnym ozdobnikiem na ścianie są lustra. Jeśli przy nich dodatkowo zamieścimy reflektory, światło odbite od tafli optycznie pomoże powiększyć przestrzeń, stworzyć wrażenie lekkości i przestronności.

Coraz częściej spotykanym świetlnym ozdobnikiem ścian są też dekoracyjne neony. W wersji domowej są dużo mniejsze niż te znane z reklam na budynkach, ale zasada ich działania jest taka sama. Zamiast dużego transformatora możliwe jest jednak użycie dyskretnego zasilacza.

Oferta producentów neonów jest na tyle szeroka, że można wybrać kształt, motyw, wymiary, a nawet – w niektórych pracowniach - samodzielnie opracować szkic. Neony są przygotowane do samodzielnego montażu, można zamówić także instalacje przymocowane do płyty, co znacznie ułatwia umieszczenie całości na ścianie.

Ważną zaletą neonów jest energooszczędność. Co prawda pobierają więcej energii niż np. LED-y, ale emitują przy tym mocniejsze światło oraz są bardzo trwałe.