Oświetlenie sklepowe, na co zwrócić uwagę?

Projektując oświetlenie sklepu trzeba pamiętać o tym, że jednymi prawami rządzi się witryna wystawowa, drugimi hala sklepowa, a jeszcze innymi np. przymierzalnia albo kasa. Do tego projekt oświetlenia powinien uwzględniać zmianę ekspozycji, a źródła światła nie powinny powodować istotnej zmiany koloru towarów.

Oświetlenie sklepu ma bardzo duży wpływ na pierwsze wrażenie klientów, a zatem źle zaprojektowane może sprawić, że na towary mało kto zwróci uwagę.

Aby okno wystawowe było atrakcyjne i przykuwało uwagę, za pomocą ruchomych reflektorków można zbudować sceny świetlne, co pozwoli podkreślić pierwszy plan ekspozycji. Zastosowanie punktowego oświetlenia zwróci natomiast uwagę na konkretne produkty. Kiedy zainteresowany ofertą klient wejdzie do sklepu ważne jest, aby oświetlenie nie rozpraszało go, a jednocześnie pozwalało wygodnie i bezpiecznie poruszać się po obiekcie.

Jak zaprojektować oświetlenie wnętrza sklepu?

Przy wyborze oświetlenia hali sprzedaży trzeba zastanowić się nad efektem, który chcemy osiągnąć. W ekskluzywnych butikach z odzieżą sprawdzi się światło o temperaturze barwowej białej ciepłej, która pozwoli stworzyć wrażenie miejsca schludnego i przytulnego. W sklepach z towarami młodzieżowymi lepiej jest zastosować oświetlenie o barwie białej zimnej, co pozwoli podkreślić dynamizm, nowoczesność, energię i przestrzeń. Kosmetyki, odzież i biżuteria to rzeczy, które najlepiej oświetlić światłem białym, które pomoże klientom w koncentracji i wpłynie na poprawę ich nastroju oraz – co szczególnie ważne - wiernie odda kolory i pozwoli dostrzec detale.

Jeżeli chodzi o inne produkty, to przy mięsie i wędlinach poleca się zastosować światło o odcieniu różowym, sery twarde najlepiej wyglądają w świetle o odcieniu żółtym, a ryby i owoce morza – w odcieniu niebieskim.

W wyglądzie sali sprzedażowej ważną rolę odgrywają lampy sufitowe, które oświetlają całą przestrzeń. Nie powinny one razić klientów, ale i nie mogą być zbyt delikatne. Nieumiejętne tworzenie nastroju przygaszonym światłem może skończyć się tym, że po prostu będzie za ciemno. Dlatego dla ogólnego wrażenia ważne jest oświetlenie punktowe na ścianach, a także dodatkowo podświetlenie półek np. za pomocą taśm LED, co pomaga w lepszej ekspozycji towaru.

Istotną rolę w doborze oświetlenia w sklepie odgrywa współczynnik Ra, czyli wskaźnik oddawania barw. Wyraża się go liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego, widmo ciągłe). Ogólna zasad mówi, że im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej.

Aby po zmianie aranżacji i wymianie towaru wnętrze sklepu nadal wyglądało atrakcyjnie, zastosować można tzw. szynoprzewody oświetleniowe. Pozwalają one na to, by w ramach zamontowanego systemu szyn oprawy oświetleniowe w prosty sposób dowolnie dokładać, zdejmować lub przemieszczać.

Oświetlenie kas i przymierzalni

Źle zaprojektowane oświetlenie przymierzalni może skutkować tym, że ubrania będą gorzej wyglądały. Dlatego zadbać trzeba przede wszystkim o jasne i równomierne światło, pozwalające klientowi dokładnie obejrzeć rzecz z każdej strony. Tu też bardzo istotne jest wierne oddanie kolorów.

Aby miejsce, w którym znajdują się kasy, wizualnie wydzielić z pozostałej powierzchni, a jednocześnie zagwarantować pracownikom i klientom jasne światło niepowodujące efektu olśnienia, warto zastosować lampy wiszące o natężeniu światła 500 lx. Nie będą one obciążały wzroku sprzedawców, a jednocześnie zapewnią odpowiedni komfort.

Projektując oświetlenie sklepowe trzeba pamiętać także o oświetleniu awaryjnym, które stosuje się podczas braku prądu czy w trakcie usterki oświetlenia podstawowego. Ważne jest też oświetlenie ewakuacyjne, które musi wyraźnie wskazywać drogę szybkiego i bezpiecznego wyjścia.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne