Oświetlenie szafy – jakie wybrać, by spełniało swoją funkcję?

Oświetlenie szafy pozwala dokładnie zbadać zawartość garderoby po zmroku bez konieczności włączania głównej lampy zamontowanej w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także oszczędne.

Lampy zamocowane w szafie sprawdzają się przede wszystkim wczesnym rankiem. Wybierając strój przed wyjściem z domu, nie musimy budzić innych domowników, włączając główną lampę zamontowaną w centralnej części sufitu danego pomieszczenia (najczęściej sypialni). Oświetlenie garderoby jest o wiele bardziej intymne i skupione na jednej przestrzeni. Powinno być ono przy tym na tyle jasne, by dokładnie rozświetlić zawartość szafy.

Oświetlenie szafy – taśmy LED

Najprostszym sposobem na oświetlenie szafy jest montaż taśm LED. To bardzo proste w montażu rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej domowej garderobie. Taśmy zbudowane są z modułów wyposażonych w diody. Ich długość jest różna i obecnie można dostosować ją do własnych preferencji. Taśmy LED zasilane są energią z sieci elektrycznej. Dzięki elastycznej formie i łatwej instalacji, mogą być wykorzystane w praktycznie każdej przestrzeni. W przypadku szaf, warto umieścić je na drążku lub wzdłuż górnego wieka garderoby. Zaletą tego rozwiązania jest jego cena oraz duży wybór wersji kolorystycznych diod.

Oświetlenie szafy - tradycyjne lampy

W szafie można również umieść lampy, które standardowo stosuje się do oświetlenia pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Ważne jest jednak dobranie odpowiednich opraw i optymalne rozmieszczenie punktów oświetleniowych. To rozwiązanie zaleca się w przypadku szaf budowanych na wymiar. Umieszczenie tradycyjnych lamp w gotowych lub starych garderobach może wiązać się ze sporymi modyfikacjami, a w skrajnym przypadku ze zniszczeniem mebla.

Do szaf najlepiej sprawdzą się oprawy niewielkich rozmiarów lub oświetlenie punktowe. Ze względu na skomplikowany montaż, lampy umieszcza się w centralnej części górnego wieka szafy. Specjaliści radzą zakup popularnych w ostatnim czasie LED-ów, które cechują się energooszczędnością, dużą trwałością oraz łagodną barwą światła.

Oświetlenie szuflad

Szafy są bardzo często wyposażone w szuflady lub różnego rodzaju przegródki. Aby były one odpowiednio widoczne po zmroku, warto zadbać o ich oświetlenie. Tu także najwygodniejszym rozwiązaniem będzie montaż taśm LED. Ich instalacja jest bardzo podobna jak w przypadku tzw. oświetlenia podszafkowego, o którym można przeczytać więcej w tym poradniku (https://el12.pl/poradniki/oswietlenie-podszafkowe-na-jakie-sie-zdecydowac-149).

Istnieje także możliwość automatycznego włączania się światła po otwarciu drzwi szafy. Do prawidłowego działania takiego mechanizmu niezbędny będzie montaż specjalnych czujników.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne