Oświetlenie szuflad – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Oświetlenie szuflady to bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające doświetlić często trudno dostępne przestrzenie. Sprawdzi się więc szczególnie w miejscach, które przesłonięte są większymi bryłami meblowymi.

Problem z niedostatecznie oświetloną szufladą pojawia się szczególnie wtedy, gdy mówimy o biurkach albo szufladach w szafach. Konstrukcja bryły mebla przesłania światło i dlatego zawartość poszczególnych komór bywa niewidoczna. Oświetlenie szuflad to też pomysł, który sprawdzi się np. w sklepach jubilerskich, biurach, aptekach czy salonach kosmetycznych, a zatem wszędzie tam, gdzie ważne jest, aby szybko i wygodnie móc przeszukać zawartość tych przestrzeni.

Niektórzy producenci mebli oferują montaż oświetlenia, jako jedną z opcji dodatkowego wyposażenia. Taką instalację można też wykonać samodzielnie.

Listwa LED do oświetlenia szuflady

Jednym ze sposobów na oświetlenie szuflady jest użycie specjalnej listwy LED. Rozwiązanie to jest stosunkowo proste w montażu, bo wystarczy przytwierdzić elementy wkrętami do korpusu mebla oraz podłączyć je do zasilacza. Wybierając tego rodzaju rozwiązanie warto zwrócić uwagę na to, czy w zestawie zawarte jest korytko montażowe, pozwalające estetycznie zamaskować przewód, jednocześnie chroniąc go przed uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli nie będzie tego elementu, przewód należy zabezpieczyć np. taśmą. W innym przypadku może on przeszkadzać w codziennym korzystaniu z mebla.

Listwę LED montuje się na krawędzi nad szufladą tak, aby po otwarciu oświetlała ona równomiernie całą przestrzeń. Najpierw listwę przyłożyć trzeba do korpusu mebla i ołówkiem delikatnie zaznaczyć miejsca, w których następnie należy wywiercić otwory. Po ich wykonaniu listwę przymocowuje się używając wkrętarki lub śrubokrętu.

Jeżeli oświetlamy szufladę na najwyższym poziomie, listwę przymocować należy do blatu. Dlatego w takim przypadku całą procedurę rozpoczynamy od zdjęcia blatu z oznaczonymi na nim wcześniej krawędziami szafki. Kilka milimetrów głębiej, niż wyznaczone punkty, należy wyrysować prostą, wzdłuż której zamontowana będzie listwa. Po przykręceniu w wyznaczonym miejscu klipsów, przymocowujemy do nich listwę świetlną.

Następnie przewód zasilający należy odprowadzić w głąb szuflady, używając korytka ochronnego. Oprawę wystarczy podłączyć do zasilania i oświetlenie szuflady będzie w całości wykonane.

Listwy można zamontować w obrębie klasycznych komód lub zastosować w ramach dowolnego rodzaju innych mebli skrzyniowych, takich jak stolik pod telewizor. Nie ma znaczenia jak głębokie są szuflady.

Listwy LED są bezpieczne i wygodne, a do tego energooszczędne. Żeby znaleźć coś w szufladzie, nie trzeba włączać ogólnego światła, wystarczy ją tylko tworzyć. Nie ma też zagrożenia nagrzewaniem ani wysokimi napięciami.

Taśma LED doświetli biurko

Taśmy LED to specjalny rodzaj diod elektroluminescencyjnych umieszczonych na elastycznym i łatwym w montażu pasku. Rozwiązanie to jest stosowane w miejscach, w których utrudnione lub niemożliwe jest zamontowanie standardowych lamp (wnęki, krawędzie, zagłębienia).

Taśmy LED można montować podobnie jak wcześniej opisane listwy. W przypadku standardowego biurka z jednym poziomem szuflad można zastosować także doświetlenia przy użyciu taśmy montowanej do blatu. Tego rodzaju oświetlenie jest sterowane niezależnie od otwarcia szuflady, dlatego może być też elementem ciekawej kompozycji wystroju wnętrza.

W sklepie EL12.pl znajduje się szeroki wybór taśm LED o różnej mocy i kolorach, co dodatkowo pozwala uatrakcyjnić aranżację świetlną całości. Odpowiedni fragment należy przyciąć we wskazanym na taśmie miejscu i przykleić do bocznej ścianki blatu, a następnie podłączyć do zasilacza, zabezpieczając i maskując przewód zasilający.

System włączania i wyłączania światła

Listwy LED wykorzystywane do oświetlenia szuflad mogą być ręcznie włączane i wyłączne w zależności do potrzeby. Żeby włączyć światło trzeba najpierw otworzyć szufladę.

Praktycznym rozwiązaniem stosowanym w oświetleniu szuflad jest też zbliżeniowy wyłącznik, który włącza oświetlenie po wysunięciu mebla oraz automatycznie gasi je w momencie, kiedy przestrzenie zostaną zamknięte.

Lampy meblowe dostępne są w kilku wersjach przystosowanych do standardowych rozmiarów mebli, ale samodzielnie wykonywane oświetlenie łatwo jest też dostosować do szerokości niestandardowych.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne