Oświetlenie tarasu – o czym należy pamiętać?

Planując oświetlenie tarasu, należy wziąć pod uwagę, że światło będzie w tym miejscu pełnić nieco inną rolę, niż w pomieszczeniach znajdujących się w domu. Dlatego też należy dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj lamp zakupimy i w którym miejscu je zamontujemy.

W porównaniu do przestrzeni znajdujących się wewnątrz budynków mieszkalnych, oświetlenie tarasowe ma w pierwszej kolejności pełnić funkcję ozdobną. Najczęściej lampy montowane w tym miejscu tworzą relaksujący nastrój, z którego korzystamy głównie w letnie wieczory. Drugorzędna wydaje się natomiast funkcja samego rozświetlenia przestrzeni tarasu po zmroku. Nie oznacza to jednak, że przy wyborze opraw i lamp powinniśmy kierować się tylko estetyką ich wykonania oraz barwą emitowanego światła.

Jakość wykonania lamp

Kupując lampy, które zamontujemy na tarasie, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Osprzęt tego typu musi być przystosowany do pracy w zmiennych warunkach pogodowych i odporny na różnego rodzaju zjawiska – śnieg, deszcz, grad czy silne wiatry. Dlatego na tarasie zawsze należy montować oprawy zewnętrzne o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Dobrze powinny sprawdzić się modele wykonane z aluminium lub ze stali. Warto też zwrócić uwagę na stopień ochrony przed rdzą. Jeśli będzie on niski, prawdopodobnie będziemy musieli samodzielnie pokryć je farbą zapobiegającą korozji. Niezwykle istotne jest także sprawdzenie czy oprawy posiadają odpowiedni stopień ochrony przed pożarem.

Rozmieszczenie lamp

Rozkład lamp na tarasie warto zaplanować już na wczesnym etapie domu. Należy bowiem uwzględnić rozprowadzenie instalacji elektrycznej na zewnątrz budynku. Zaleca się także, by oświetlenie tarasowe współgrało z lampami ogrodowymi.

Na tarasie nie potrzebujemy z reguły głównego punktu oświetleniowego (takiego jak chociażby w jadalni czy salonie). Swoje zadanie spełniają rozproszone, mniejsze lampy o niejaskrawej barwie światła.

Rodzaj lamp

Wybór lamp tarasowych jest w zasadzie dowolny. Dla wielu osób jest to miejsce, w którym można puścić wodze fantazji przy projektowaniu oświetlenia. W ostatnim czasie popularnością cieszą się girlandy ogrodowe, czyli punkty światła rozmieszczone na długim przewodzie zawieszonym luźno między ścianami lub kolumnami. Osoby szukające bardziej tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na kinkiety zewnętrzne lub proste w montażu oświetlenie punktowe. Bezpiecznym wyborem będzie również zakup opraw wiszących. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na tarasie zamontować lampy stojące. Ważne jednak, by były one dostosowane do pracy na zewnątrz budynku.

Stopień oświetlenia

Projektując oświetlenie tarasu, warto pamiętać, by nie przesadzić z liczbą lamp. Ich nadmiar nie tylko zagraci przestrzeń, ale też zbyt mocno ją rozjaśni. Spokojne i delikatne światło zapewni relaksującą atmosferę. Punkty oświetleniowe nie powinny także być zasłonięte przez różnego rodzaju dekoracje.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne