Oświetlenie toaletki – jak dobrać światło?

Aranżując ustawienie i wyposażenie toaletki warto możliwie najbardziej wykorzystać światło dzienne. Jeśli nie jest to możliwe, należy zadbać o to, by sztuczne światło miało odpowiednią barwę i współczynnik oddawania barw Ra.

Toaletka jest elementem wyposażenia wnętrza służącym do wykonywania makijażu, fryzury oraz zakładania i ewentualnie przechowywania biżuterii. Dlatego jej ustawienie i oświetlenie należy zaprojektować tak, aby wspomniane czynności możliwie usprawnić.

Toaletkę najlepiej jest ustawić pod oknem, pamiętając o tym, żeby nie oddalać jej zbytnio. Światło dzienne oświetla równomiernie, nie razi i dobrze oddaje kolory w sytuacji, gdy odległość toaletki od okna nie przekracza 2 m.

Parametry światła, o których należy pamiętać

Aby precyzyjnie i wygodnie móc wykonać makijaż należy zadbać o to, aby twarz i dekolt oświetlone były możliwie jednostajnie, aby nie powstawały cienie i by jak najlepiej oddane były kolory zarówno skóry, jak i kosmetyków. W osiągnięciu takiego efektu pomoże odpowiedni dobór źródeł światła, czyli żarówki o odpowiedniej barwie i współczynniku oddawania barw Ra (obie te informacje znaleźć można na opakowaniu).

Światło przy toaletce nie powinno być zbyt ciepłe, bo sprawi ono, że kolory będą się wydawały bardziej żółte niż są w rzeczywistości. Także zbyt zimne światło nie jest polecane, bo może skutkować nadmierną ekspozycją kolorów zimnych, szczególnie niebieskiego, co także zniekształci ich odbiór przez oko. Najlepiej jest wybrać żarówkę (lub żarówki) o barwie światła w przedziale 5000 – 6500 K (im wyższy jest ten wskaźnik, tym chłodniejsze jest światło), ponieważ takie światło wiernie odda kolory.

Współczynnik Ra, czyli wskaźnik oddawania barw, wyrażany wartością w przedziale 0 – 100 (spotkać można się także z oznaczeniem CRI od ang. colour rendering index) też jest ważny. Im jest on wyższy, tym barwy są dokładniej oddawane, a co za tym idzie oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Dobre odwzorowanie kolorów jest warunkiem niezbędnym przy wykonywaniu makijażu, dlatego żarówka stosowana w toaletce powinna mieć współczynnik Ra o wartości co najmniej 80.

Na jakiej wysokości zamontować oświetlenie?

Projektując ustawienie toaletki warto pamiętać o tym, aby w jej pobliżu znalazło się odpowiednio dużo gniazdek elektrycznych (istotna jest zarówno odpowiednia liczba jak i ich rozmieszczenie). Pozwoli to nie tylko na modyfikacje w systemie oświetlenia, ale także na podłączenie dodatkowych urządzeń, np. suszarki, lokówki czy prostownicy do włosów.

Aby korzystanie z toaletki było wygodne, należy zadbać, aby światło nie tworzyło cieni. Można to uzyskać np. stosując lampy z mlecznymi kloszami lub abażurami. Jeśli zdecydujemy się na więcej niż jedno źródło światła, bardzo istotne będzie równomierne rozmieszczenie żarówek tak, aby nie oślepiały.

Jednym z najczęstszych wariantów oświetlenia stosowanych w przypadku toaletki są kinkiety mocowane do ściany za lustrem na prawo i na lewo od jego ramy. Optymalna wysokość, na której należy zamontować taką instalację to 100 – 120 cm (chodzi o to, aby światło było mniej więcej na wysokości twarzy osoby siedzącej na krześle). Pomiędzy umocowanymi tak kinkietami powinno być od 75 do 90 cm odległości. Jeśli z jakichś przyczyn lampy muszą być rozstawione szerzej, warto pomyśleć o dodatkowym źródle światła nad lustrem.

Reflektory, taśmy LED i inne pomysły na toaletkę

Klasycznym przykładem aranżacji stosowanym np. w garderobach teatralnych jest lustro z ramą, do której przymocowane są gęsto osadzone żarówki. Ważne jest, aby miały one odpowiednie parametry a także, by były mleczne, co będzie zapobiegało powstawaniu cieni. Takie oświetlenie jest jasne i równomierne, o ile żarówki przymocowane są symetrycznie lub po prostu na całej oprawie.

Na rynku znaleźć można też wiele propozycji luster z fabrycznie wmontowanym oświetleniem. To dobry pomysł zarówno do wykorzystania w łazience, jak i przy aranżowaniu toaletki.

Dobrym pomysłem będzie także lampa stojąca (podłogowa albo biurkowa) lub ruchomy reflektor montowany w suficie. Takie rozwiązania pozwalają na modyfikacje i przestawianie światła w przypadku zmiany warunków oświetlenia.