Oświetlenie w jadalni - jakie wybrać?

Lampy do jadalni nie mogą emitować ani zbyt słabego, ani zbyt mocnego światła, ponieważ będzie to rzutowało na klimat, który stworzymy w pomieszczeniu. Z drugiej strony przy aranżacji oświetlenia w jadalni trzeba pamiętać, że miejsce to często spełnia więcej zadań niż tylko przestrzeń, w której spożywa się posiłki.

Jadalnia jest pomieszczeniem, w którym za jednym razem oczekujemy jasnego i mocnego światła (np. przy porannej kawie lub lekturze gazety), a kiedy delikatnego, miękkiego światła idealnego do spożycia kolacji. Dlatego kompromisem będzie montaż ciepło-białego oświetlenia albo lamp z funkcją ściemniania. Warto zastosować też kilka zasad, które pozwolą zaaranżować oświetlenie jadalni w sposób ładny, ale i praktyczny.

Jak powiesić lampę w jadalni?

Aby jadalnia urządzona była w sposób możliwie funkcjonalny, najlepiej jest lampę powiesić bezpośrednio nad stołem. Obowiązuje tu ważna zasada mówiąca o tym, że łączymy ze sobą rzeczy podobne. W praktyce oznacza to tyle, że najlepszy efekt da zestawienie stołu i lampy o tym samym kształcie. Między innymi dlatego, że wtedy cały blat będzie równomiernie oświetlony. Okrągła lampa nad okrągłym stołem wygląda harmonijnie i nowocześnie. Nad blatem podłużnym sprawdzi się podłużna, większa lampa albo kilka mniejszych zamocowanych w rzędzie.

Oprócz kształtu lampy dla końcowego efektu aranżacji jadalni bardzo ważna jest też wysokość, na jakiej zamontujemy oświetlenie. Chodzi bowiem o to, aby z jednej strony cały stół był dobrze i równomiernie oświetlony, ale z drugiej, aby światło nie raziło siedzących przy nim ludzi. Odstęp między lampą a blatem powinien wynosić minimum 60 cm. Wygodnym wyjściem może być też lampa z regulowaną wysokością.

Więcej niż jedno źródło światła

Ze względu na wielozadaniowość jadalni, w aranżacji oświetlenia pomocne może być zastosowanie kilku źródeł światła. Takie rozwiązanie sprawdzi się także wtedy, gdy pomieszczenie jest duże i jedno źródło światła może nie być wystarczające. Tym sposobem możemy także zmniejszyć użycie prądu, bo wielość źródeł światła pozwoli włączać lampy tylko w tej części pomieszczenia, z której akurat chcemy korzystać.

Sporo możliwości aranżacyjnych da połączenie trzech różnych źródeł światła, czyli głównego, kierunkowego i światła otoczenia. Jako oświetlenie główne zastosować można duże lampy wiszące albo stojące, które uzupełnimy np. o lampy stołowe. W ten sposób możemy manewrować oświetleniem stołu. A kiedy to jest już gotowe, pozostaje doświetlić otoczenie. W zależności od możliwości i inwencji, możemy użyć np. lamp stojących, kinkietów, plafonów albo taśm LED. Jeśli natomiast chcemy, by jadalnia sprawiała wrażenie większej i bardziej przestronnej, niż jest w rzeczywistości, dobrym pomysłem będzie podświetlenie ścian. Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, by światło w jadalni było ciepłe, dzięki czemu pomieszczenie będzie bardziej przytulne.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne